Hlavní navigace

Týdenní revize: Google fotí Prahu, tn.cz mění tvář a nedostatek 3G sítí v Česku prý není problém

16. 5. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Telefónica O2 oficiálně spustila novou nabídku pro domácnosti. V Praze se diskutovalo o budoucnosti Internetu z pohledu Evropské unie, zatímco auta Googlu projížděla ulicemi a fotila. Podle Davida Duroně portál Atlas.cz už v podstatě neexistuje. Tn.cz má novou homepage, pokouší se Nova o restart? Windows 7 stihnou letošní Vánoce. Microsoft testuje projekt Vine. Servis24 se o víkendu odmlčí, tentokrát plánovaně.
Google Maps

Projekt Street View, který byl spuštěn před téměř dvěma roky jako doplněk k populární službě Google Maps, expanduje tentokrát do České republiky. Blíží se tak okamžik, kdy uživatelé dohledají na Internetu nejen konkrétní českou adresu na mapě, ale díky panoramatickým fotografiím si budou moci udělat představu, jak hledané místo a okolí vypadá ve skutečnosti. Ačkoli je Street View velice funkčním a z uživatelského hlediska užitečným doplňkem geoaplikací, vyvolává rozporuplné reakce. Zejména ochránci soukromí bijí na poplach, protože speciální vozy, připravující pro Street View podklady, snímají kromě objektů samozřejmě také osoby, které se v daný okamžik po snímané ulici pohybují. Z tohoto důvodu Google provádí mapování poněkud konspiračním způsobem. Neposkytuje bližší informace médiím, zakazuje jakýkoliv kontakt posádek s obyvateli města a plány průjezdů pečlivě tají. Jakou technologii Google ke snímání podkladů používá? Proč na procházkách po Street View pravděpodobně nenaleznete řadu atraktivních pražských lokalit?
Karel Wolf: Prahu mapují vozy Street View od Google

Ikona - ADSL

O začátku tohoto týdne nabízí Telefónica O2 služby pro domácnosti na principu stavebnice. Zákazník si nově musí vybrat jednu základní službu, ke které může přikupovat různé nástavby. Také alternativní operátoři, kteří přeprodávají služby na platformě Telefóniky, upravili portfolia ADSL služeb, když přidali službu o rychlosti 3072/256 kbit/s a začali nabízet i tzv. nahé ADSL, neboli internetové připojení bez nutnosti platit paušál za pevnou linku. Jak se dařilo ADSL a kabelovému připojení v prvním čtvrtletí letošního roku?
Jiří Peterka: Stalo se: nové ADSL startuje 

Ikona - poskytovatelé
Tip: přehledné porovnání cen a parametrů jak ADSL, tak i ostatních druhů připojení najdete v naší databázi aktuálních nabídek na Lupě. Pomocí filtrů si navíc můžete snadno najít optimální tarif na míru vašim vlastním potřebám. K dispozici je aktuální přehled kabelových poskytovatelů, mobilního Internetu.

Internetové bankovnictví České spořitelny postihl další výpadek. Klienti se ke svým účtům v pondělí dopoledne nemohli dostat více než dvě hodiny. Služba Servis24 bude o tomto víkendu opět nedostupná, tentokrát však plánovaně. Důvodem odstávky jsou technické úpravy.
Jiří Macich: Servis 24: další dopolední výpadek
Jiří Macich: Servis 24 čeká víkendová odstávka

Logo NetClub
Hostem červnového setkání NetClubu bude Petr Koubský. IT analytik a guru. Řídil časopisy Softwarové noviny a Inside. Od roku 2008 působí jako analytik a konzultant na volné noze. Externě přednáší na katedře informačních technologií pražské Vysoké školy ekonomické v Praze. Tématem setkání bude: IT v krizi a po ní. Registrovat se můžete už nyní. Záznamy z předchozích setkání naleznete na NetClub blogu.

Microsoft testuje nový produkt s názvem Vine, za kterým stojí stejný tým, který vyvíjí také Windows Live. Půjde o mikroblogovací a výstražný systém, který bude umět propojit Facebook, Twitter, textové zprávy, tradiční volání e-maily a další formy elektronické komunikace. Vine bude fungovat pouze pod operačními systémy Microsoftu a půjde o integrované klientské řešení. Cílem ale bude nejenom komunikace v případě nouze. Vine umožní také například odběr zpravodajství z tisíců nejrůznějších zdrojů.
Jan Handl: Vine: Microsoft jde do světa sociálních médií s bezpečnostními informacemi

e-shopy - nákupní košík

Ve své době jeden z nejslavnějších obchodů na českém Internetu, společnost Vltava.cz, opustil generální ředitel, který byl ve funkci pouze rok. Odchod Petra Koždoně byl pravděpodobně náhlý, neboť nemá určeného nástupce. Vltava před rokem výrazně změnila charakter podnikání. Většinu komodit se rozhodla „prodávat přes partnery“, tedy vlastně být jenom jakousi výkladní skříní, ve které vystavují své zboží a realizují prodej jiní internetoví prodejci. Proč je tato strategie podle Jiřího Hlavenky nesmyslná a neúspěšná? Jisté je to, že Vltavě neustále klesá návštěvnost a logicky tak klesají i její prodeje. Problémy ale nemá jenom Vltava, tento týden skončil v likvidaci oblíbený obchod s počítačovými komponenty Agen.cz.
Jiří Hlavenka: Vltava.cz: hladina nadále klesá
Patrick Zandl: Eshop Agen.cz skončil

