Hlavní navigace

Názory k článku Jak správně odštěpit z firmy novou firmu a založit spin-off – díl 1.

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2015 15:57

  Michal Krsek

  Otazka je, co je ta investice a jak a kdy ji chcete zpet. Muzete napriklad zalozit spolek s dalsimi peti partnery, kteri vlozi financni prostredky a temi financnimi prostredky si spolek u materske organizace koupi prislusnou technologii.

  Neni totiz vubec jasne, ze spin-off bude tu technologii prodavat. Muze ji napriklad dat na trh zdarma (a penize ziskavat crowdfundingem nebo treba vyzkumnymi penezi).

  Moznosti je mnoho.

 • 3. 9. 2015 10:30

  Luk (neregistrovaný) 78.80.57.---

  K textu mám několik poznámek:

  1) Není pravda, že by s. r. o. neumožňovala mít takovou kontrolu nad firmou, jako má a. s. Ba právě naopak, u akciové společnosti se nepočítá s přímou účastí vlastníků na řízení firmy, proto je tam složitější model s představenstvem. Co se týká případného vstupu dalších investorů, tam má samozřejmě a. s. jasně navrch.

  2) Uvedené tři modely nejsou zdaleka jediné. Někdy se může například hodit založit ústav, jindy zase třeba evropskou společnost. Každá varianta má své výhody a nevýhody.

 • 3. 9. 2015 10:32

  Unknown (neregistrovaný) 78.108.102.---

  Uplne nechapu ten Spolek. Tam se prece ze zakona predpokladaji demokraticke mechanismy, volene organy a pod. Jsou tam omezeni, napr. ze pocet clenu nesmi poklesnout po 3 jinak bude spolek zrusen, atd..
  Lze v takoveto pravni forme vubec nejak rozume chranit sve investice?

 • 3. 9. 2015 11:23

  Luk (neregistrovaný) 78.80.57.---

  Spolek se nezakládá za účelem zisku. Jinak se ale mechanismy ve spolku příliš neliší od mechanismů v a. s., samozřejmě kromě toho, že každý člen má nejvýše 1 hlas. Spolek se samozřejmě hodí jen pro některé případy, jindy jsou výhodnější jiné formy, ať už obchodní společnosti nebo třeba ten ústav, který jsem zmínil ve svém předchozím příspěvku.

 • 3. 9. 2015 15:51

  Michal Krsek

  Problemem u s.r.o. neni mira kontroly, ale jeji granularita. Bud jste jednatel, nebo nejste. Pokud se snazite udelat spin-off, je velmi pravdepodobne, ze nebudete chtit byt jednatelem - a pak mate trosku problem - samozrejme muzete nejakymi internimi dokumenty upravit fungovani organu, ale to vsechno je dost nesikovne.

  Co se tyce modelu, je jich opravdu hodne, v tom se shodneme. Muzete treba zalozit spolecnost v USA, UK nebo na Bahamach. Nicmene pro nas ucel a pri zachovani domicilu v CR jsou dle meho nazoru ty tri moznosti reprezentativni :-)

 • 6. 9. 2015 2:12

  Tomáš (neregistrovaný) ---.alliante.cz

  No nevím.. připadá mi to .. tak nějak "šité horkou jehlou".. což mě hlavně překvapuje u VAS.. který jste znám dlouhá léta tím, jak nad vším spíše více dumáte ze začátku, než abyste vyplivl na papír nějakou první myšlenku, která se vám zrodí v hlavě..

  jako ve vašem stylu uvažování mi nesedí celá řada bodů - směrů uvažování. bez jakéhokoliv sledu důležitosti, zde je pár z nich:

  a) pokud HW uspěje sám na trhu bez "služeb okolo" - co brání firmě zřídit nové oddělené, přijmout nové lidi do tohoto oddělení / sekce.. a dát na to prachy.. jak se to proboha liší od nějakého spin-offu?? ten vezme peníze na svůj prvotní provoz odkud? start-up.? angel investor?

