Hlavní navigace

Co je největší hrozba pro sociální sítě?

6. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aplikace. Nebo vás dokáže něco na sociálních sítích naštvat ještě více? Kvízy, doplňovačky, ankety, pozvánky do nesmyslných skupin. Jak by byly sociální sítě krásné a příjemné, bez zbytečného balastu…
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Podle Guardianu skoro třetina uživatelů sociálních sítí nesnáší pozvánky do skupin a aplikace. A naopak, 28 % podle průzkumu uvítá pozvání do skupiny se zajímavým zaměřením. Jasné tedy je, že se nevyplatí posílat plošné pozvánky do skupin všem přátelům. Dost z nich tím totiž docela naštvete.

Sociální sítě jsou hitem posledních let a jen málo faktorů pracuje v jejich neprospěch. Velkým problémem je spousta nepotřebného smetí, které se do sociálních sítí nabaluje v podobě komerčních nebo nekomerčních aplikací. Ten, kdo se jako nováček v sociální síti nechá zlákat k nejrůznějším kvízům a hračičkám, má později docela problém s orientací, protože se z jeho profilu stane jeden velký nepřehledný zmatek.

Je fajn, že vývojáři mohou pracovat na aplikacích pro Facebook, ale všeho moc škodí. Pár společností si zaplatí fikanou propagaci svých výrobků a služeb v nějakém kvízu. Výsledkem je totální dezorientace uživatelů, kteří si možná ani neuvědomují, že to koťátko (které si tak pečlivě krmí a myjí), nepochází od Facebooku, ale od kdovíkoho.

Sociální sítě mají sloužit ke sdílení všeho možného, ale základní podmínkou je, aby to příjemce zajímalo. Mnozí z uživatelů sociálních sítí si neuvědomují, že jedno kliknutí na neznámou pozvánku jim může pěkně zavařit. A v nejhorším případě taková aplikace může uživateli totálně znechutit sociální sítě jako takové. Opustí svůj zaneřáděný profil, protože přes samé kvízy a ankety už nemůže dál.

Bude se takto „napálený“ člověk dále angažovat v sociálních sítích, nebo půjde o totálně „ztracenou duši“? Můžete si tipnout. Já osobně nechávám sociálním sítím jenom jejich původní význam. Tedy nehodlám koukat na nesmysly a trávit pozdní mládí klikáním na nesmysly.

Ostatně i na Facebooku existují skupiny, jejichž členové ostře vystupují proti aplikacím. Tito uživatelé Facebooku si uvědomili, že zrovna nemusejí podporovat zaneřáděný Facebook, a požadují na provozovatelích, aby začali něco dělat. Paradoxní možná je, že proti aplikacím se na Facebooku vystupuje ve skupině, tedy pomocí další pro mnohé dost zbytečné záležitosti.

Cif21-tip do clanku - temata - early cena

Přijde doba, kdy bude aplikací opravdu moc? Kdy už se to nebude dát vydržet? Asi ano, už teď si musíme v sociálních sítích dávat hodně velký pozor, na co klikáme a co schvalujeme. Může to dopadnout i tak, že aplikace úplně ovládnou sociální sítě, že se budou zvát navzájem a na prvním místě budou produkty a služby, ne uživatelé.

Možná by nebylo od věci udělat sociální síť jenom pro výrobky. Zdá se totiž, že při současném boomu komerce v sociálních sítích možná nebudou samotní uživatelé ani potřeba…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.