Společnost Microsoft potvrdila, že nový operační systém Windows 7 skutečně vyjde ještě letos. Microsoft chce stihnout vánoční trh, jehož hitem mají být netbooky.
Jiří Macich: „Třikrát a dost“ tentokrát ve Francii prošlo
Blog Lukáše Nevosáda na Lupě: Windows 7 RC na netbooku

Jak jsme již na Lupě informovali, minulý týden poslanci Evropského parlamentu schválili tzv. telekomunikační balíček. Nepřistoupili ale na podobu, která byla předem domluvena s Radou EU, když si vynutili silnější ochranu uživatelů před odpojováním od Internetu. Naopak ve Francii poslanci odsouhlasili návrh zákona, který umožňuje osoby nelegálně sdílející autorským zákonem chráněná díla odpojit od Internetu a to při třetím provinění. Do jaké míry promění balíček trh telekomunikací v EU? Posílí pozici koncového zákazníka?
Vojtěch Bednář: Web není Internet, a jak vám to pokazí život
Jiří Macich: „Třikrát a dost“ tentokrát ve Francii prošlo

Jaký by měl být do budoucna Internet podle představ Evropské unie? Tento týden proběhla v Praze velká mezinárodní konference, na které mimo jiné přednesla svou vizi i eurokomisařka Viviane Redingová. Podle jejího názoru Internet musí i do budoucna zůstat otevřený a měl by nadále fungovat na otevřených rozhraních a standardech. Hovořila také o síťové neutralitě a na následné tiskové konferenci se důrazně postavila proti snahám mobilních operátorů blokovat VoIP provoz. Přehled nejdůležitějších témat, která byla na konferenci diskutována, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.
Jiří Peterka: V Praze o budoucnosti Internetu

Future Interent Conference
David Duroň na NetClubu

Hostem květnového setkání NetClubu byl David Duroň, který v současné době působí jako ředitel portálů v oddělení internetových služeb skupiny Vodafone v Londýně. Věnuje se převážně rozvoji portálových služeb, jejichž smyslem je usnadnění konvergence mobilního obsahu s tím webovým. Podle Duroně je Vodafone silný v oblasti obsahu, má uzavřené smlouvy s vydavateli hudby a her a do budoucna navíc plánuje například rozhraní pro IPTV. Nedostatek plošných 3G sítí v ČR nevidí jako zásadní problém. Myslí si totiž, že rychlost telefonu je dnes daleko více omezená rychlostí procesoru než rychlostí samotné sítě. V článku Karla Wolfa se mimo jiné dozvíte, jak David Duroň vzpomíná na své působení v GTS Noveře a Českém Telecomu nebo co si myslí o současném směřování portálu Atlas.cz?
Karel Wolf: David Duroň: Potenciál růstu mobilní internetové reklamy je obrovský
NetClub blog na Lupě: Fotografie z květnového setkání NetClubu

American Registry for Internet Numbers (ARIN) spravuje přidělování IP adres v Severní Americe. Nyní se plošně obrátil na držitele adres ze své databáze, tedy na organizace připojené v této oblasti k Internetu. Rozeslal jim dopis, kde informuje o blížícím se vyčerpání IPv4 adres a vyzývá k zahájení aktivit směřujících k přijetí IPv6.
Pavel Satrapa: ARIN píše ředitelům: docházejí IPv4 adresy

MM socky3

tn cz

Zpravodajský portál tn.cz má novou homepage. Když před rokem Nova portál spouštěla měla s ním velké ambice, které ale, jak se záhy ukázalo, nebylo možné naplnit. Například hodně nešťastné promíchání seriózního modrého zpravodajství a oddechového červeného (Red News) si nevysloužilo kritiku pouze nezávislých pozorovatelů a části diváků, ale nova si díky němu naběhla také u kategorizační komise SPIR. Jde v souvisloti s novou homepage jen o průběžnou údržbu, nebo pokus o restart a nový začátek?
Karel Wolf: Tn.cz mění tvář
Jiří Macich: Server tn.cz s novou titulní stránkou


tn1

Zdroj: sxc.hu

Podle protipirátské softwarové aliance BSA poklesla míra softwarového pirátství v České republice o jeden procentní bod. Dle její studie je tedy u nás nelegálně používáno 38 procent počítačových programů. BSA si neváhá tuzemský pokles softwarového pirátství připsat jako svůj úspěch a to i přesto, že forma jejího působení v České republice je minimálně diskutabilní. Navíc metodika, kterou k výsledným číslům BSA dochází, je dlouhodobě terčem kritiky, protože zdaleka nepokrývá všechny prodejní kanály. BSA jednoduše mlží a média se nechávají každoročně ošálit.
Jiří Hlavenka: BSA tradičně mlží, a všichni jí to baští
Jiří Macich: BSA: míra softwarového pirátství v Česku mírně klesla

Líbí se vám nová homepage Tn.cz?