Hlavní navigace

Jaký byl rok 2015 pro kabelové společnosti a poskytovatele IPTV? „Nelineární“

31. 12. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Kabelovky se „trhly“ z kabelů a začaly nabízet mobilní verze svých služeb, ve velkém také rozšiřovaly nabídku o nelineární vysílání a televizní archivy, což ovšem nebylo zadarmo…

Odstartoval Horizon od UPC a O2 Sport

Pokud bychom si položili otázku, jak budou na končící rok 2015 vzpomínat poskytovatelé kabelové televize a IPTV, asi by se všichni shodli na jedné odpovědi: byl přelomový z hlediska rozšiřování nelineárních a mobilních služeb coby doplňků ke klasickému lineárnímu vysílání. Ve velkém se totiž prakticky u všech významnějších operátorů začaly prosazovat služby Video On Demand, archivy pořadů jednotlivých televizních skupin a projevil se efekt „odstřihávání se od drátů“, tedy rozšiřování kabelové a IPTV nabídky na mobilní zařízení typu tabletu, smartphonu či notebooku. Kabelové a IPTV společnosti si zkrátka už nevystačily s klasickou nabídkou lineárních placených televizních kanálů, doplněnou například o možnost internetového připojení a hlasové služby (tradiční triple-play).

Velký krok v tomto smyslu udělala největší tuzemská kabelová společnost UPC, která po loňském uvedení mobilní služby Horizon Go letos spustila multimediální platformu Horizon, kvůli níž musela vyměnit všem klientům digitální kabelové televize set-top-boxy za multimediální boxy, které umožňují sledovat pořady z televizního archivu, využívat funkci TimeShift a placenou videotéku MyPrime, ale také pouštět videa z portálu YouTube na televizní obrazovce. UPC tak začala technologicky dohánět konkurenční službu O2TV od operátora O2, který jako první v tuzemsku začal zavádět nelineární televizní obsah. O2TV si však držela náskok a v letošním roce opět zabojovala na poli exkluzivního obsahu, když spustila vlastní prémiové sportovní kanály O2 Sport.

O2TV už není vázaná na pevnou síť od O2

O tom, že O2 připravuje vlastní sportovní kanál, se začalo spekulovat hned zkraje letošního roku. Již na jaře pak operátor dal jasně najevo, že to s tímto projektem myslí vážně, když získal práva na fotbalovou Ligu mistrů. Již dříve si pojistil exkluzivní šíření stanic Digi Sport s anglickou fotbalovou Premier League a těsně před oficiálním představením stanice O2 Sport vyšlo najevo, že tento kanál povede bývalý dlouholetý ředitel Novy Sport a její předchůdkyně Galaxie Sport Marek Kindernay. Koncem května O2 zcela odkryla karty a oznámila, že sportovních kanálů bude mít více – záleží na tom, kolik obsahu bude mít zrovna k dispozici. Během fotbalové Ligy mistrů ale dokáže nabídnout přenosy všech souběžně hraných zápasů a celkově může v reálném čase vysílat až osm lineárních kanálů O2 Sport najednou.

Další oznámenou novinkou byl netradiční pohled z kokpitu při závodech Formule 1 nebo možnost volby komentáře pro fotbalové zápasy mezi českými komentátory O2, původním zvukem nebo komentářem od fanoušků. Zkušební vysílání zahájila O2 Sport koncem července, naplno začala vysílat začátkem srpna. Postupně začala do programu doplňovat kromě sportovních přenosů i vlastní talk show a další pořady. Na podzim pak O2 přišla s dlouho připravovanou novinkou: její služba O2TV už nebyla vázaná na internetové připojení od O2 a dostupnost pevné sítě této společnosti. Díky novému Wi-Fi boxu ji mohli začít vyžívat i klienti konkurenčních poskytovatelů internetového připojení, včetně UPC. Konec roku operátor završil speciální nelineární nabídkou O2TV Box s archivem řady známých pohádek od Disneyho.

