Hlavní navigace

Prehistorie sociálních sítí

15. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Co tu bylo před Facebookem a jak jsme „síťovali“ na konci devadesátých let? Aneb krátký exkurz do na poměry Internetu velmi vzdálené minulosti, kdy v Americe sítě začínaly a u nás skoro neexistovaly.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedávno jsem dostal otázku, na kterou jsem nebyl schopen odpovědět. Zněla: A kdy ses vlastně prvně setkal s nějakou sociální sítí? Otázka možná dobře položená, ale pro mou sklerotickou hlavu je to trochu moc. Bohužel jsem musel říci: Nevím. Pak jsem se dlouze styděl a začal přemýšlet. Kdy to bylo? V roce 1998 nebo 1999? A hlavně o jakou síť šlo?

O sociální síť tak, jak ji známe dnes (přečtěte si článek na Wikipedii, obsahuje i stručný pohled do historie sociálních sítí), nešlo určitě, Facebook vznikl až za pár let a nějakou dobu poté navíc ani nebyl našinci přístupný. Možná byl mou první sociální sítí nějaký chat? Nebo možná školní intranet? Za sociální síť se oba uvedené příklady počítat nedají. Po dlouhých minutách přemýšlení v ústraní jsem na to konečně přišel. Sice nevím přesně kdy (asi v roce 1999), ale moje první setkání s pravou sociální sítí proběhlo na webových stránkách spolužáka a kamaráda.

Jeho sociální síť byla jednoduchá, ale skvělá. Nás pár kamarádů mělo v této sítí svůj profil, tedy standardní jméno, přezdívku, e-mailovou adresu, web, někdo fotku, záliby, oblíbené pití a tak podobně. Síť to byla uzavřená, počet zúčastněných asi tak dvacet (neberte mě za slovo, víte, že jsem sklerotik). Kromě toho, že jsme si mohli číst o kamarádech, co rádi popíjejí, jsme mohli i diskutovat, případně chatovat. Když chtěl někdo založit profil, musel poprosit onoho vizionářského kamaráda, který síť založil, aby ho tam prostě připsal.

A to je tak ve stručnosti všechno. Uživatelé sítě si prohlíželi profily, psali si vzkazy, probírali novinky. Nebylo vidět, kdo je s kým kamarád, kamarádili jsme se všichni dohromady. Tak to je ta první sociální síť, kterou jsem využíval. Možná jsem byl v té době pozadu, možná ostatní využívali podobné sítě, kde byl i někdo jiný, než samí kamarádi, které důvěrně znali z posezení u piva. Možná někteří z vás pronikli do prvních opravdových sociálních sítí, i když většina z nich byla zpočátku určena pouze Američanům. Nebo se někteří z vás přidali mezi prvními do vznikajících českých napodobenin, tedy spíše chatů a seznamek. Uznávám, to je asi ta nejběžnější „kariéra“ našince v sociálních sítích.

KL22 hlasovani

Poté, co se moje první sociální síť změnila (zmizely profily kamarádů) na obyčejný web, jsem na sociální sítě zanevřel. Nezajímaly mne. Na chuť sociálních sítí jsem přišel asi tak před rokem, mezitím se toho událo strašně moc. Sítí je hromada a musí se mezi nimi vybírat, člověk nemůže být všude. Některé jsem krátkodobě ozkoušel a opustil, jiné mě zaujaly a zůstal jsem. V tuto chvíli musím doplnit, že za sociální síť pro mě vhodnou nepovažuji místo, kde se ve velkém seznamují teenageři. A mrzí mne, že neznám žádnou českou sociální síť, která by dosahovala kvalit zahraničních vzorů.

Na svoji první sociální síť (můžete se klidně hádat, jestli to opravdu byla sociální síť) už nikdy nezapomenu. Díky kamarádovi, který síť vymyslel. Tenkrát nevěděl, že to, co udělal, je možná sociální síť. A snad to neví dodnes.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.