Hlavní navigace

Jak se rozjíždí ADSL?

28. 3. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

První fungující instalace ADSL u koncových zákazníků jsou již na světě, ale zatím jich je jako šafránu. Počty zájemců však jsou poměrně velké, zřejmě větší, než se čekalo. Jaké jsou odhady množství potvrzených objednávek? Jak vychází poměr mezi přijatými a nepřijatými objednávkami? Jaká je skladba objednávaných rychlostí?

První podpis pod smlouvou o ADSL (o poskytování vysokorychlostního přístupu k Internetu) mezi Českým Telecom a jiným operátorem nese datum 18. února (jednalo se o GTS a Broadnet). Hned následující den, 19. února, oznámila IPEX základní koncovou cenu za ADSL službu, byť ještě nešlo o úplný ceník. Na tento pád zvítězila SkyNet, 21. února. Pak ale trvalo celý měsíc, než se objevily první skutečně realizované a fungující přípojky. Kdy to bylo?

Jako první se pochlubila opět IPEX:

Od 19. 3. probíhají první instalace přípojek služby „in192“ u konečných zákazníků. „in192“ je služba ADSL poskytovaná společností IPEX.

Další pak SkyNet, když ve své tiskové zprávě z 26. března napsala:

Společnost SkyNet zprovoznila a prvním zákazníkům předala objednanou službu Sky ADSL.

Soudě podle reakcí čtenářů zde na Lupě se ADSL poprvé rozeběhlo počátkem tohoto týdne (od 24. března) – když první „šťastní majitelé“ hlásili, že mají nainstalovanou ADSL přípojku a že jim funguje.

Proč to tak dlouho trvalo?

O přesných počtech ADSL přípojek, nainstalovaných a úspěšně zprovozněných v právě končícím týdnu, nemám žádné přesnější údaje. Z dostupných signálů však odhaduji, že se jedná o skutečně minimální počty, u většiny operátorů spíše v řádu jednotek, max. desítek kusů. Co ale bylo příčinou tak pomalého rozjezdu a velkého odstupu od ukončení testů a podepsání nezbytných smluv?

Informace přicházející od alternativních operátorů a ISP se vcelku shodují v hodnocení, že Český Telecom nebyl na ADSL dostatečně připraven. Že měl technické problémy, zejména s nastavením směrování (což potvrzují i některé příspěvky čtenářů zde v diskusi), a kvůli tomu nemohly být již zřízené přípojky skutečně zprovozněny. Možná ještě větší potíže ale byly v oblasti organizační, kde Český Telecom prý neměl nastaveny potřebné procesy (např. eskalační a reklamační, procesy související s akceptací objednávek atd.) a neměl také v dostatečném počtu nasmlouvané instalační čety, které by přípojky skutečně realizovaly.

Zaznamenal jsem také první stesky alternativních operátorů na to, že Český Telecom se jim snaží odlákat zákazníky – že prý na své hotline říká, že u operátora XY jsou problémy, kvůli kterým zatím nejde přípojku realizovat, a nabízí, že sám by ji zrealizovat dokázal.

Jaké jsou odhady?

Jak jsem již naznačil v úvodu, žádné oficiální údaje o počtu objednávek a jejich skladbě či o množství skutečně zrealizovaných přípojek zatím nejsou k dispozici. Přesto si ale dovolím vlastní odhad některých zajímavých čísel. Vychází z různých neoficiálních střípků a útržků, které se mi podařilo nasbírat a jež jsem se pokusil extrapolovat do velikosti celého tuzemského trhu (a časově do dnešního dne). Berte je proto skutečně jen jako odhady, které se mohou, ale také nemusí shodovat s realitou:

  • Počet potvrzených (akceptovaných) objednávek – tedy objednávek, u nichž již došlo k proměření a bylo shledáno, že realizace je možná: cca 2200 až 2300.
  • Poměr mezi celkovým počtem závazně podaných objednávek a objednávek potvrzených (akceptovaných) zatím vychází zhruba na 2:1. Tedy, že akceptována je pouze každá druhá objednávka. Z toho vyplývá, že objednávek bylo dosud podáno kolem 5000. To je hodně, nejspíše více, než Český Telecom sám čekal.
  • Samotný poměr 2:1 však může být významně zkreslen tím, že proces prověřování realizovatelnosti (proměření) „nestíhá“ nápor zájemců, a časem by se měl snižovat. Český Telecom již dříve deklaroval, že jen cca 20 procent místních smyček nevyhoví a nebude možné je využít pro realizaci ADSL.

První odhady lze učinit i pokud jde o skladbu rychlostí ADSL přípojek, které si zákazníci objednávají. Zde vychází následovně:

  • 192/96 kbps: 82 procent
  • 320/128 kbps: 10 procent
  • 256/64 kbps: 6 procent
  • 512/128 kbps: 1 procento
  • 1024/256 kbps: zlomky procenta

Z toho je patrné, že celkem podle očekávání je největší zájem je o nejlacinější přípojky s agregací (overbookingem) 1:50. Z dostupných signálů se dokonce zdá, že mnoho lidí si tyto přípojky s vysokým overbookingem pořizuje se záměrem jejich dalšího sdílení – což se obávám, že přinese nepříjemné problémy s dalším poklesem efektivní propustnosti.

MMF24

Podle očekávání se zdá být i celková skladba zájemců o ADSL: „vyšší“ rezidenční segment (tj. domácnosti) a malé firmy. Větší společnosti zatím zájem o ADSL neprojevují. Stejně tak se (zatím) nekoná ani úbytek jiných druhů pevného připojení – zájemci o ADSL se tedy zřejmě rekrutují jen z řad uživatelů dosud používajících dial-up. Jejich řady by však mohly dále prořídnout i díky tomu, co včera večer naznačili na Mobilmanii. Tedy že Eurotel se chystá zavést paušál (flat rate) na GPRS připojení k Internetu, za tisícovku měsíčně (bez daně). Oznámit to má v pondělí na tiskovce (která je skutečně ohlášena). Pokud se tyto informace potvrdí a nebude v tom nějaký omezující háček, pak půjde o opravdu významný krok, navíc docela symbolický: Český Telecom se paušálu na pevných linkách brání jak čert kříži, ale jeho mobilní odnož je zavede jako první.

Počkejte si na úterní článek.

Objednali jste si ADSL?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).