Hlavní navigace

Jak se bude lišit olympijské vysílání Novy Sport a Voyo od České televize?

30. 1. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nova nabídne Zimní olympijské hry v Soči výhradně na placených kanálech. Kromě Novy Sport zřídí dva speciální živé streamy na Voyo. Přímo do dějiště her vyšle sedmičlenný štáb.

Jeden lineární kanál Novy proti dvěma ČT

Původně to měl být triumf nad Českou televizí a zlatý hřeb olympijského vysílání Novy: nejatraktivnější část Zimních olympijských her 2014 ze Soči, hokejový turnaj, měl vysílat hlavní kanál NovyFanda. Vůbec poprvé v historii by se tak přenosy z olympijských her objevily na volně přístupné komerční televizi. Po loňském personálním zemětřesení na Nově, kterému neušel ani generální ředitel Jan Andruško, se ale Nova exkluzivních práv na olympijský hokej ze Soči vzdala ve prospěch České televize a ponechala si možnost vysílat kompletní olympiádu pouze na placených kanálech. Čím se tedy bude lišit její olympijský program od toho, co nabídne Česká televize?

Nova má proti ČT hned dvojí nevýhodu: Kavčí hory vyčlení pro olympiádu hned dva televizní kanály. Kromě ČT Sport půjde o ČT 2. Nova, která má rovněž práva pro kompletní olympiádu, bude mít k dispozici jen jeden lineární televizní kanál: kabelovousatelitní Novu Sport. Diváci se k ní dostanou i prostřednictvím placené internetové videotéky Voyo.cz, v níž je Nova Sport šířena jako simulcast. Vedle ní Voyo nabídne i dva speciální olympijské streamy, což je ale opět oproti České televizi dost minimalistická nabídka: ČT bude mít internetových streamů šest, půjde na nich kompletní olympijská nabídka živě a přístup k nim bude zadarmo. Rozdíl mezi nimi ale přeci jenom bude.


Foto: MOV

Olympijské hry budou poprvé vysílat dvě české televize, Nova ale jen na placeném kanálu. Naopak o ni přišel Eurosport.

Internetové streamy s českým komentářem

„Nova Sport bude přenášet hlavní sporty včetně hokejového turnaje. Tomu bude vyhrazen také extra kanál Voyo Sochi 2014 hokej, kde budeme vysílat živé přenosy a záznamy zápasů. Poslední kanál Voyo Sochi 2014 special bude věnován ostatním sportům, které diváci nenajdou na Nově Sport a Voyo Sochi 2014 hokej. Konkrétně se jedná např. o snowboardové disciplíny, akrobatické lyžování, skoky na lyžích, rychlobruslení a další. Jsem si jist, že fanouškům olympijského sportu přineseme kvalitní alternativu k terestrickému vysílání,“ říká ředitel Novy Sport a Fandy Marek Kindernay. Streamy na Voyo budou s českým komentářem, na rozdíl od streamů na olympijském webu ČT – ty budou jen s původními ruchy (výjimku mohou tvořit přenosy, které začnou na ČT Sport nebo ČT 2 a televize je dovysílá na webu).

Nova původně ze Soči plánovala i vlastní olympijské studio, to však bylo přímo vázané na hokejový turnaj a terestrické vysílání. Prostory určené studiu i komentátorům přešly společně s vysílacími právy na ČT. „Olympijské studio jsme měli připraveno pro hokejové přenosy, pokud by se vysílaly na Nově. U vysílání Novy Sport studio využívat nebudeme a v maximální míře dáme prostor přímým přenosům ze Soči,“ vysvětluje Marek Kindernay. Česká televize na tom jenom vydělala. „Těžíme z toho, že jsme převzali technickou objednávku Novy,“ potvrdil v rozhovoru pro DigiZone.cz vedoucí projektu olympijského vysílání ČT Robert Záruba. „Převzali jsme ji skoro celou, ale nevyšlo nás to na tolik, jako kdybychom si ji od začátku objednávali sami.“

Unikátní budou na Nově hlavně reportáže a rozhovory

V čem se budou lišit přenosy olympijského hokeje na České televizi a Nově Sport? Kromě komentátorů částečně i záběry. Nova bude moci využít i záběry několika kamer, k nimž se ČT nedostane. „Hokejové zápasy budou komentovat osvědčení komentátoři NHL: Tomáš Borovec, Jan Velart, Roman Jedlička, Filip ŠedivýTomáš Lorincz,“ vypočítává pro DigiZone.cz Marek Kindernay. Nova Sport zařadí kompletně celý hokejový turnaj, tedy včetně zápasů české reprezentace. Víc než na přenosy ale bude sázet na původní reportáže ze zákulisí olympiády. Do dějiště her Nova vysílá dva televizní štáby a techniky, kteří budou zajišťovat přenos signálu. Celkem půjde o sedm lidí. Společně se zázemím v Praze se na olympijském vysílání Novy Sport bude podílet 15 komentátorů a 12 spolukomentátorů nebo expertů.

Content tip EARLY

„Mezi spolukomentátory bude řada známých sportovců a českých olympioniků,“ slibuje šéf Novy Sport. „Přímo z dějiště Olympijských her přinese Nova pořad Na vlastní Soči plný zajímavostí, rozhovorů a reportáží ze sportovišť i z olympijské vesničky. Reportáže budou připravovat Michal KratochvílŠtěpán Sokol,“ dodává. Celkem Nova chystá 452 hodin přímých přenosů, díky nimž se Nova Sport na 17 dní změní na olympijský kanál. Tradičně vysílané sporty budou muset ustoupit do pozadí. „Většina dalších sportů a záznamů bude vysílána až v nočních hodinách. Po dobu olympijských her budeme vysílat 24 hodin denně,“ slibuje Marek Kindernay.

DigiZone.cz připravuje rozhovor s ředitelem Novy Sport a Fandy Markem Kindernayem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).