Hlavní navigace

Jak je to s těmi slepicemi? Demagog.cz začíná ověřovat výroky politiků o Evropské unii

26. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Projekt Demagog.cz, který ověřuje tvrzení politiků v pořadu Otázky Václava Moravce, rozšiřuje pole své působnosti. Od dnešního dne bude ve speciální sekci na svém webu poskytovat ověřené výroky politiků, které se týkají EU. Nová sekce poskytuje i analýzy a komentáře k evropským tématům.

Projekt Demagog.cz, který od března ověřuje pravdivost výroků politiků v diskusních pořadech, se rozrůstá o nový tým analytiků, kteří se zaměří na výroky o Evropské unii.

Čtenáři od dnešního dne najdou ve speciální sekci webu ověřené výroky a analýzy, které se dotýkají pouze EU. Již dnes si mohou přečíst o mýty a lžemi opředených tématech, jako jsou pracovní podmínky kadeřnic, nové standardy chovu nosnic nebo fiskální smlouva. Evropská sekce je určena profesionálům i občanům, kteří prahnou po ověřených informacích a odborných komentářich k evropským tématům.

Evropská unie je jedněmi zatracovaná, druhými zase opěvovaná. Přístup k evropské integraci je jedním z nejdůležitějších sporů v současném politickém diskursu. Evropské otázky podléhají ze strany politiků časté desinterpretaci, a proto se logicky staly objektem našeho zájmu hned po politických diskuzních pořadech,“ říká Tereza Skládanková z pro­jektu Demagog.cz.

Sekce zaměřená na Evropskou unii bude při hodnocení výroků dodržovat stejné metodologické postupy, uplatňované při práci Demagog.cz. Ačkoliv základem sekce bude faktická stránka výroků, její záběr bude rozšířen o kvalitativní komentáře a analýzy. Kromě jednotlivých výroků bude sledován i způsob, jakým média o tématech spojených s EU informují. „Stejně jako u projektu Demagog.cz nebude cílem Evropské sekce osobní interpretace výroků očima studentů. Hodnocení bude probíhat na základě stejné metodologie, jako je tomu u diskusních pořadů. Jelikož frekvence zpráv o politickém dění v Evropské unii není příliš vysoká, ověřovány budou nejenom výroky z Otázek Václava Moravce, ale také z jiných zpravodajských zdrojů v ČR. Dalším rozdílem je, že tyto výroky nebudou integrovány do statistik pravdomluvnosti politiků na našem serveru, protože výběr výroků nebude jasně ohraničen vysíláním jednoho pořadu,“ vysvětlila Lenka Kováčová, studentka z Fakulty sociálních studií v Brně, která novou sekci povede.

ICTZ23

Analytickou práci odvádí dobrovolně osm studentů politologie, mezinárodních vztahů a Ekonomické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Na činnost projektu přispívá Open Society Fund Praha a Program Mládež v akci MŠMT. Projekt je součástí platformy občanských projektů Nasstat.cz zaměřených na transparentnost veřejné správy.

Zdroj: Tisková zpráva