Hlavní navigace

ITU doporučuje sjednotit nabíječky mobilů, rovněž je pro microUSB

27. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jednotná nabíječka pro mobilní telefony nehledě na značku či model určitě není nové téma. Snahy o sjednocení se třeba ze strany spotřebitelských a ekologických sdružení objevovaly už v minulých letech. Letos v únoru se v této věci začala angažovat i Evropská komise. Už letos v létě se pak objevila zpráva, že deset největších výrobců mobilů je pro sjednocení nabíječek v rámci EU. Dlouho se však spekulovalo o konkrétní podobě technického řešení. Horkým favoritem je od začátku microUSB, i když…

Jednotná nabíječka pro mobilní telefony nehledě na značku či model určitě není nové téma. Snahy o sjednocení se třeba ze strany spotřebitelských a ekologických sdružení objevovaly už v minulých letech. Letos v únoru se v této věci začala angažovat i Evropská komise. Už letos v létě se pak objevila zpráva, že deset největších výrobců mobilů je pro sjednocení nabíječek v rámci EU. Dlouho se však spekulovalo o konkrétní podobě technického řešení. Horkým favoritem je od začátku microUSB, i když zaznívají i hlasy, že miniUSB by bylo vhodnější, protože jej používá i řada dalších zařízení.

International Telecommunication Union (ITU), což je agentura Spojených národů pro řešení informačních a telekomunikačních otázek, však pro jednotnou nabíječku mobilních telefonů doporučila právě microUSB. Souhlasí tak na dálku s doporučením Evropské komise. Sjednocení nabíječek tedy nebude jen záležitostí Evropy, ale mělo by k němu dojít na celém světě. Neplánuje se však vymahatelnost respektování principu jednotné nabíječky pro výrobce mobilních telefonů. Sjednocení nabíječek má nejen usnadnit život spotřebitelům, ale také přispět k ochraně životního prostředí, protože už nebude nutné k novému mobilu dodávat (a potažmo vyrábět) vždy novou nabíječku. (Yahoo Tech)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.