Hlavní navigace

Mozilla Prism: pojítko mezi webem a desktopem

12. 3. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
V útrobách Mozilla Labs vzniká zatím nenápadný projekt jménem Prism, o kterém bychom mohli v budoucnu ještě hodně slyšet. Mohl by se totiž stát pojítkem mezi světy starého dobrého desktopu a nových webových aplikací typu Google Docs, Windows Live Hotmail a jim podobných.

Ještě před několika lety existovala mezi webem a desktopem tlustá čára. Vlastně neexistovala ani reálná potřeba definovat desktop ve vztahu k webu tak jako dnes. Webmaily byly spíš k nouzovému přístupu k elektronické poště a například o webových kancelářských balíčcích se nám ani nezdálo. Ostatně třeba v českých podmínkách by například naťukání dopisu v online stavu na dial-upu vyšlo pěkně draho a práce s mapami by na webu při tehdejších rychlostech připojení byla jen pro ty trpělivější uživatele.

Jenže několik let je v informatice hodně dlouhé období na pořádné zemětřesení v zaběhlých zvyklostech a dnes spějeme k bodu, kdy řadovým uživatelům bude web a desktop splývat v jedno. Webové aplikace však vzhledem ke svým specifickým vlastnostem oproti běžným stránkám nemusí být v kombinaci s klasickým webovým prohlížečem to pravé ořechové. Vlastně se nám z webového prohlížeče stává další operační systém v operačním systému, což není vždy zrovna ideální. A tak logicky přichází na scénu hledání mostu mezi světy webu a desktopu.

Uvnitř Mozilla Labs vzniká projekt Prism, který můžete znát třeba i pod dřívějším názvem WebRunner. Právě Prism by mohl fungovat jako pojítko mezi webovým a desktopovým světem. Vlastně je to velice jednoduché a elegantní řešení využívající XULRunner. Jedná se prakticky o základ webového prohlížeče, jehož jediným (avšak nikoliv malým) úkolem by mělo být přiblížení webových aplikací desktopovému prostředí a přitom je oddělit od klasického webového prohlížeče.

Prism jde jinou cestou než Adobe AIR, další projekt, který by chtěl přiblížit webové aplikace desktopovému světu. Adobe AIR je prostředkem pro vývojáře, jak své aplikace lépe naservírovat uživatelům. Prism je naopak pomůcka pro uživatele, jak teď hned začít používat existující webové aplikace nezávisle na běžném webovém prohlížeči. Vlastně jde o další webový prohlížeč, jehož rozhraní je optimalizované pro spouštění webových aplikací a který zároveň uživatelům trochu zkrátí cestu k webovým aplikacím. Jeho kouzlo tkví v tom, že oproti Adobe AIR není žádnou killer technologií budoucnosti, ale elegantním řešením, s jehož pomocí můžete začít využívat jakoukoliv webovou aplikaci okamžitě.

Prism

Pro spuštění resp. „nainstalování“ konkrétní webové aplikace je třeba věnovat několik sekund základnímu nastavení. Stačí zadat URL webové aplikace, kterou chcete prostřednictvím Prism spouštět. Pak už jen musíte určit, kam se má umístit zástupce (na plochu, do hlavní nabídky nebo panelu snadného spouštění), případně si lze vybrat jeho ikonu (automaticky je použita favicon). Dále je možné nechat si zobrazit panel s adresou, průběh načítání a stavové zprávy (vypnout stavový řádek úplně však nejde), povolit navigaci s pomocí kláves a zobrazení ikony v oznamovací oblasti na hlavním panelu. Trochu na škodu je, že není podporována minimalizace do oznamovací oblasti, takže poslední zmíněné nastavení tak trochu ztrácí smysl.

Po tomto jednoduchém nastavení vám Prism na zvoleném místě, třeba na ploše, vytvořil odkaz, přes který můžete třeba Google Calendar spouštět třeba tak jako Microsoft Outlook. Poklepete na zástupce, spustí se nový proces s vlastním oknem a webová aplikace se nebude plést mezi jiné otevřené webové stránky ve vašem výchozím prohlížeči.

Jak již bylo řečeno, Prism je vlastně další webový prohlížeč, ovšem s optimalizovaným uživatelským rozhraním. Ve srovnání třeba s prohlížeče Mozilla Firefox není podporován tabbed-browsing, chybí nástrojový panel a klasická hlavní nabídka. Kontextová nabídka se omezuje výhradně na práci se systémovou schránkou. Na první pohled by někomu mohlo chybět tlačítko Zpět nebo tisk, i když je pravda, že by si toto měly příslušné webové aplikace v případě potřeby řešit sami. Při troše zkoumání ovšem zjistíte, že při povolení klávesových zkratek funguje Alt+šipka pro navigaci v historii prohlížených stránek směrem vpřed i zpět. Funguje i zkratka Ctrl+P pro tisk a příslušný povel naleznete i v menu skrývajícím se pod symbolem ozubeného kolečka v pravém rohu stavového řádku. Nefunguje však zkratka Ctrl+F pro hledání na stránce. Plusem naopak je přítomnost správce hesel.

Prism

Autoři plánují ještě řadu vylepšení. Nabízí se podpora rozšíření pro doplňování dalších funkcí (třeba na míru konkrétní webové aplikaci), zabudování automatického doplňování formulářů, zakázání opouštění vybrané domény či subdomény, otevření externích odkazů v běžném webovém prohlížeči, implementace navigačních tlačítek pro případ potřeby, vyhledávání na zobrazené stránce, minimalizace do oznamovací oblasti vč. podpory bublinových oznámení, funkce pro vymazání potenciálně citlivých údajů atd. Vlastně lze říci, že na začátku bylo očesání webového prohlížeče až na kost a teprve teď za chodu se zjišťuje, která z funkcí webového prohlížeče na první pohled nepotřebných je i pro Prism a webové aplikace opravdu potřebná.

cif - debata 2

Prism je čerstvě k dispozici ve verzi 0.9 pro Windows, Linux i Mac a nově je také ve formě rozšíření pro Firefox (ale až od třetí verze, na které se stále pracuje). Přestože se stále jedná o produkt ve vývoji, již dnes nám ukazuje, že právě tudy by mohla vést cesta webových aplikací do otevřené náruče uživatelů. Spouštění webových aplikací mimo běžný prohlížeč má spoustu výhod. Nemusíte hledat otevřenou webovou aplikaci mezi ostatními otevřenými panely, nezavřete si omylem rozdělanou práci spolu s ostatními weby, shozený prohlížeč vás nepřipraví o neuloženou práci atd.

Pro tvůrce webových aplikací není Prism zase tak zásadní záležitostí. Není třeba pro něj nic vyvíjet a optimalizovat. Prakticky stačí, když daná webová aplikace korektně poběží ve Firefoxu (resp. jakémkoliv prohlížeči založeném na technologii Mozilly). Situace by se však mohla změnit ve chvíli, kdy by se Prism otevřel rozšířením třetích stran po vzoru Firefoxu, což se plánuje. Pak by tvůrci webových aplikací mohli začít uživatelům poskytovat různé pomůcky speciálně pro Prism.

Používáte nějakou webovou aplikaci?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).