Hlavní navigace

Jaké weby a aplikace nejvíce drancují baterie mobilů?

28. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud používáte chytrý telefon, jistě vás štve krátká výdrž jeho baterie. S láskou vzpomínáte na předpotopní mobily, které mohly fungovat bez dobití mnoho dní. Ano, tenkrát jsme nevyužívali aplikace, neprohlíželi Internet. Zajímavé ovšem je, jaké weby či aplikace nejvíce vybíjejí baterie. Možná byste to neuhádli…
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Baterie mého mobilního telefonu mi vydrží nabitá ani ne jeden den. A z reakcí okolí vím, že nejsem sám. Je to na jednu stranu logické, telefon je neustále online, stahuje aktualizace, aplikace, přistupujeme z něho na Internet, navíc píšeme na obřím displeji a voláme. Telefony jsou pak v nabíječkách přes noc, jinak to prostě nějde.

Nedávno jsem na BBC narazil na zajímavý článek o tom, jaké weby či služby dávají bateriím mobilních telefonů nejvíce zabrat. Odborníci ze Stanfordu si dali tu práci, a zkoumali, jak nejznámější a nejpoužívanější stránky či aplikace (například Wikipedia nebo IMDb) zatěžují baterie chytrých telefonů. Testování bylo prováděno na přístroji s Androidem a „nejzelenější“ službou se ukázal být e-mail od Googlu. Dalším zajímavým zjištěním je fakt, že aplikace, které jsou zadarmo, často zatěžují baterii nadprůměrně. Proč? Protože často obsahují systémy na zobrazování reklamy (a ty způsobují zvýšenou zátěž).

Jak je to s mobilními weby? Přestože je prohlížení Internetu z mobilního telefonu běžnou věcí, jeho náročnost na baterii se příliš neřeší. Jinak řečeno, díky špatnému kódování weby žerou baterii více, než by bylo potřeba. Snad se někdy dočkáme toho, že budou vývojáři řešit i to, aby jejich dílka šetřila baterii. Samozřejmě existují i tací, kteří toto řeší, ale je jich asi dost málo.

MMF23 tip3

A to platí nejenom pro stránky mobilní, ale vlastně pro všechny, jelikož chytré telefony toho zvládnou opravdu hodně a díky nim můžeme na Internetu surfovat až na výjimky (znáte ty weby, které jsou jednou velkou animací ve formátu, který mobily nepodporují) skoro všude. BBC píše, že výzkum by si měli přečíst všichni, co mají co do činění s vývojem webů. Proč by tohle měli řešit? Prý i kvůli tomu, že jejich weby nebudou lidé moci navštěvovat, protože budou mít vybité telefony. Logické, tenhle argument může fungovat. Ale co když si někdo vyplácá šťávu na energeticky náročném webu a pak se už nebude moci podívat na web šetrný? Tohle prostě není fér. Buď budou šetrní všichni, a nebo nikdo?

Ale teď vážně. Prosím všechny, kdo to mohou nějak ovlivnit – dělejte weby a aplikace šetrné, abychom každý večer nedojížděli domů s vybitým telefonem. S ním vám totiž skutečně žádné další imprese neuděláme…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).