Hlavní navigace

Vine: Microsoft jde do světa sociálních médií s bezpečnostními informacemi

12. 5. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Microsoft připravuje projekt Vine, aplikaci, které má spojit sociální sítě, systém jednotných bezpečnostních informací a další funkce do jednoho místa. Uživatelé napjatě čekají na uvolnění beta verze, co bude Vine umět? Dojde k ideálnímu spojení sociální funkcí a bezpečnostních alertů?

Microsoft testuje nový produkt s názvem Vine. O co jde? Půjde o mikroblogovací a výstražný systém, který bude umět propojit Facebook, Twitter, textové zprávy, tradiční volání e-maily a další formy elektronické komunikace. Na produktu pracuje tým, který vyvíjí také Windows Live, tedy jeden z pokusů o průnik na pole sociální komunikace. Vine bude zatím určen zejména pro americký trh, kde bude agregovat nejrůznější zpravodajství a bezpečnostní výstrahy (například ty meteorologické). Nastavení alertů bude prý umožňovat i sledování běžných ukazatelů, například zda bylo dítě vyzvednuto ze školy nebo jestli jsou všichni členové rodiny v pořádku. Podle informací Microsoftu příprava Vine běží rok a půl.

Hlavní a nejdůležitější funkce je velmi důležitá a potřebná. Uživatel bude moci v případě přírodní katastrofy odeslat na přednastavené důležité kontakty zprávu a dále o události komunikovat. Samozřejmostí bude například jednoduché svolání členů sportovního týmu k tréninku a další administrativní úkony. Důraz je kladen i na regionální události.

Microsoft s Vine nehodlá konkurovat sociálním sítím ani jiným formám komunikace, bude pouze využívat propojení s nimi. Základní funkce budou zdarma, další nadstavbové a prémiové služby budou placené a určené pro společnosti. Tammy Savage, general manager projektu Vine, definoval jako “službu služeb”, v originále service of services. Důležitá je zejména integrace nejrůznějších služeb do jednoho místa.

V regionu Seattlu se testování funkcí účastní místní občanské organizace, členové pokusně vytvářejí a přijímají nejrůznější reporty. Spolupracovat má třeba i bezpečnostní složka společnosti Boeing. Propojení funguje nejen v aplikaci pro počítače vybavené Windows (Vista nebo XP), ale do budoucna také pro Macy, přes textové zprávy nebo e-maily. V systému bude možné zobrazovat například i upozornění odesílaná Facebookem beno Twitterem. Napojení na dvě důležitá sociální média jistě nejen vývojáři projektu pokládají za nezbytnou nutnost. Plánováno je také posílání a příjem zpráv pomocí automatické hlasové technologie (což splní požadavek systému opravdu pro každého, tedy i pro nevidomé uživatele).

vineTC

Vine bude fungovat pouze pod operačními systémy Microsoftu a půjde o integrované klientské řešení. Cílem bude nejenom komunikovat v případě nouze nebo se bavit s přáteli. Důležitou součástí bude odběr zpravodajství z tisíců nejrůznějších zdrojů. Pozvánky do beta verze jsou zatím řešené jako tištěné kartičky, které Američané mohou nechat vystavit pro rodinné příslušníky nebo přátele. Základem aplikace je mapa zobrazující statusy stávajících kontaktů používajících Vine. Status může být vložen pomocí textové zprávy, e-mailu nebo sociálních sítí. Lokální obsah, na který je kladen velký důraz, je uváděn do souvislostí právě v mapě.

Vine může v případě přírodní katastrofy dobře posloužit vládě nebo místním orgánům, integruje například i databázi pohřešovaných dětí. Jde o zajímavé řešení lokálního poskytování důležitých informací a zpravodajství.

Pro používání Vine stačí instalace aplikace a přihlášení se do účtu Windows Live. Prostředí je víceméně mapové, právě na mapě se zobrazují nejrůznější upozornění systému, statusy kontaktů připomínají výpis aktivit přátel ve Facebooku. Kontrola přátel je důležitou funkcí aplikace (i vzhledem k bezpečnostním funkcím), jednoduše bude možné také organizovat nejrůznější akce a setkání. Jak bude aplikace reálně vypadat, napoví demo video, základní údaje a parametry shrnuje dokument [PDF, 388 kB] z homepage projektu. Co se o Vine psalo ve světě, shrnuje stránka Press info, právě na tomto místě jsou agregovány články světových médií o projektu.

Systém práce s informacemi má být propracovaný, umožňuje nejrůznější filtrování (komu se budou zobrazovat uživatelovy statusy). Připraven je systém sdružování kontaktů do skupin, tedy další důležitá funkce splňující parametry sociální sítě.

V Seattlu prý Vine testuje deset tisíc uživatelů (píše The Seattle Times) a místní organizace. Další desetitisíce žádají Microsoft a přístup do budoucí otevřené beta verze. Její otevření má proběhnout prý během několika měsíců. V tisku proběhly informace, že nápad na projekt Vine přišel po katastrofálním řádění hurikánu Katrina v New Orleans. Po přírodní katastrofě byl nápad univerzálního informačně zábavního systému na programu dne. A aby nešlo o prostý bezpečnostní systém, který by v době klidu nikoho nezajímal, zcela logicky přišla na řadu implementace funkcí sociálních sítí a odběru zpravodajství. O smyslu vývoje podobné služby všechny přesvědčil neoddiskutovatelný přínos Twitteru v době teroristických útoků v Indii.

Cloud 22 temata

Bez testování je těžké aplikaci hodnotit, ale záměr samotný je potřeba přijmout kladně. Nic podobného tu zatím nebylo a hlavně propojení se státními institucemi je jednoznačným plusem. Kombinace tlachání o nepodstatných záležitostech s možností dozvědět se o blížícím se nebezpečí je k nezaplacení. Jak dobře ale bude systém po testu pracovat celosvětově? Bude přínos pro lokální dění a zpravodajství opravdu tak velký, jak se očekává?

Lidé z Microsoftu budou čekat na opravdový test funkcionality asi až do doby, než Ameriku ohrozí nějaká přírodní nebo jiná katastrofa. Můžeme si jenom přát, aby tento test proběhl co nejpozději, nebo ještě lépe- aby neproběhl vůbec. Celý projekt je vlastně prezentován jako nástroj pro komunikaci přátel v době krize. Otázkou je, co navíc nabídne oproti Twitteru nebo Facebooku. Zcela určitě to budou oficiální vládní (národní nebo lokální) informace. A něco dalšího? Uvidíme.

Anketa

Ujme se podle vás Vine?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.