Hlavní navigace

Jan Štern: Lambertovo jmenování odporuje pracovnímu řádu ČT

6. 3. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 3. 2007

František Lambert nemůže být finančním ředitelem České televize, protože to odporuje pracovnímu řádu ČT. Ten stanovuje, že všichni vedoucí pracovníci veřejnoprávní televize od třetího stupně řízení výše musí splňovat podmínky lustračního zákona, tedy nesměli být členy komunistických Lidových milicí. Na pondělní valné hromadě Filmového a televizního svazu (FITES) to řekl jeho místopředseda Jan Štern.

Rada ČT neustále skloňuje nový zákoník práce, který už po manažerech nepožaduje čestné prohlášení, že nebyli v milicích. Jenže pro ČT platí speciální zákon o ČT, což v televizi moc dobře vědí, a proto zkusili takovou fintu, prohlásil Štern. Pro Lamberta vytvořili novou funkci finančního ředitele, která není uvedená mezi funkcemi v zákoně ČT, které mají vyhovovat lustračnímu zákonu. Těmi jsou ředitel programu, ředitel výroby a ředitel zpravodajství.

Lambertovo jmenování ale nevyhovuje pracovnímu řádu ČT, což je podle Šterna klíčová norma upravující vnitropodnikové chování v ČT a kterou nelze bez souhlasu odborů změnit: Podle tohoto pracovního řádu nemůže být František Lambert uveden do funkce finančního ředitele a dokonce bych se odvážil takového závěru, že z hlediska práva smlouva s ním uzavřená bude neplatná, protože odporuje-li pracovnímu řádu, tak tato smlouva neplatí a všechny úkony, které od chvíle uzavření této smlouvy udělal, jsou také neplatné.

FITES na valné hromadě řešil i návrh, zda podá na Františka Lamberta trestní oznámení nebo žalobu za to, že tři roky vědomě porušoval zákon, když zamlčel svoji milicionářskou minulost a vykonával tak funkce, na které neměl právo. Člen svazu Martin Vadas dokonce navrhoval, aby Lambert vrátil televizi veškerý plat. Podle předsedy FITES Jana Krause by ale soudní řízení s Lambertem bylo komplikované, navíc s nejistým výsledkem.

My jsme to konzultovali s jednou renomovanou právní kanceláří, oni tomu dali docela dobrou péči, a tam je problém s tím vykazováním poškození nebo způsobu, jak došlo k poškození, komu bylo způsobeno a jak. Mluvili jsme taky o vyplacení mzdy panu Lambertovi, ale tam zazněl argument, že pan Lambert si to odpracoval, konstatoval Kraus.

KL22 hlasovani

O situaci v ČT dnes jedná senátní mediální komise, jejíž předseda Jiří Oberfalzer (ODS) opakovaně vyzval Františka Lamberta i generálního ředitele ČT Jiřího Janečka k rezignaci.

Audio: Jan Štern o jmenování Františka Lamberta finančním ředitelem ČT (WAV, 8,5MB) Omluvte sníženou kvalitu nahrávky

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.