Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak opravit zadřený motor růstu a inovací v telekomunikacích od Zen - Hm, pekna vize. Jenze to byl komunismus taky....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 2. 2015 13:01

  Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Hm, pekna vize. Jenze to byl komunismus taky. Tomu to kazili lidi, tehle vizi to zase kazi ta trapna fyzika.

 • 18. 2. 2015 8:49

  Ivan Nový (neregistrovaný) 81.200.48.---

  Ale mohu to rozvést, digitální zrcadla, bude řádově tisíce mini družic na nízké oběžné dráze a nahradí dnešní základnové stanice a budou fungovat podobně jako dnešní základnové stanice, budou zajišťovat odrazy. Každá budova bude vybavena satelitními transmitery, pro přenos signálu z budovy, na družice, obchodní model - jako kdysi společné antény, bude to v zájmu vlastníka budovy a bude to započteno do nájmu.

  Páteřní síť nebudete potřebovat, protože topologie pozemní sítě bude P2P, pokud z optimalizačních důvodů by měly existovat nějaké páteřní spoje, vytvoří se ad hoc z nakupených přístrojů, které tomuto spoji budou propůjčovat část své kapacity. Brzy bude internet věcí, kde jsou lidé tam jsou i věci, takže propojením věcí vzniká zcela přirozeně a zadarmo síť, která má optimální rozložení, kde je více lidí, je více věcí, je tam tedy i vyšší přenosová kapacita, protože každé zařízení přispěje svou troškou do mlýna Spojení nemusí jít vzduchem, může být realizováno i přes běžné elektrické rozvody, zařízení si samo zvolí komunikační kanály podle aktuálního stavu a kapacit přenosu. Tam kde je málo lidí, tam je i málo věcí a vystačíte se satelitním propojením.

  A obchodní model? Jednoduchý, vzájemné propojování automatické a zdarma, hrazení jednorázových a obnovovacích nákladů na vybudování satelitních zrcadel, velcí výrobci budou vysílat vlastní družice, které budou preferovat jejich přenosy, náklady zakalkulují do zařízení, které budou koncovým uživatelům pronajímat. A svou nevyužitou satelitní kapacitu budou prodávat ostatním firmám.

 • 18. 2. 2015 10:25

  Ivan Nový (neregistrovaný) 81.200.48.---

  Zastřešující infrastruktura se přesune do kosmu. Jde o přenos informací na maximálně 200-400 km.

  A klidně každé dopravní letadlo může nést ona digitální zrcadla, letecký provoz je tak hustý, že by to třeba pokrylo 20% potřeb. Velké firmy zkouší balóny, bezpilotní drony na solární pohon atp.

 • 19. 2. 2015 10:39

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz

  S pingy, jaké družicový internet má, nic z téhle vaší fantasmagorie fungovat nebude.

 • 20. 2. 2015 7:53

  Ivan Nový (neregistrovaný) 81.200.48.---

  Jenže stejné digitální retranslace se dějí při cestě po zemi, či vzduchem. Nebo snad základnová stanice mobilní sítě je analogová? Už jen GSM protokol je dost složitý a náročný na zpracování. Navíc plno věcí není třeba posílat, když si směrovač bude udržovat nějakou historii, tak dále může posílat jen rozdílovou informaci a dotaz nemusí být směrován až k cíli v síti, stačí jen k nejbližšímu směrovači, kudy prošla předchozí úplná zpráva. Celé by to usnadnilo i použití konceptů z P2P sítí. Vezměte si to tak, s internetem věcí bude instalován obrovský výpočetní výkon, který bude ležet ladem. Stejně ladem leží výpočetní výkon chytrých mobilů, je tedy logické a efektivní snažit se ho využít k organizaci sítě. To by měla být budoucnost.

 • 22. 2. 2015 12:36

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz

  Digitální signál, jako takový, se před přenosem změní v modemu na ,,analogový" čili směs frekvencí se sinusovým průběhem tudíž jej lze analogově, čili bez zpoždění zpracovávat, a také se to tak, při přenosu po koaxiálních kabelech, dělá. A o tom, jaké zpoždění má přenos signálu přes družice, se můžeme přesvědčit každou chvíli, když se v TV baví studio s externím reportérem; zpoždění až dvě sekundy jsou naprosto běžná. Ono ze země k družici je to 36.000 km, z družice na zem dalších 36.000 km a obvod zeměkoule na rovníku je ,,jen" 42.000 km. Takže z Evropy do USA je to po optice cca 5.000 km a přes družice minimálně těch 72.000, ale spíš víc, protože signál nejde ze země na družici, ani z družice na zem kolmo. K tomu zpoždění v digitálních transpondérech a je vymalováno. Takže doporučuji nejprve nastudovat problematiku a teprve potom fantazírovat.

