Hlavní navigace

Jak sehnat texty a akordy písní na českém Internetu

4. 6. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Léto se nám přiblížilo a s ním i doba ohníčků, beček a jiných radovánek, na kterých je zvykem pět různorodé písně až do ranního krůpění. Současně léto přináší na Lupu období částečně oddychových článků. Spojením obého je článek Jinřicha Šaršona.

Každému se občas zalíbí nějaká ta píseň zaslechlá v rádiu, u přátel či na diskotéce. Těm, kterým nestačí pouhý poslech, ale rádi by si k ní sehnali text a akordy, aby se ji mohli naučit, je určen právě tento článek. Před časem jsem se právě pro účely různých letních zpěvavých akcí rozhodl, že si začnu psát zpěvníček. začnu psát zpěvníček. A samozřejmě jsem ho nezačal přeťukávat z knížek, ale porozhlédl jsem se po Internetu.

Byl jsem celkem příjemně překvapen. Na českém Internetu můžete najít několik projektů, zabývajících se sbíráním textů písní. Asi největší je Dougův a Lišákův Virtuální zpěvník, ve kterém můžete najít texty necelé třítisícovky písní s akordy, většinou z domácí folkové a country produkce, nechybí však ani Beatles nebo Paul Simon. Písně jsou rozděleny do kategorií podle interpretů, není problém najít písničku, o které víte, kdo ji napsal. Pokud si ale vzpomenete pouze na refrén a rádi byste celý text, máte zatím smůlu – možnost fulltextového vyhledávání zde není. Dost často se také stává, že server vrací místo písně chybu, s tím, že se na jejim odstranění intenzivně pracuje. Uživateli pak poradí počkat několik minut a zkusit do znovu. Z osobních zkušeností mohu říct, že jsou dny, kdy se k písničkám dostanu bez problémů, asi záleží na počtu současně připojených lidí.

Tato služba vám zobrazí text písně jako HTML stránku, ovšem ne každý tahá k táboráku notebook připojený přes mobil k Internetu. Pokud byste si chtěli vybrat písničky a vytisknout zpěvník v nějakém editoru, koukněte se na stránku Pavla Krejdla, odkud si můžete stáhnout všechny písně z Virtuálního zpěvníku v jednom souboru ve formátu Word97.

Další zajímavý server, nazvaný příznačně Hity k táboráku, obsahuje písničky ve formátu Word, které jsou vysázeny tak, aby mohly být vytištěny na volné listy formátu A5 a poté vloženy do kroužkového záznamníku. Server je celkem živý, každý týden přibude asi 5 nových písní. Žánrově je na tom podobně, jako Virtuální zpěvník, navíc zde najdete i něco z „tvrdší“ české muziky.

cif-tip-téma-foto

Podobné služby, značně rozsáhlejší, existují samozřejmě i ve světě a podíváme se na ně někdy příště.

Jindřich Šaršon