Hlavní navigace

Jan Kraus tvrdí, že ČT chtěla jeho pořad Uvolněte se, prosím cenzurovat

3. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
3. 6. 2010

DOPLNĚNO O REAKCI ČT Cenzura ze strany České televize měla stát za rozhodnutím moderátora Jana Krause neprodloužit s ČT smlouvu na pořad Uvolněte, se prosím. Kraus na své internetové stránce www.jankraus.cz zveřejnil sporný bod návrhu smlouvy, podle něhož měl deset pracovních dnů před natáčením pořadu odevzdat televizi seznam účinkujících a základní tematické okruhy rozhovorů s nimi.

K TÉMATU: Krausovi přerostly moc a peníze přes hlavu, míní šéfka programu ČT

Jakákoli změna odevzdaného scénáře je možná po vzájemné dohodě smluvních stran, stojí v návrhu. Kavčí hory se snaží podle Krause nepravdivě zdůvodnit jeho odchod přehnanými finančními nároky. K jednání o nich vůbec nedošlo. Hlavním důvodem je odstavec, který se mi v listopadu m.r. snažili vnutit do smlouvy. Odmítl jsem takovou smlouvu podepsat a ČT v časové tísni nakonec ustoupila, vysvětluje Kraus.

ČTĚTE TAKÉ: Jan Kraus: Uvolněte se, prosím nebude pokračovat ani na jiné televizi

Pochopil jsem ale, že ČT, i když to má za povinnost ze zákona, není žádným garantem nezávislosti a svobody, dodal moderátor, který se dočasně přesouvá na televizi Prima, kde bude vystupovat v roli jednoho z porotců soutěže Česko Slovensko má talent. Pořad Uvolněte se, prosím na ČT skončí koncem června, Kavčí hory v něm nebudou pokračovat. Chystají ale reprízy starších dílů.

KL22 hlasovani

Česká televize kritiku Jana Krause odmítá. Jan Kraus stále není schopen pochopit, že ze zákona je vysílatel, v tomto případě ČT, odpovědný za obsah vysílání. Žádná televize nedá žádnému autorovi bianko šek, aby si vysílal do éteru co chce, protože v případě excesu (třeba propagace rasismu, nacismu, pornografie, apod.) by instituce nesla trestní odpovědnost. Ta klauzule tedy není o ničem jiném, než o tom, že ČT má právo schvalovat scénáře a rozhodovat o uvedení. Je to naše ochrana, vysvětlil mluvčí ČT Ladislav Šticha.

I v dřívějších smlouvách bylo zakotveno právo veta ze strany ČT a za celých pět let nikdy nebylo použito. Jan Kraus to měl ve smlouvě vždy jako všichni tvůrci a moc dobře ví, že mu nikdy žádný pořad nebyl vrácen ani upravován. Naši lidé pročetli námět a jména hostů a natáčelo se. Přišla sestřihaná kazeta a vysílala se bez jediné změny. Kdo zná pana Krause, ví, že by nikdy dokonce ani oprávněný zásah nedovolil, dodal mluvčí ČT.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.