Hlavní navigace

Jak fungují satelity V.: Chystané družice a budoucnost satelitní televize

6. 11. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
V posledním díle o fungování satelitů se mírně odchýlíme od tématu a podíváme se na budoucnost satelitního vysílání, resp. družice, které čekají na vypuštění. Řeč přitom nebude zdaleka jen o společnosti SES Astra, která chystá Astru 1M, 2E a 3B. Své řekne i Eutelsat, který bude aktivní hned na několika pozicích, a to nejen na 13 st. vých., ale třeba i 16 st. vých. nebo 7 st. vých. Konkrétně se bude jednat o satelity Hotbird 9 a 10 plus Eutelsat W2M, W2A, W7, W3B a KA-SAT.

Astra 1M

Jedním z nových satelitů, který společnost SES Astra chystá k vypuštění, je Astra 1M. Ten byl již úspěšně zabudován do tělesa nosné rakety Proton Breeze M a je připraven k vypuštění 6. listopadu letošního roku z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Satelit je postavený na platformě Eurostar E3000 a jeho dodavatelem je společnost EADS ASTRIUM. Vypuštěn bude společností International Launch Services (ILS) na hlavní orbitální pozici SES ASTRA 19,2 st. východní délky. Nový satelit ASTRA 1M bude na území kontinentální Evropy zajišťovat především vysílací služby DTH (Direct-to-Home), včetně televizních programů ve vysokém rozlišení (formát HD – High Definition). Společnost SES Astra zanedlouho na webových stránkách zveřejní praktické informace pro ty zájemce, kteří chtějí sledovat samotné vypuštění satelitu ASTRA 1M prostřednictvím televizního vysílání. Celý satelit bude vážit více než šest tun a bude vybaven 36 transpondéry.

Subjekt Astra logo

Partnerem tohoto seriálu je společnost SES Astra

Veškeré informace o příjmu satelitní televize v České republice a přehled nabídek jednotlivých satelitních operátorů najdete ve stálé příloze serveru DigiZone.cz Satelitní televize v České republice.

Astra 3B a 2E

Astra také plánuje vypuštění dalších dvou satelitů s označením 3B a 2E. Jejich vynesení je naplánováno na přelom let 2009 a 2010, první z nich se objeví na pozici 23,5 st. vých., druhý pak na 28,2 st. vých. Po satelitech Astra 2B a Astra 1M bude Astra 3B třetím satelitem Astra, který ASTRIUM dodá společnosti SES Astra. Tento satelit bude nejmodernější družicí pro pásmo Ku a Ka, navrženou pro distribuci služeb DTH a obousměrných širokopásmových služeb po celé Evropě. Satelit bude mít 52 transpondérů, z nichž dvacet transpondérů má nahradit stávající kapacity na oběžné dráze a 32 transpondérů, které vytvoří nové kapacity. Tím posílí pozici 23,5° východně jako třetí orbitální pozici pro evropské služby DTH. Očekává se, že satelit Astra 3B bude vynesen do vesmíru na konci roku 2009. Start satelitu Astra 2E je naplánován až na rok 2011 a pravděpodobně se využije pro kanály BBC a ITV.

Uplinkové paraboly společnosti SES Astra

Hotbird 9 a Eutelsat W2M

Velmi aktivní ve vypouštění družic bude konkurenční operátor Eutelsat, který hodlá umístit hned několik družic. Na tento měsíc je naplánováno vypuštění Hotbirdu 9 a Eutelsatu W2M. První jmenovaný bude parkovat na pozici 13 st. vých., ten druhý na 16 st. vých. Hotbird 9 bude navržen tak, aby pokryl všech 102 transpondérů v Ku-pásmu a v případě nutnosti mohl sloužit jako náhrada za kterýkoliv satelit na tomto „parkovišti“. Satelit bude moci být využit jako pro broadbandové služby, tak i šíření kanálů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), stejně tak i interaktivní služby (Evropa, severní Afrika a oblast středního Východu). Satelit W2M bude mít kapacitu 26 transpondérů v Ku-pásmu. V případě nutnosti je však jejich režim možné zvýšit až na 32. Satelit bude sloužit od služeb televizního vysílání až po datové sítě a internetové připojení. Jeho vyzařovací diagram bude pokrývat Evropu, severní Afriku a Blízký východ.

Eutelsat W2A

Astra 2C - start satelitu

V prvním čtvrtletí roku 2009 bude vypuštěna družice Eutelsat W2A. Bude nabízet v pásmu Ku-band kapacitu pro video, širokopásmové připojení a telekomunikačních služby v Evropě, Africe a na Středním východě. K dispozici bude také C-band pro oblast Afriky. Méně obvyklé je také tzv. S-band pro využití mobilních multimediálních služeb vysílání (DVB-SH, digital radio atd.). Ku-band bude napojeno na pevný vyzařovací svazek v oblastech Evropy, severní Afriky a na Středním východě. Bude zde kapacita pro podnikové sítě a vysílací služby. Druhý fixní paprsek bude sloužit jižní Africe a oblasti Indického oceánu. C-band nabídne pro Afriku možnost širokopásmového připojení a telekomunikačních služeb. S-band bude v pásmu 2,2 GHz kombinovat na zemi možnost satelitní a pozemní sítě.

CIF - osobnosti

Hotbird 10 a Eutelsat W7

Vypuštění Hotbirdu 10 proběhne v prvním čtvrtletí roku 2009 a stejně jako jeho bratříček „Devítka“ bude umístěn ve skupině družic na pozici 13 stupňů vých. Tato družice je stejně jako Hotbird 8 a 9 postavená na platformě Eurostar E3000 (to je společné i se satelity Astra) a jeho dodavatelem je společnost EADS ASTRIUM. Cílem Hotbirdu 10 je zvýšit kvalitu a bezpečnost pro rozhlasové a televizní společnosti, které už jsou i tak na vysoké úrovni. Plánované zahájení fungování Eutelsatu W7 je naplánováno na druhé čtvrtletí roku 2009 a k dispozici bude mít 74 transpondérů v Ku-band. Vyzařovací svazek bude pokrývat oblast Eurasie. Satelit bude vhodný zejména pro šíření televizních kanálů plus veřejné nebo firemní telefonní a datové služby. Pro příjem budou nutné paraboly o průměru přibližně 90 – 120 cm. V roce 2010 pak ještě plánuje Eutelsat vypuštění satelitů W3B a KA-SAT.

Foto: archiv společnosti SES Astra; připraveno s využitím materiálů společností SES Astra a Eutelsat

Který operátor má podle vás lepší vyhlídky?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).