Hlavní navigace

Jak s kritikou zpravodajství ČT? Radní včera potrápilo vystoupení veřejnosti

19. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Radní veřejnoprávního média se na poměry běžného zasedání radili včera neobvykle dlouho. Probrat všechny body jednání s krátkými pauzami jim trvalo téměř čtyři a půl hodiny.

Vcelku poklidný ráz celého včerejšího zasedání Rady České televize narušilo na jeho samotném začátku vystoupení několika jedinců z řad veřejnosti. Terčem kritiky se stalo opět zpravodajství, které v podstatě veškeří řečníci považovali za neobjektivní. Padala například i taková přirovnání, že Česká televize je hláskou západních mocností, jeho úroveň je horší, než tomu bylo před listopadem 1989 a podobně. Vystoupení těchto kritiků bohužel leckdy vyzněla velice úsměvně, protože jejich představa o tom, jak funguje tato část veřejnoprávní televize, často vůbec neodpovídala realitě. Jednání Rady nakonec trvalo více než čtyři hodiny.


Autor: archiv DigiZone.cz

Zpravodajství České televize vedené Zdeňkem Šámálem často čelí kritice veřejnosti. Vystoupení některých lidí před Radou ČT a jejich argumenty jsou ale často úsměvné.

K TÉMATU: Radní České televize si pochválili objektivitu zpravodajství, kritizovala ho Ivana Levá

Za tímto účelem se na konci svého aktuálního zasedání radní České televize shodli na tom, že by bylo dobré, aby se podobným výstupům a výpadům vůči managementu veřejnoprávního televize zabránilo. Veřejnost má pochopitelně plné právo svůj názor prezentovat, na druhou stranu někteří řečníci svá vystoupení proměnili v politické proklamace a vlastní přesvědčení. Někteří z nich navíc tento názor prezentovali už na několikátém zasedání v řadě. Začínat zasedání tím, že budeme poslouchat argumenty lidí, kteří vůbec nemají zkušenosti s tím, co Rada může a co nemůže, je neefektivní, zaznělo z Rady ČT.

ebf - partner 1

Jedním z bodů kritiky je i postoj k vyostřenému dění na Ukrajině.
Autor: repro foto ČT 1 HD

Jedním z bodů kritiky je i postoj k vyostřenému dění na Ukrajině.

ČTĚTE TAKÉ: Radní České televize: Umělé kauzy ve zpravodajství médium zbytečně poškozují

Chceme poslouchat stále stejné lidí a stejné názory? zeptal se místopředseda a dlouholetý novinář Jan Bednář a doplnil: Pokud se dostaví někdo jiný, ať vystoupí. Radní dokonce uvažovali o možnosti, zdali vůbec nechají veřejnost promluvit. Minule jsem neslyšel nic, co bych neslyšel předminule. Pokud bychom měli neustále poslouchat to, co jsme již slyšeli, nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu, konstatoval Luboš Beniak. Zástupci veřejnosti tak nejlépe učiní, pokud své stížnosti sepíší a budou je adresovat na Radu České televize. Ta je pak povinna se jimi zabývat. Případné neobjektivitě ve zpravodajství má zabránit i takzvaný editoriální panel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).