Hlavní navigace

Jak skončí Google Play Music, co TikTok „posílá domů“ a kde uvidíte filmy s Harrym Potterem

9. 8. 2020
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: DepositPhotos
Booking.com propouští, konec Play Music, rekordní GTA V, Canon zasažen ransomwarem, Kodak dělá do farmaceutik. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Dospělí Američané přijímací zprávy ze sociálních médií jsou méně informovaní a vystavení více konspiracím. Zjistila to studie Pew Research a těžko to může překvapit. Tak masivní záplavu dezinformací, fake news a konspirací v klasickém světě nenajdete. Tohle zjištění navíc neplatí jenom pro USA. Viz Study: US adults who mostly rely on social media for news are less informed, exposed to more conspiracies.

Booking.com propustí celosvětově až čtvrtinu zaměstnanců. Důvodem jsou dopady pandemie a půjde až o 4000 lidí. Konkurenční Airbnb i TripAdvisor již podobné propouštění uskutečnily. Viz Booking.com to Cut Thousands of Workers After Covid-19 Travel Hit.

Zoombombing s pornovideem rušil soudní slyšení ohledně hacknutí Twitteru. Soudce nenastavil pro meeting na Zoomu heslo a musel slyšení přerušit. Viz Zoombomber crashes court hearing on Twitter hack with Pornhub video.

TikTok versus USA

Co všechno se dělo kolem chystaného zákazu čínské sociální sítě TikTok v USA? Bylo toho dost:

Proč se Amerika obává TikToku? Užitečné čtení ve Why America Is Afraid of TikTok by mohlo mít pokračování na téma, proč se svět má obávat Facebooku. Z pohledu šmírování a zneužívání uživatelů je zde rovnost. Facebook navíc má tak bohatou historii v této oblasti, že je to až neuvěřitelné. TikTok se má hodně co učit.

Co všechno TikTok „posílá domů“? Užitečná analýza v TikTok: Logs, Logs, Logs ukazuje, že co několik minut, to šifrovaná (což je správně, nemělo by to být volně čitelné) data míří na servery TikToku. Jak se ale ukazuje, neposílá se nic, co by nebylo obvyklé pro podobné mobilní aplikace.

TELEgraficky

Google investuje 450 milionů USD do ADT ■ TRS-80 je starý 43 letopendyslexic.org Změny ve vedení Applu ■ Incredible Thin PowerBook G4 Titanium5D ChessOfficial SpaceX Photos ■ Zynga kupuje Rollic ■ LibreOffice 7.0 je venku

WEBDESIGN, INTERNET

Google Play Music skončí v říjnu, ale už tento měsíc nebude možné kupovat hudbu. V prosinci Google Play Music vypne, takže už nebude možné si přetáhnout informace. Vše přechází do YouTube Music. Viz YouTube Music will replace Google Play Music by end of 2020.

Přes třetinu přístupů na služby Googlu je přes IPv6. Na vývoj se můžete podívat v Google IPv6 Statistics. Včetně pohledu na jednotlivé země (Česko 17,71 procenta).

Harry Potter míří na Peacock. Jde o praktickou ukázku absurdity streamingového trhu. Na HBO Max přestanou být filmy s Harrym Potterem dostupné 25. srpna, na Peacock se objeví až v říjnu. Vydrží tam asi měsíc, pak se ztratí (budou na NBCUniversal a kabelovce) a v roce 2021 se zase vrátí. Nevydrží tam ale dlouho, pouze pár měsíců. Vítězem podobných šarád budou, jako vždy, torrenty a pirátství. Viz The Harry Potter films are headed to Peacock, in a perfect example of how confusing streaming is.

Pravda je schována za zpoplatněným přístupem, lži jsou dostupné zdarma. Zajímavé zamyšlení v The Truth Is Paywalled But The Lies Are Free. Něco na tom samozřejmě je, ale tak jednoduché, jak naznačuje titulek, to není. 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo chce, aby USA vybudovaly „čistý internet“ bez čínských technologií. Oznámení najdete v Announcing the Expansion of the Clean Network to Safeguard America’s Assets.

HARDWARE

Pandemie přinesla růst prodeje tabletů a pokles u desktopových počítačů. Čísla za Q2 2020 od Canalys ukazují 26% růst prodeje tabletů (37,5 milionu kusů) a podobný, tedy 25%, pokles prodeje desktopových počítačů. Notebooky vzrostly o 24 %. Viz Worldwide tablet PC market Q2 2020.

