Hlavní navigace

Jaká je O2 TV Air M se set-top boxem volně v prodeji?

5. 2. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: O2
AKTUALIZOVÁNO – UVNITŘ GALERIE – Služba O2 TV je od 1. února volně ke koupi v běžných obchodech a dostupná s jakýmkoli internetovým připojením. Je také levnější a má i více HD kanálů.

AKTUALIZOVÁNO, 8. 2. 2016, 12:50 hod: Dorazilo vyjádření O2 zejména k počtu HD kanálů ve službě. Zaslaný seznam stanic vypadá následovně:

 • 8 SD kanálů O2 Sport (1, 2, 3… 8)
 • 8 HD kanálů O2 Sport (1, 2, 3… 8)
 • ČT Jih, ČT Sever, Africké nebe
 • 60 kanálů v SD
 • 12 kanálů v HD, tj. O2 Sport, ČT1, ČT2, CT Sport, Nova HD, Prima HD, Prima Cool HD, Prima Love HD, Nova Cinema HD, Prima Zoom HD, Fanda HD, O2 Info HD plus navíc Africké nebe.

„V O2 TV Air M je momentálně vidět 91 kanálů. Do počtu se totiž připočítávají i subkanály O2 Sport v SD i HD. Na opravě se již pracuje, aby to nebylo pro diváky matoucí“

„Kanál Africké nebe jsme testovali v HD, proto se zobrazoval mezi HD kanály.“

Operátor přišel s novinkou v podobě set-top-boxu, který zprovozní O2 TV jednak na libovolném internetovém připojení a jednak na každém televizoru s rozhraním HDMI či jiným audio-video vstupem (A/V), klidně i analogovým, na konci roku 2015. Zařízení doma zvládne zapojit každý. Kabelem, který je součástí balení, si zákazník jednoduše propojí set-top box se svou televizí a následně ho připojí k internetu.

I tohle mě zaujalo a musím rovnou říci, že v mém případě to u prvního testovacího set-top boxu neplatilo, druhý zapůjčený, tentokráte už v prodejní podobě, byl i v tomto ohledu naprosto v pohodě a problém nebyl ani s češtinou v instalačním programu, která ze začátku zlobila.

Mimochodem v tiskové zprávě bylo ještě další prohlášení: Poté, co si zákazník přinese svou O2 TV z obchodu, stačí jen zatelefonovat na aktivační linku a do pěti minut může svou novou televizi začít sledovat.

Řekněme si rovnou, že tohle může platit jen za těch nejpříznivějších okolností.

Za prvé: připojujete set-top box ethernetovým kabelem a u televizoru máte vyveden příslušný konektor.

Za druhé: klapne volání na aktivační linku a nestrávíte tam déle než minutu, minutu a půl.

A konečně za třetí: máte plochý televizor s konektorem HDMI (ty staré ho nemají), a to minimálně s rozlišením HD Ready a nejlépe nějaký lepší, takže nemusíte laborovat s videovýstupem, který byl u mého kusu nastaven na 720p / 50 sn./s.

A když podmínky nebudou ideální?

Myslím, že do deseti, maximálně patnácti minut jste on-line a jedete.

A O2 TV Air M opravdu stojí za to, takže zapomeňme na marketing a pojďme se na tuto službu, resp. tento set-top box podívat blíže. O2 si totiž zjevně zadělává na ještě více zákazníků než na nějakých 202 000, které má dnes.

VOD otevřené pro všechny – rozhodně správná volba

Otevřená VOD služba (VOD – Video On Demand, tedy video na vyžádání) pracuje prozatím s jediným tarifem, podle kterého se i nazývá – O2 TV Air M. Za něj zaplatíte 399 Kč měsíčně a namísto jednoho HD kanálu by jich od 1. února mělo být dvanáct, přičemž celkový počet stanic se má vyšplhat na 60. Říkám „mělo“, protože u zapůjčené prodejní verze, resp. nastaveného účtu, jsem měl z neznámých důvodů k dispozici větší část nabídky O2 TV a kanálů bylo – jak můžete vidět v galerii výše – podstatně více.

