Hlavní navigace

Jak bude vypadat televize za dvacet let? Změní se k nepoznání, očekává Cisco

25. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ PREZENTACE Výsledky svojí vize pro nejbližších dvacet let prezentovalo Cisco vybraným novinářům ze střední a východní Evropy. Server DigiZone.cz se akce zúčastnil.

Obrovská projekční obrazovka nepřeberných možností ovládaná například pomocí tabletu nebo chytrého mobilního telefonu. To je podle americké společnosti Cisco budoucnost televizního vysílání v domácnosti a jeho možný výhled pro následujících dvacet let. Na této ploše, která bude mít rozlišení 4K nebo 8K, tedy kvalitu 4× nebo 8× vyšší než HDTV, si budou moci diváci zobrazovat nejen videobsah, ale i řadu bonusového materiálu. Technologie bude napojena na vaši domácí síť a komunikovat také prostřednictvím internetu.

ROZHOVOR: Budoucnost kabelovek je v propojení DVB-C a IPTV, říká Antonín Král z nangu.TV

Projekt Fresco je možné velice zjednodušeně označit jako jakési multimediální centrum, které si bude možné každý uživatel v rodině přizpůsobit naprosto podle svých představ, a to ať už se týká video obsahu, tak jednotlivých aplikací. Výhodou tohoto „centra“ by podle Cisca byla především velká zobrazovací plocha nebo možnost oddělitelných obrazovek. Kromě odpovídající obrazové kvality (jak 2D, tak i pochopitelně 3D) by byla samozřejmostí i kvalita zvuková. Obsah do centra domácí zábavy i nadále dodávali přední značky v oblasti televizního průmyslu.

Z ARCHIVU: Cisco nabízí jednoduché řešení pro audiovizuální vysílání přes IP síť

Televize jako taková se však změní. Vysílání už podle Cisca nebudeme sledovat lineárně, ale naopak nelineárně. Dá se s určitou mírou nadsázky říci, že pánem televizoru se staneme my, nikoliv, že televizor nám bude servírovat obsah, kterému se podřídíme. Takováto forma distribuce přinese i výhody pro inzerenty. Sázet se bude především na product placement, jehož pozici mají posílit další možnosti ve spolupráci s internetem. Divák bude moci například získat okamžitě informace o daném výrobku, zjistit si fakta o oblečení, které nosí jeho oblíbená hvězda atd.

KL22 hlasovani

NEPŘEHLÉDNĚTE: Průvodce světem IPTV: jak z „hloupé“ kabelovky udělat chytrou se zpětným kanálem?

Tyto vize mohou znít jako z literatury science fiction, ale především zkušenosti z USA ukazují, jak se chová TV divák a kterým směrem se bude domácí zábava ubírat. Kromě toho, že televize ale nemá být pouze pasivní záležitosti, bude si ji možné vzít v podstatě kamkoliv. Ideální vize je: Televize za jeden poplatek kdykoliv a kdekoliv, tedy nejen prostřednictvím klasické obrazovky, ale i na PC, tabletu nebo mobilním telefonu. Divák nebude mít ze sledování televize pouze vizuální dojem, ale takzvaný „full sense“. Děj bude možné nejen vidět, ale zapojí se i ostatní smysly.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.