Bezdrátové nabíjení? Spotřebovává skoro o polovinu více energie než drátové. Pokud tedy budete zjištění ve Wireless Charging Is a Disaster Waiting to Happen brát jako věrohodná (nejde o odborný test). Skutečnost samozřejmě je, že bezdrátové nabíjení vždy bude energeticky méně efektivní než přímé, navíc bude také pomalejší. Co to znamená v celosvětovém měřítku, je zásadní otázka.

SOFTWARE

Microsoft Teams nově podporují setkání pro až 20 000 účastníků. Začíná to vypadat na nové závody a překonávání rekordů. Každopádně interaktivita je pouze pro tisíc, další mohou pouze sledovat. Viz Microsoft Teams now supports meeting up to 20,000 participants.

Hra GTA V hlásí 135 milionů prodaných kopií. K růstu prodeje přispěla pandemie. Viz Gand Theft Auto V hits 135 million sold as spending surges during pandemic a Take-Two Interactive coasts to $831.3 million in Q1 2021 revenue as fans flock to online games, kde najdete i další čísla.

Nechal GPT-3 psát články. Fungovalo to, čtenáři se hrnuli, komentáře o skvělých textech přicházely. A prakticky nikdo nepoznal, že je to vlastně nesmysl psaný „AI“. Čtěte v My GPT-3 Blog Got 26 Thousand Visitors in 2 Weeks.

Your Phone ve Windows 10 umí zrcadlit aplikace z Androidu na počítač. Můžete je používat v samostatném okně, jako by to byly aplikace ve Windows. Samozřejmě pokud to aplikace dovolí. Dostupné je to prozatím pouze v beta podobě a jen na zařízeních od Samsungu. Viz Microsoft integrates Android apps into Windows 10 with new Your Phone update.

MARKETING A KOMUNIKACE

Samsung by měl přestat s Unpacked eventy, kde představuje nové produkty. Ty totiž, jak píše Venture Beat, moc nové nejsou. Ještě před představením obvykle už dávno všechno unikne. Samotné představení ani Samsung nedokáže poskládat tak, jak to dělá Apple. Firma navíc představuje produkty, které se prakticky ničím neliší jeden o druhého, natož od těch předchozích. Ostrá kritika od Jeremyho Horwitze.

Instagram v zobrazování souvisejících hashtagů zvýhodňoval amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pro jeho konkurenta až dva měsíce ukazoval negativní hashtagy, pro Trumpa je filtroval. Je to dost zajímavé pro představu, jak zásadně Instagram ve všech aspektech manipuluje s obsahem. Viz Instagram Displayed Negative Related Hashtags For Biden, But Hid Them For Trump.

Facebook smazal příspěvek Donalda Trumpa. Důvodem bylo šíření dezinformací ohledně koronaviru. Trump v příspěvku sdílel odkaz na Fox News, ve kterém se tvrdilo, že děti jsou „imunní“ vůči koronaviru. Proti stejnému příspěvku o pár hodin později zasáhl i Twitter. Viz Facebook, citing virus misinformation, deletes Trump post:

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Firma Garmin podle všeho zaplatila útočníkům s ransomwarem výkupné. To bylo pravděpodobně 10 milionů dolarů. Bleeping Computer to uvádí v Confirmed: Garmin received decryptor for WastedLocker ransomware a vcelku jasně by to vysvětlovalo, jak je možné, že se Garminu povedlo obnovit nefunkční služby po čtyřech dnech.

Canon byl zasažen ransomwarem od skupiny Maze, útočníci měli odcizit 10 TB dat. Nefungují e-maily, Microsoft Teams, web v USA a řada interních aplikací. Postiženo je i cloudové úložiště pro uživatele. Problémy se objevily již 30. července. Canon tradičně od té doby pouze mlží. Podrobnosti v Canon hit by Maze Ransomware attack, 10TB data allegedly stolen.

Twitter může za zneužívání e-mailů a telefonní čísel zaplatit pokutu až 250 milionů dolarů. E-maily a telefonní čísla „omylem“ používal pro cílení inzerce v roce 2013 až 2019. Šlo o telefonní čísla a e-maily poskytnuté uživateli pro účel zabezpečení účtu. Viz Twitter faces $250 million FTC fine for misusing emails and phone numbers.

