Hlavní navigace

Jak funguje trh Internetu? (3. díl)

19. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už víme, jakým způsobem se dělí trh Internetu horizontálně i vertikálně, nicméně stále jsme se nezamysleli nad tím, co se vlastně prodává. Zároveň uvidíme, v čem se liší jednotliví ISP kvalitou.

Jak jsme již v minulém článku naznačili, hodnota ISP je v tom, jak rychle dokáže dopravit data od zdrojů Internetu ke svým zákazníkům.

Tato data může mít přímo ve vlastní síti. Toto umístění je pro něj nejlevnější. Ale i tam je možné ušetřit – pokud zákazník umístí své servery přímo na počítačovém sále, koupě pár metrů kroucené dvoulinky, jsou náklady pouze nepřímé – místo v tomto centru, podpora a další menší výdaje.

Pokud jsou zdroje umístěné v jiné síti, je v zájmu ISP, aby se s touto sítí lokálně propojil (peeroval).

Pokud jsou data v zahraničí, existují metody, jak je dopravit rychle k zákazníkům (ve většině založené na proxy mechanismech).

No a čím rychleji dokážete data k zákazníkovi dopravit, tím jste lepší ISP (z technického hlediska – samozřejmě k dalším kritériím patří technická podpora atd.). Jelikož jsou tržní ceny připojení nastaveny nízko, žádný ISP si nemůže dovolit pro každého zákazníka držet plné připojení. Podle toho, jak se Vám daří držet poměr prodané konektivity vůči vašim linkám do okolního světa, můžete soudit, jak dobrý jste ISP. Máte buď velký zisk, nebo možnost rozvoje, nebo můžete získat velký podíl na trhu nízkými cenami. Samozřejmě automaticky neplatí, že dobrý ISP znamená kvalitní ISP. Jsou známy případy (od nás), kdy ISP prodával dva 128 Kbps kanály zákazníkům, a sám byl připojen rychlostí 64 Kbps. To je dle definice dobrý ISP, nicméně o kvalitě se dá vážně pochybovat.

Zároveň je nezbytné vidět, že připojení se může v průběhu dne měnit, mezi denní a noční dobou existují až řádové rozdíly v potřebě přenosového pásma. Zde samozřejmě platí, že čím lépe se vám podaří vybalancovat poměr nejvyššího a nejnižšího bodu, tím je to pro vás lepší. Metodiky, jak toho dosáhnout, sahají od triviálního zpoplatnění zákazníků jinou taxou ve dne a jinou v noci, přes sofistikovanější metody, jako je noční plnění proxy cache systémů – oblíbené je to zejména v případě transparentních, až po např. plnění dávkově pracujících systémů pouze v noci (například Usenet News).

Jak se klienti mohou připojit ? Je možno zvolit pouze některé technologie, nebo poskytovat připojení ve větším spektru. U nás k ISP poskytujícím pouze některé služby patří např. Eridan (bezdrátové připojení) nebo DattelKabel (kabelová TV). Úskalí jednotlivých typů připojení si probereme v další části seriálu.

ebf - témata 1

Michal Krsek


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý konzultant v oblasti Internetu, telekomunikací, videa a komercionalizace technologických výsledků výzkumu a vývoje. Pohybuje se na rozhraní akademické vs. komerční sféry a internetové infrastruktury vs. přenosů videoobsahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).