Hlavní navigace

Jan Barta investuje milion do doporučovacího algoritmu Proactify

Redakce

Prezentacemi zúčastněných startupů před investory v Praze a v Londýně skončil minulý týden tříměsíční program českého akcelerátoru StartupYard. Jeden z účastníků – Proactify – získal investici milion korun od internetového podnikatele Jana Barty. Další tři týmy s investory intenzivně jednají.

Jan Barta, který je také sponzorem sekce Startup na Lupě, oznámil investici na svém blogu. Za milion korun získá v Proactify podíl 12,5 procenta. „Líbí se mi nápad a byznys model a hlavně jsem nadšený z obou zakladatelů, jak jim to pálí,“ napsal Barta. „Tuhle seed investici Proactify použije převážně na najmutí prvních zaměstnanců, aby se urychlil vývoj produktu.“

Autoři doporučovacího algoritmu Proactify Jiří Kopsa a Josef Holý spolu poprvé pracovali již v roce 1996, kdy napsali jednoduchou počítačovou hru. Po dokončení studií se potkali u společného zaměstnavatele, v Sun Microsystems.

Jiří Kopsa a Josef Holý, Proactify
Autor: StartupYard

Jiří Kopsa a Josef Holý, Proactify

Letos v dubnu se odhodlali k vlastnímu podnikání. E-shopům, ale třeba i zpravodajským serverům, nabízejí kód, který si vloží do svých stránek stejně snadno jako měřící kód Google Analytics. Skript sleduje chování zákazníků, vztahy mezi nimi a jednotlivými produkty (položkami e-shopu, články, stránkami…) a nabízí jim potom přednostně to, co by je mělo nejvíc zajímat. V praxi se prý Proactify osvědčil: po jeho nasazení v obchodě s elektronickými knihami e-Reading.cz stouply tržby o 15 procent. 

Srovnání s konkurencí

Užitečný nápad naráží na velmi silnou konkurenci: ve světě podobné služby už fungují a za krále doporučovacích algoritmů je – nejen díky ojedinělému množství dat o zákaznících – považován Amazon. Srovnání s dalším konkurentem, E­asyrecposky­tl Jiří Kopsa v diskusi na Lupě:

Zatímco easyrec je obecná personalizační platforma, kterou si můžete stáhnout a hostovat na vlastním serveru s Javou, proactify je ucelená online služba pro personalizaci v ecommerce hostovaná u nás, a vlastní server s JVM pro ni tedy nepotřebujete.

Kromě „doporučovacích algoritmů“ náš systém zahrnuje A/B testovací systém a reporting, díky kterému jsme schopni měřit přímý dopad personalizace na tržby a další metriky.

Easyrec končí na úrovní APIs a jeho integrace bude minimálně v řádu desítek až stovek hodin. Proactify obsahuje konkrétní funkcionality pro ecommerce (např. importujeme standardní zbožové XML feedy, trackovací API je podobné ecommerce tracking z Google Analytics), a tak běžně integrujeme v řádu hodin.

Technologicky jdeme také o kus dál. Interně v proactify běží najednou více algoritmů, jejichž individuální výkonnost automaticky vyhodnocujeme.

Zároveň, je náš systém postaven tak, aby dobře pracoval s časem a s trendy. easyrec bude dobrý na statičtější domény.

Česká mise v Londýně

Podle většinou pozitivních ohlasů na Demo Day v Praze i v Londýně lze soudit, že účastníci StartupYardu, jejichž projekty jsme představili v samostatném článku, se v akcelerátoru naučili své nápady lépe prezentovat. Pod vedením mentorů se důkladně zamysleli nad podstatou zamýšleného byznysu a uvědomili si, co všechno ještě musejí pro uskutečnění svého snu udělat.

Organizátora StartupYardu Petr Ocásek věří, že se jeho svěřencům podaří splnit předem stanovený cíl: tři z osmi projektů zapojených do akcelerátoru by měly do roka najít svého investora: S londýnskými investory už vyjednává Uniplicator. SimpleTest dostal několik nabídek, zatím žádnou nepřijali a vyjednávají – dle mého názoru správně – za pár měsíců mohou mít řádově vyšší hodnotu. AskYou odmítli docela zajímavou nabídku na převzetí celé firmy a hledají dále tu správnou „seed investici“. BrandEmbassy nyní naopak investici nehledá, financují rozjezd z vlastních úspor a příští rok se chystají na tzv. „A round“, tedy získání investice ve výši od 500 tis. EUR výše. Jak je vidět, sebevědomí jim nechybí.

Ve čtvrtek se v prostoru TechHub v L­ondýně zároveň s účastníky StartupYardu představilo také několik dalších nadějných českých a slovenských startupů: Api­arySynopsiT­VStudentiveO­penBrand a NiceReply. Naopak slovenský Little Monster zaměřený na výrobu oblečení pro děti z inkubátoru v jeho druhé polovině vypadl.

Během prezentace organizátoři ohlásili, že na začátku příštího roku se otevře pobočka TechHub v Praze.

Našli jste v článku chybu?
11. 12. 2011 15:43
total (neregistrovaný)

no tohle neni programovani v pripade google analytics, ale uprava par radku javascriptu :) a predpokladam ze vase reseni bude fungovat na podobnem principu cili i vase reseni bude potrebovat alespon zakladni implementaci vlastnikem eshopu (nebo mu to udelate sami), jinak to dnes asi ani moc nejde, ale ted trochu strilim, programator nejsem.

souhlasim ze dira na trhu je, spis to ale bude chtit sikovny obchodniky kteri produkt dovedou prodat. otazka je jestli je pro ty eshopy vas produkt ten prav…

9. 12. 2011 19:10
tla (neregistrovaný)

Jako byvaly kolega ze Sunu drzim palce a naprosto souhlasim s tim, ze vycet zkratek v inzeratu vubec je k nicemu. Navic ale opravdu nezaujme.

Styl, kterym je ta stranka udelana, je sice usporny, ale naprosto staci ucelu a odpovida asi profilu hledaneho kandidata. HIE se nezapre :)

V soucasnosti implementujeme neco podobneho u nas ve firme na e-commerce projektu, tyhle veci funguji a pouzivaji se vic a vic.

Pokud se proactify podari byt v necem lepsi a hlavne reseni prodat, coz je asi ta tezsi…