Hlavní navigace

CZ.NIC popisuje, co je crimeware a jak slouží

8. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Proč má někdo zájem nečestným způsobem získávat ‚lajky‘ pro svou facebookovou stránku? Proč dodržovat otravná bezpečnostní pravidla? Jak by se někdo dostal zrovna do mého počítače?

Pojmem crimeware se označují softwarové nástroje počítačových zločinců, které pomáhají s internetovými útoky a umožňují jejich efektivní provedení. Právě takovým nástrojům je věnována celkem třídílná řada příspěvků od Pavla Bašty, bezpečnostního analytika sdružení CZ.NIC.

Pavel Bašta ve svém seriálu na úvod vysvětluje, co crimeware je: „V jednom ze svých předešlých textů jsem popisoval, proč má někdo zájem nečestným způsobem získávat ‚lajky‘ pro svou facebookovou stránku. V tomto miniseriálu bych chtěl na článek nepřímo navázat a opět názorně zodpovědět jiné běžné otázky uživatelů Internetu, jako: proč bych měl dodržovat všechna ta otravná bezpečnostní pravidla, jak by se někdo dostal zrovna do mého počítače a proč by to dělal.

Náměty dalších dílů jsou trojský kůň Zeus a software Blackhole. Texty jsou doplněny o praktické ukázky a screenshoty. Každý díl uzavírá slovníček pojmů.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).