Hlavní navigace

„Jaká slova nejvíc používáte na Facebooku?“ Aplikace loví vaše soukromí

1. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Vonvon
Běžný facebookový uživatel je stále stejně naivní. Aby se dozvěděl něco zcela bezcenného, ochotně odevzdá své osobní údaje do cizích rukou.

Chcete vědět, jaká jsou vaše nejčastěji používaná slova  v příspěvcích? Tak to vás bude stát odevzdání jména, profilového obrázku, věku, pohlaví, data narození a další informace z vašeho profilu. 

Ale není to všechno, přidáte ještě kompletní seznam přátel, všechno, co jste kdy na Facebooku uveřejnili (včetně fotografií a všech snímků, na kterých jste označeni), historii svého vzdělání, bydliště i všechno, co jste kdy označili jako Líbí. A pochopitelně IP adresu a informace o svém prohlížeči.

Za tohle všechno můžete získat v zásadě bezcenný wordcloud s nejčastěji používanými slovy ve svých příspěvcích. Co se pochopitelně nedozvíte, k čemu vlastně společnost provozující tuto „zábavnou aplikaci“ chce tolik informací a co s nimi bude dělat. Jasno nebudete mít ani poté, co si přečtete případná „pravidla“ týkající se soukromí.

Pár jistot ale mít budete. Vonvon, jak se provozovatel této (a řady dalších) aplikace jmenuje, si vyhradil právo informace od vás získané používat i poté, co přestanete aplikaci (a jejich služby) používat. Což je, mimochodem, zcela v rozporu s pravidly Facebooku. Vaše informace mohou být také uloženy kdekoliv se společnosti zlíbí, ale také je může prodat či předat komukoliv dalšímu.

Paul Bischoff v That “most used words” Facebook quiz is a privacy nightmare uvádí i odpověď Vonvonu, společnosti označující sebe sama za „korejský startup“ s více než sto milionovou návštěvností.

Najdete tam obvyklé ujištění, že firma informace použité pro generování wordcloudu neukládá, ale také to, že tak širokou paletu práv k profilu požaduje prostě proto, že byla líná nastavovat oprávnění a prostě si berou všechno. Ale prý na základě upozornění situaci napraví.

Vyjádření je nejzábavnější, pokud si ho porovnáte s vlastními „pravidly“ Vonvonu na ochranu soukromí. Narazíte tam na několik rozporů: uvádějí, že data zpracovávají na serverech, ale v odpovědi Bischoffovi tvrdí opak. Další rozpor je v tom, že data uchovávají a budou tak činit i po ukončení vztahu.

KL22 hlasovani

Pravdou je, že aktuální podoba jejich kvízu používá klientský JavaScript ke zpracování informací, na základě kterých vytvoří výsledný wordcloud (či jiné výstupy). Je ale nutné si uvědomit, že tomu tak nemuselo být v minulosti, ani tomu tak nemusí být kdykoliv v budoucnosti. Přidělená práva je možné využívat kdykoliv, dokud jejich aplikaci neodeberete.

Vedle neškodného wordcloudu Vonvon produkuje i typicky chytlavé kvízy typu „Kolik lidí vás stalkovalo na Facebooku“ nebo „Kdo je vaše ďábelské dvojče“. Podobné věci fungují na běžné facebookové uživatele zcela spolehlivě. Ačkoliv nemají praktickou hodnotu a většinou jsou založené na zcela podvodných a vymyšlených algoritmech, lidé prostě strašně moc chtějí něco takového vidět.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.