Kromě základní nabídky volně dostupných kanálů je tu dalších třicet kanálů tematických (AMC, Disney Channel či National Geographic) a také několik sportovních programů, včetně unikátního O2 Sport, který nikde jinde neuvidíte. Z HD nabídky jde o obvyklé ČT 1 HD a ČT 2 HD, dále pak Nova a Prima a také několik slovenských stanic a nejspíše i O2 TV Info (viz poslední pozice u HD kanálů v galerii).

Pokud hledáte zejména HBO, to v nabídce vůbec není. Je totiž součástí tarifu O2 TV XL, s jehož zavedením se zatím nepočítá, i když na to nejspíše jednou dojde. Termíny jsou však nejasné a O2 v tomto ohledu zjevně nechtělo předbíhat. Podle mého čeká, až se služba rozjede a usadí se prach, což je rozhodně rozumné.

U O2 TV Air také najdete funkce, kterými se tato služba chlubí všude možně, jako zpětné zhlédnutí pořadů až 30 hodin dozadu, přepínání mezi souběžně hranými zápasy a kamerami na kanálu O2 Sport, sledování O2 TV na až čtyřech dalších zařízeních a také možnost nahrání nějakých 100 hodin vysílání. K tomu navíc v boxu nepotřebujete žádnou USB paměť a vše se nahrává na servery O2.

Co se hardwaru týče, operátor má vše postaveno na drobném set-top boxu EKT DID7006mTF, který dostanete za 1999 Kč od počátku února prakticky u všech velkých prodejců. V rámci promo kampaně k němu ještě O2 přidal dva měsíce sledování zdarma, standardně však v ceně set-top boxu nic takového není, což je rozhodně škoda.

Ostatně cena boxu není právě nejnižší, i když výbava je opravdu kompletní, k čemuž se ještě dostaneme.

Instalace snadná, i když u mě nikoli nejrychlejší

Set-top box dostanete v příjemně kompletním stavu se všemi potřebnými kabely, ať už budete napojovat plochý televizor s HDMI, nebo obyčejnou „skleněnku“, třeba i bez konektoru SCART a pouze s audio-video cinch. V balení máte zkrátka všechno potřebné.

Instalace je jednoduchá a je také pamatováno na ty, kteří nechtějí (nemohou) připojit box k internetu ethernetovým kabelem, což je pochopitelně nejlepší. K dispozici je jednak prosté zadání hesla, jednak volba pro konfiguraci přes WPS. Ta s mým Wi-Fi směrovačem (routerem) Netgear R7000 nefungovala a jak jsem se později od O2 dozvěděl, tato funkce není podporována, což se ale na mé verzi firmwaru nikde nezobrazovalo.

Pro připojení přes Wi-Fi bylo tudíž zapotřebí zadat heslo, což může být – pokud v něm máte pomlčku – poněkud problém. Klávesnice totiž nabízí jiné doplňkové znaky v okamžiku, kdy na ní máte nastavená malá anebo velká písmena, a zrovna nalezení pomlčky může být komplikovanější.

Set-top box dorazil v prodejní verzi, ale jeho firmware byl označen jako 1.0, takže si vše zcela kompletně stahoval, což naštěstí klaplo, i když se poté musel ještě několikrát resetovat. Právě tohle zabralo nejvíce času.

K internetu se vedle Ethernetu (LAN) připojíte přes Wi-Fi na frekvenci 2,4 GHz, což nemusí být v hustě osídlených místech zcela ideální. Pokud tedy můžete, doveďte kabel, a pak nebudete nijak omezeni, resp. budete zejména vaším internetovým připojením. Jeho minimální rychlost O2 udává na 6 Mb/s, druhým dechem ale mluví neoficiálně o osmi. Já v tomto ohledu nějaké problémy opravdu nepociťoval. Vyzkoušel jsem 12 Mb/s i 3 Mb/s a i v druhém případě jsem byl velice mile překvapen obrazovou kvalitou a stabilitou služby.