  b) spojené s předchozím.. v českém právním řádu se nachází i takové věci jako "odštěpný závod", který by také mohl být vhodných řešením.. navíc spadá pod formální právní entitu původní organizace

  c) nějaké vyčleněnování - čehokoliv: lidí, techniky, materiálu.. know-how, patentů do nového subjektu - vždy v CR dříve či později zavání soudním sporem - at již ze strany zhrzených managementů, nebo i třeba věřitelů původní firmy (která se dostala do nesnází), a aby všechny oblafla, tak část svého businessu podle nich tzv. vytunuluje (po právní stránce čistě převede do nové organizace).. pokud v novém subjektu bude stále držet majetkový podíl (podstatný).. tak to je věřitlům totálně jedno.. ale když se mateřská společnost bude jevit jako tzv. tichý společník, tak to nezjistíte z justice.cz, ale jen nahlédnutím do spisu u soudu.. a je otázkou, zdali vám to každý soud umožní (jdou ze často velmi protikladné názory ze strany soudu, zdali jste osobou oprávněnou či nikoliv)..

  d) vyčlenit nějakou super úspěšnou službu či výrobek do samostatné právní entity má smysl (podle mě) jen v okamžiku, kdy původní firma má na starosti správu nějaké složité infrastruktury, kterou zkrátka nemůže osekat .. a stane se, že třeba 5 let na ní jen prodělává.. ale co se dá dělat.. jenže to pak táhne její cenu ke dnu.. krásně je to vidět na rozštěpení Českých drah na CD + Správu cest.. nebo nově na Telefonice O2..

  - tedy závěrem.. myslím si, že navrhovaného řešení z vaší strany by nemělo být tím prvotním krokem, ale až nějakým XXtým v pořadí. přičemž jako první se racionálně naprosto jeví vytvoření nového "departmentu"/sek­ce.. což přijde i levněji.. navíc to máte hned pod přímou kontrolou managementu - pokud se ten vývoj nebude nebude vyvíjet tak, jak si představujete.. zkuste z pozice jedné SRO vyhazovat ředitele akciovky, ve které vlastníte 51 %.. tak rychlé to rozhodne není...

 • 28. 1. 2018 17:45

  EliskaL74 (neregistrovaný) 2a02:768:9309:----:----:----:----:----

  Pěkný článek, zajímalo by mě, jestli by se tímto způsobem dala založit i offshore společnost... nebo to je úplně jiný obor? Co jsem tak koukala, tak s jejím založením některé firmy pomáhají, viz. https://www.ioffshore.cz/offshore-spolecnosti

 • 7. 9. 2015 9:37

  Michal Krsek

  Dobry den Tomasi,
  pravdepodobne jsem nedostatecne popsal vychozi stav. Vychozi stav je ten, ze firma citi, ze pro ni neni efektivni rozvijet danou vec (v prikladu receno napriklad CPE) uvnitr.

  Pokud totiz mate vsechno uvnitr jedne pravni jednotky, tak Vas to provozne omezuje (dostupnost uveru, schopnost dodavat na dalsi trhy, interni procesy). Ma to samozrejme i vyhody.

  Co se tyce bodu (c) CR vsechno zavani soudnim sporem. Pokud bych se ridil timto pravidlem, bylo by nejlepsi se nechat zamestnat na urade. Vyporadani prav je dulezita cast procesu a urcite se ji dotknu v nejakem dalsim pokracovani.

  Vycleneni casti firmy do samostatne pravni entity je podle me vhodne kdykoliv, kdy podnikatel usoudi, ze z oddelenych aktivit bude mit vetsi profit nejlepe za vynalozeni mensich zdroju (prosim neberte profit a zdroje jen ve financni rovine). Napriklad i v pripade, ze se najde kupec "ted a tady" a da akceptovatelnou nabidku - ale to uz je jina pohadka.

  Clanek urcite netvrdi, ze vycleneni casti firmy do samostatne pravni entity je prvni vec, kterou se ma materska firma zabyvat, spise se snazi zmapovat minove pole, ktere materskou firmu ceka.