Hlavní navigace

Jaký bude trh českého Internetu za půl roku?

24. 8. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Materiál se pokouší na základě dostupných informací analyzovat vývoj českého Internetu po dobu následujících šesti měsíců a odhadnout směřování aktuálních trendů, které naleznou uplatnění v zimě letošního roku. Jak tedy bude vypadat trh českého Internetu za půl roku a které trendy na tomto budoucím trhu naleznou uplatnění?
Hlavním motivem bude liberalizace místního a meziměstského telefonního spojení, což je krok, který dokáže obrátit telekomunikační trh naruby. Klíčovým hráčem na trhu bude ČTÚ se svým staronovým ředitelem Davidem Stádníkem. Pokud bude faktické fungování ČTÚ odpovídající počínání britského úřadu OFTEL, bude chování subjektů na trhu velmi dynamické (ke škodě dominantního – dříve monopolního – operátora). Ať už se ale bude ČTÚ chovat jakkoli, nové subjekty se budou primárně snažit získat co největší podíl na trhu hlasových služeb. Odložení přenositelnosti čísla, často démonizované odpůrci nového telekomunikačního zákona, rozvoj trhu příliš nezbrzdí. V dalších letech nás totiž čeká kompletní změna číslovacího plánu a s tím spojené přečíslování všech telefonních stanic.

Nicméně vraťme se k trhu s Internetem. Český Telecom se bude bránit nabídkám nových operátorů balíčky služeb a s tím spojenými datovými službami. Zcela jistě tak spatří světlo světa Internet zadarmo (od 1. září či v rámci Invexu) a vysokorychlostní datové služby – xDSL (až začne na trhu přituhovat). Určitě také dojde k dalšímu zlevnění přípojky euroISDN.

Další zajímavou oblastí je kabelová televize. Z hlediska zájmu zákazníků se experiment DattelKabelu jeví jako úspěšný. Limitem se ukázala být zkušenost operátora s těmito typy služeb. Ostatní operátoři CaTV samozřejmě nespí a kabelový Internet bude spolu s telefonováním po CaTV síti velkou zbraní proti Českému Telecomu.

Zajímavý je rovněž souboj o frekvence na sítě FWA – 26 GHz. V zimě však nebude disponovat žádná z budovaných sítí velkým pokrytím (bude-li vůbec nějaká v provozu).

Nesmíme také zapomenout na naše mobilní operátory. Minimálně dva z nich začnou komerčně poskytovat GPRS, nicméně tarify nebudou pro normálního (samoplatitele) člověka. Licence na UMTS sem sice patří také, nicméně na český Internet nebude mít v dané době žádný katalyzační či inhibiční vliv.

Co se týče nadnárodních ISP na našem trhu, do konce roku začnou poskytovat služby ve větší míře Teleglobe, UUNet a British Telecom (další ISP čekají v řadě). Jelikož všichni nebudou poskytovat Internet pouze pro menší ISP, ale i pro podnikovou sféru, dá se předpokládat jejich vstup do sdružení NIX.CZ – s tím ovšem souvisí změna stanov NIX.CZ nebo duální poskytování služeb (dva autonomní systémy – tranzitní pro ISP a národní pro podniky). Důležité bude také sledování průběhu výběrového řízení na majitele stávajících telekomunikačních operátorů – ať již jde o Český Telecom (zde spíše v relaci s částkou, kterou zaplatí KPN a případná koexistence KPNQwest a Internet On Line), České Radiokomunikace (zajímavé bude případné nabytí ČRa společností Deutsche Telekom a dopad na Contactel, který vlastní ČRa spolu s TeleDenmarkem, druhým uchazečem). Souboj o Aliatel potom obnáší také špek v podobě smluv mezi Aliatelem a vlastníky přenosové soustavy (komplikovaný úvahami o její vyčlenění z energetik a ČEZ). Poslední mohykáni mezi českými vlastníky 2nd-tier ISP budou prodáni telekomunikačním společnostem, fondům rizikového kapitálu nebo budou živořit na okraji.

U obsahu je třeba se držet zkrátka. Žádné revoluční novinky nás nečekají. Dále se bude rozšiřovat nabídka obsahu zabaleného v obálce WAPu. Distribuce multimediálního obsahu bude i nadále úspěšně bržděna provozovateli klasických médií. Pokud se rozšíří multimediální archívy, lze je čekat spíše v oblasti speciálních aplikací (lékařství) či speciálních přenosových tras (například CaTV).

ebf - partner 1

Také představa, že by se některý z poskytovatelů obsahu pustil do poskytování přístupu na Internet, není příliš reálná. Tyto společnosti se plně zaměřují na boj mezi sebou a potýkají se, jedna jako druhá, s potížemi při škálovatelnosti svých systémů. Obrácený postup by byl logičtější, nicméně jediný ISP, který se tímto směrem pustil, byl Internet On Line, jehož vlastníka ovšem zatím brzdí omezení vlastní velikosti a antimonopolní úřad.

Jaký tedy bude Internet za půl roku? Pokud se splní výše naznačené scénáře, nedojde k výrazným změnám v kvalitě či ceně (s výjimkou přímých telekomunikačních poplatků). Na jednotlivých úrovních ceny a kvality se utvoří více konkurenčních nabídek (především v oblasti CaTV). Nicméně si užijeme spoustu legrace s kotrmelci, které napáchají telekomunikační operátoři, přičemž jim bude zdatným sekundantem státní správa. Možností je více než dost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý konzultant v oblasti Internetu, telekomunikací, videa a komercionalizace technologických výsledků výzkumu a vývoje. Pohybuje se na rozhraní akademické vs. komerční sféry a internetové infrastruktury vs. přenosů videoobsahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).