Vyzkoušel jsem ale i nějakých 40 Mb/s přes linku UPC, a i když na tomto serveru v diskusích zaznělo, že jsou s tím problémy, resp. to dokonce může být blokované, nic takového se nedělo a set-top box bez problémů pracoval. Na UPC Wi-Free se však rozjet nechtěl.

Výborné funkce a informace prakticky všude, kam se podíváte

O2 TV je v tomto směru unikátní a veskrze příjemná. A také povětšinou výborně navržená a ovladatelná. A i když na dálkovém ovladači chybí tlačítko List, což je poslední dobou snad nějaká podivná móda (OK takto nepracuje), seznam kanálů vyvoláte tlačítkem šipky vpravo, na což se naštěstí dá snadno zvyknout. Nebo můžete sáhnout po EPG, což také někdo používá. A když jsem u toho, šipka vlevo vyvolá na daném kanálu možnosti (přetáčení, nahrání pořadu, skokový posun atd.), OK pak vstupuje do nabídky, v níž najdete i často výborné informace o pořadu. Tady ovšem záleží na stanici a konkrétním pořadu a neplatí to pochopitelně vždy. V tomto se služba neliší od běžného EPG u televizorů.

Vynikající je možnost sledovat pořady, které vysílaly televizní stanice včera, resp. „30 hodin zpět“, a tato funkce je parádně dostupná přes programovou nabídku EPG.

Jakmile přijdete na to, jak udělat skok o den zpět, což je zobrazeno poněkud nevýrazně, nebudete mít problém. Jinak se ale v EPG dá také jednoduše na příslušný pořad zpětně odlistovat.

Velice dobrou funkcí je možnost vysílání kdykoli pozastavit zmáčknutím Pause, aniž byste museli mít v set-top boxu nějakou USB paměť, a i tohle je rozhodně hezké.

TV archiv bez archivu

V menu najdete mj. ještě dvě jednoduché hry, volbu O2 Guru a TV archiv. Ten ale vlastně žádný TV archiv nepředstavuje. Tato položka mě neustále pletla, protože jsem v ní nenacházel to, co jsem si představoval, tj. archiv hlavních pořadů. U O2 mi vysvětlili, že jde o to, co sem umístí jednotlivé televizní stanice. Prima tu nechce mít seriál Přístav? Tak ho tam nedala. ČT tu naopak chce mít Případy 1. oddělení? Tak tu jsou. Nova tu nechce mít Atentát? Tak tu není atd. atd.

Logika názvu mi ovšem unikala i po tomto vysvětlení. Spíše by se tak položka dala označit jako výběrový archiv či něco takového, nebo o archivu vůbec nemluvit a napsat „TV stanice doporučují“.

A co tím chtěl básník říci? Vůbec na to nespoléhejte. Co potřebujete shlédnout si nahrajte, nebo se na to podívejte přes funkci „30 hodin zpět“, která je naprosto excelentní.

O2 Guru pak představuje ukázková videa, která mají například poradit s tříděním televizních kanálů či s půjčením filmů, a v mém případě tato volba ještě nepracovala.

Pokud jde o videotéku, tady nemohu posloužit vůbec, protože jsem k ní přístup neměl, resp. se mi ho nepodařilo zajistit.

Jaká je O2 TV Air M? Jedním slovem výborná

O2 u své O2 TV mluví především o multidimenzi, ta je ovšem dostupná jen někdy, a mluví například i o možnosti shlédnout pořad z archivu, což je – jak bylo vidět výše – v podstatě iluzorní, resp. taktéž hodně omezené. Mluví ale také o pětiminutové instalaci, což je iluzorní taktéž, protože tolik času vám zabere jen stahování aktualizací a restartování set-top boxu.

Popravdě: je to naprosto jedno.