 • 22. 2. 2015 23:44

  Trident (neregistrovaný) 78.80.69.---

  Jiste letadla. A to zrcadlo nic nevazi, je integrovano tak ze nema zadny aerodynamicky odpor, nic nespotrebuje a ty pohonne hmoty jsou taky zadarmo.

 • 24. 2. 2015 16:58

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.tvtrinec.cz

  Neměl jsem na mysli geostacionární družice, ale s nízkou dráhu letu, ty jsou ve výškách 200-400km. Jinak už dnes je internet prostorově a kulturně natolik lokalizován, že 90% provozu jde na úrovni regionu a zde je třeba aby signál jen přeskakoval odrazem z města do města a tam se dále šířil sítí tvořenou samotnými koncovými zařízeními propojenými wifi, elektrickými rozvody, kabelovými televizemi. Většina dat by byla stejně rozptýlena po koncových zařízeních (P2P síť) a ta se automaticky optimalizuje, podle provozu sítě, což minimalizuje dálkové přenosy. Například stránky by nebyly někde na serveru, ale fakticky by byly rozptýlené v síti a vy byste si je nasával z mnoha směrů. Mohlo by to být založeno na principu buněčné apoptózy, kdy nepožadované rozptýlené kousky informací by byly po uplynutí nějakého intervalu mazány. A tak by docházelo k samovolné aktualizaci rozptýlené informace. Obnovené by byly novým požadavkem na stažení.

 • 18. 2. 2015 15:02

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.tvtrinec.cz

  Proč by to zkazila fyzika? Mobilní telefony přece fungují, nyní by se funkce, které obstarávají základnové stanice distribuovaly do koncových zařízení a ty by místo se základnovou stanicí, komunikovaly spolu navzájem, použitý rozsah frekvenčního spektra by zůstal stejný. Není totiž rozdíl, zda zařízení komunikují mezi sebou a nebo s jednou centrální základnovou stanicí. Limitujícím faktorem není frekvenční spektrum, ale výdrž baterií mobilních zařízení. Jakmile technologie dospěje k dostatečně kompaktnímu mobilnímu zdroji energie, dojde k další technologické revoluci. V rozvoji sítě, ale i autonomních robotů.

 • 19. 2. 2015 12:17

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.tvtrinec.cz

  Ano, ale to je dáno současnou konstrukcí sítě (pár družic), která nebyla myšlena jako univerzální komunikační síť.

 • 17. 2. 2015 22:50

  Ivan Nový (neregistrovaný) 81.200.48.---

  kdy zařízení budou komunikovat s blízkými zařízeními a tím vytvářet síť. Na nízké oběžné dráze budou vybudovány digitální zrcadla, které budou tu komunikaci přenášet na větší vzdálenosti, obdoba fungování ionosféry a krátkých vln. Náklady na vybudování této sítě ponesou výrobci komunikačních zařízení a budou zakalkulovány do ceny zařízení.

 • 18. 2. 2015 6:47

  Jarda (neregistrovaný) ---.vabo.cz

  Veselý příspěvek, stejně jako ten Váš předchozí. Jistě není problém vytvořit automaticky síť mezi blízkými zařízeními, ale co třeba páteře? Rovněž vzniknou, řádně dimenzované s respektováním požadavků každého uživatele, a to tak nějak samy od sebe? Nemohl byste také trochu rozvést ta digitální zrcadla na oběžné dráze? Jaká dráha, jaké budeme potřebovat výkony a tak? Prostě elementární radiotechnické věci. Jinak doporučuji si přečíst celý článek, je právě o tom že se svět telekomunikací změnil a nadále mění.
  No a nepodceňujte klasické operátory, v jejich správních radách nesedí jen samí blbci. Ale oni primárně podnikají a zákazník je zajímá jen jako zdroj zisku. Dokud platí [dostatečně] není důvod k nějakým změnám.

 • 18. 2. 2015 9:21

  trAble (neregistrovaný) 185.36.160.---

  Kdepak, bez páteří to nepůjde. A nějaká zastřešující infrastruktura pokrývající oblasti, kde nic není, se taky nevytvoří sama.

  Že ale změna přijde, to je jasné. Ono bude stačit, až se konečně odpoutá telefonní číslo od technologie. Vůbec je telefonní číslo takový zajímavý přežitek, který ne a ne zmizet. ;-)

 • 19. 2. 2015 23:10

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz

  Vy máte stejně hovězí nápady, jako váš guru Klaus. Fyzikální zákony neoblafnete; rychlost světla je konečná a průchod přes jakoukoli digitální retranslaci bude vždy pomalejší, než průchod signálu analogovým zesilovačem, což je dáno způsobem zpracování toho signálu. A čím víc retranslačních bodů cestou bude, tím víc bude zpoždění narůstat.