Přes 900 přihlašovacích jmen, hesel a IP adres pro firemní Pulse Secure VPN servery se objevilo na ruském hackerském fórum. Nechybí ani SSH klíče a řada dalších detailů. Ve všech případech šlo k Pulse Secure VPN servery s děravou verzí firmwaru. Viz Hacker leaks passwords for 900+ enterprise VPN servers.

Twitter pro Android byl děravý, umožňoval přístup k přímým zprávám. Chyba ale neměla být nikým zneužita a měla se dotknout pouze zhruba 4 % uživatelů. Každopádně jde pouze o další poučení, že „přímé zprávy“ nejsou a nikdy nebudou zcela soukromé. Viz Twitter for Android vulnerability gave access to direct messages a Twitter For Android Security Vulnerability.

295 rozšíření pro Chrome manipulovalo s výsledky ve vyhledávání v Googlu a Bingu. Některé z nich se vydávaly za blokátory inzerce, widgety pro předpověď počasí, obrázky na pozadí či screenshotovací nástroje. Podrobnosti v Cluster of 295 Chrome extensions caught hijacking Google and Bing search results.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook urychlil spuštění Reels, „TikToku“ uvnitř Instagramu. Nejspíš v reakci na prohlubující se problémy TikToku v USA a to, že Microsoft chce americkou část TikToku koupit. Viz Facebook launches TikTok-like product inside Instagram a Introducing Instagram Reels. Budete-li je hledat, tak v Příbězích jako jednu z možností tamní kamery. A nečekejte nic intuitivního, snadného ani logického, jako je to v TikToku. Tohle kopírování se zatím moc nepovedlo.

Twitter označí účty médií, která ovládají vlády, a jejich tweety přestane doporučovat. Efektivně tedy zamezí jejich šíření. Označeny budou i „soukromé“ účty vládních představitelů nebo média propojená s vládami USA, Velké Británie, Ruska, Francie, Číny a Rady bezpečnosti OSN, stejné jako šéfredaktoři a seniorní novináři z takovýchto médií. Na jiných sociálních sítích je něco takového už používáno. Parodií je, že @POTUS označen bude, zatímco @realDonaldTrump nikoliv. Viz Twitter to label state-controlled news accounts.

MOBILNÍ APLIKACE

Vyzváněcí tóny? Tak trochu předchůdce App Store, ve kterém se také točily (na tehdejší dobu) velké peníze. Pohled do historie a souvislostí najdete v How the Custom Ringtone Industry Paved the Way for the App Store — and Then Vanished. Hodně zajímavé je, co vlastně vedlo ke konci tohoto trhu.

Google spustil Nearby Share, obdobu Apple AirDrop. Prozatím ale pouze na některých Pixel a Samsung telefonech, na další by měla funkčnost dorazit v příštích týdnech (Android 6 a výše), po pár měsících i na Chromebooky. Nearby Share používá Bluetooth, Bluetooth E, WebRTC či peer-to-peer Wi-Fi podle toho, co je dostupné a nejrychlejší. Nezbývá než doufat, že to bude fungovat spolehlivěji než AirDrop, a hlavně že se to podaří dostatečně rozšířit. Podobné pokusy v minulosti nevyšly. Viz Android’s ‘Nearby Share’ file sharing feature is finally launching.

STARTUPY A EKONOMIKA

Kodak se mění, stala se z něj farmaceutická společnost. Firemní akcie na to zareagovaly skokem na trojnásobek. Předchozí podobný skok u akcií Kodaku přišel v roce 2018, kdy firma oznámila snahu o založení blockchainové platformy na správu práv, včetně ICO. Což, nutno dodat, poněkud nevyšlo. Viz Kodak, now a pharma company, expects drugs to make up 30–40% of its future business.

Dánská hudební videa možná zmizí z YouTube. Google se nedokáže dohodnout s tamním správcem práv. Předmětem neshod je samozřejmě výše odvodů. Tamní správce, Koda, podle Googlu požaduje nesrovnatelně vyšší odvody než správci v ostatních zemích. Po pročtení YOUTUBE THREATENS TO REMOVE MUSIC VIDEOS IN DENMARK OVER SONGWRITER ROYALTY FALLOUT ale moudřejší nebudete. Jedni tvrdí, že druzí jsou špatní, ti druzí totéž tvrdí o těch prvních.

CEO Spotify vzkazuje hudebníkům, že nestačí natočit něco jednou za tři až čtyři roky. Svět se podle něj změnil. Čtěte ve Spotify CEO talks Covid-19, artist incomes and podcasting (interview).

BRAND23 Workshop

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).