To, co oceňuji na O2 TV Air M já, je totiž něco úplně jiného. Je to především rozumně dlouhý buffer, který i při krátkých výpadcích internetového spojení, resp. jeho vyšší vytíženosti, televizní příjem udrží v chodu, dále pak možnost pustit si pořad od začátku, i když jsem k němu přišel později a vůbec ho nenahrávám, a také výborně dělané nahrávací funkce jako takové. A to včetně volby nahrát si celý seriál, což u televizoru prakticky nenajdete. A i když to může a nemusí fungovat, volba podstatně snadnějšího programování tu je a vždy si můžete zkontrolovat, zda je patřičný díl v seznamu zaznamenán.

Velkou výhodou je podle mého také možnost přehrát si pořad, který jste třeba včera nestihli, tedy zmiňované shlédnutí 30 hodin zpětně. Stačí jen jít do EPG a vybrat si, co chcete vidět. Já si například v neděli večer pustil „Thor: Temný svět“, který běžel v sobotu ve 20:00 hod., a byla to pohoda a hlavně žádné otravné stahování, žádné řešení toho, zda má ČT pořad v iVysílání, či nikoli, a podstatně méně otravných reklam jako typicky na Prima Play, což ale souvisí s konkrétním vysíláním (pouze se přebírá tzv. transportní stream). Ty se tady navíc dají jednoduše přeskočit, což je uděláno taktéž výborně.

Navíc se funkce shlédnutí 30 hodin zpětně týká nejspíše všech pořadů. Alespoň já jsem nepřišel na žádný, u kterého by mi to nešlo, včetně – jak vidíte – i těch zahraničních.

Osobně mě velice příjemně překvapila i obrazová kvalita, kterou jsem zkoušel jak na Wi-Fi lince o rychlosti 3 Mb/s, tak i na 4× rychlejší a také minimálně 10× rychlejším „kabelu“. Kvalita byla někdy na takové úrovni, že po přepnutí na běžné DVB-T (SD) byl rozdíl patrný na první pohled. Platilo to například o nedělních Otázkách Václava Moravce, které byly u mě doma přes DVB-T pomalu nekoukatelné a přes O2 TV o třídu lepší.

Při zkoušení mě ale také – subjektivně vzato – překvapilo občasné kolísání kvality obrazu, které zjevně nemělo nic společného s internetovou linkou. Někdy tak nebyl vykopnutý míč pomalu ani vidět, a to i na sportovních HD kanálech. Abych ale tohle mohl s určitostí potvrdit, musel bych mít set-top box doma alespoň dva měsíce, vyřadit běžný televizní příjem a jet pouze přes internet. Tohle během desetidenního zkoušení opravdu nezjistíte s určitostí.

Co si ale troufnu říci, je to, že O2 TV Air M je podle mého názoru jednou z nejlépe navržených služeb na našem trhu. Nabízí často překvapivě solidní obraz, stabilní připojení i při slabší lince a spoustu úžasných vlastností. Zapomeňte na propagovanou multidimenzi a vyzkoušejte přehrávání pořadů třeba i den starých s přeskakováním reklam. Za tohle má smysl platit, i když zejména HBO by se mi tu určitě hodilo.

Hodnocení

pro: stabilita služby, excelentní funkce pro sledování pořadů a nahrávání včetně shlédnutí „30 hodin zpět“, kompletní (!) dodávka, takže jde okamžitě připojit k prakticky jakékoli TV, a nejen k ploché s HDMI, velice dobře navržená instalace, ale…

Content tip EARLY

proti: …u Wi-Fi chybí podpora WPS, resp. 5 GHz, nijak nízká cena set-top boxu, v níž navíc standardně není ani měsíc sledování „zdarma“ (promo nepočítám), funkce TV archiv se jako archiv nechová

Balení obsahuje

 • dálkový ovladač
 • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
 • sada kabelů: HDMI, A/V kabel jack–cinch, ethernetový kabel
 • adaptér SCART–cinch
 • externí zdroj s napájecím kabelem
 • papírová uživatelská příručka
 • záruka: 24 měsíců

Přemýšlíte o nákupu nějaké služby IPTV/VOD?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).