Definitivní konec „černých“ streamovacích služeb

Zavádění nelineárních a mobilních televizních služeb u operátorů kabelové televize a IPTV provázelo vyjednávání s dodavateli obsahu, zejména pak s velkými tuzemskými komerčními televizními skupinami, které si stanovily ceník za možnost převzatého vysílání jejich kanálů i využívání archivu pořadů a TimeShiftu. Zatímco u lineárních kanálů si skupina Nova účtovala poplatky jen za jejich HD verze, skupina Prima požadovala platby i za programy ve standardním rozlišení obrazu. Operátoři, kteří zvolili SD i HD verze a k nim i nelineární služby, měli nárok na slevu. Zavedením konkrétního jasného ceníku televize pokračovaly v boji s mobilními streamovacími službami, které vznikaly ve velkém během loňského roku a nebyly navázány na žádného tradičního operátora. Asi nejznámější takovou službou byla TV4You, v níž měl podíl i bývalý ředitel České televize a Óčka Jiří Balvín.

Právě pro TV4You ale letošní rok nezačal vůbec dobře. Po loňském úspěchu televize Prima, která dosáhla předběžného opatření soudu, kterým zakázala TV4You šířit její lineární programy, se na Silvestra 2014 služba TV4You zcela odmlčela. Stalo se tak na základě požadavku Novy na správce domény tv4you.cz, společnosti CZ.NIC, která ji „vypnula“ a tím zcela znemožnila přístup ke službám TV4You. Obdobně velké komerční televize postupovaly i proti podobným streamovacím službám, které však již nebyly tak známé jako TV4You. Té se za krátkou dobu existence podařilo získat přes 10 tisíc registrovaných uživatelů. Po úspěchu v boji proti nelegálnímu převzatému vysílání se skupina Nova na závěr letošního roku pustila do řešení dalšího zapeklitého problému, kterým bylo převzaté vysílání její slovenské sesterské televize Markíza v České republice.


Screenshot: DigiZone.cz

Pro TV4You znamenal letošní rok definitivní konec existence

Konec bezplatného šíření slovenských televizí?

Markíza v Česku dosahuje prostřednictvím kabelové televize, satelitu a IPTV zhruba jednoprocentního podílu na publiku starším 15 let, ale její provozovatel z toho dosud nic neměl. Poskytovatelé placených televizních služeb ji nabízeli svým zákazníkům bez toho, aby měli s Markízou podepsanou smlouvu. A Markíza by ani souhlas s šířením svého vysílání v České republice nemohla dát, protože pro akviziční pořady nakupuje vysílací práva jen pro Slovensko. Mediální skupina CME, do které Markíza společně s Novou patří, proto přišla se zajímavým řešením: v lednu 2016 odstartuje na českém trhu nový program Markíza International, který budou moci legálně nabízet kabelové společnosti, poskytovatelé placených satelitních služeb a IPTV.

UXD

Markíza International bude obsahovat všechny původní pořady vlastní výroby z klasické Markízy a vysílací časy, kdy na „normální“ Markíze poběží zahraniční filmy nebo seriály, obsadí náhradním programem. Obdobně na Slovensku zahájí vysílání program Nova International. Obě nové televize budou moci šířit pouze ti operátoři, kteří podepíší s Novou nebo Markízou smlouvu a zaváží se platit za každého zákazníka, který bude mít tyto programy ve své nabídce k dispozici (což mají být vždy všichni zákazníci daného operátora, protože Nova International a Markíza International si vymiňují právo být v nejnižší základní nabídce všech poskytovatelů kabelové, satelitní a IP televize). Zároveň se obě nové televize chystají vstoupit do peoplemetrů a prodávat klasické reklamní časy.


Zdroj: CET 21

Slovenská Markíza chce legalizovat své vysílání v České republice

Do českých kabelovek a IPTV letos expandovala i další slovenská televizní skupina Joj. Zvolila však jinou cestu než Markíza: vytvořila unikátní filmový kanál Joj Cinema určený pro český a slovenský trh, pro které nakupuje vysílací práva pro všechny filmy a seriály. Vyznačuje se včasnějšími premiérami než jiné podobně zaměřené programy na tuzemském televizním trhu (například Nova Cinema). Start Joj Cinemy v Česku poznamenal spor s televizí Nova, které se nelíbilo, že program využívá v logu spirálu známou ze značky Novy. Jde o pozůstatek z dob, kdy vznikala mateřská televize Joj na Slovensku. V té době šlo o slovenskou obdobu Novy ovládané Vladimírem Železným, který se přel s americkou skupinou CME o vysílací licenci. Později, když Novu opět získala CME, se jejím přirozeným partnerem na Slovensku stala opět Markíza a z Jojky se stala konkurence.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.