Hlavní navigace

Jana Lorencová obnoví Klekánici. Na internetu

20. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 8. 2009

Investigativní pořad Klekánice, který do února 2004 vysílala Česká televize, se po pěti letech dočká své obnovy. Neobjeví se však na veřejnoprávní obrazovce, nýbrž na internetu. Stránky připravuje někdejší reportérka a později i moderátorka Klekánice Jana Lorencová, která do letošního května vedla reportérské oddělení v Českém rozhlasu 2 – Praze.

K TÉMATU: Český rozhlas: Lorencová u nás už nepracuje, ať si kandiduje

Vím, že to lidem chybí. Lidé se mě dodneška ptají, proč Klekánice není, a někteří se dokonce domnívají, že se někdy vrátí, řekla Lorencová Havlíčkobrodskému deníku. Česká televize si podle ní neplní své veřejnoprávní poslání, když neposkytuje kritické informace, jak ji k tomu zavazuje její Kodex a zákon o ČT. Nový web, který ponese název Klekánice Jany Lorencové, čtenáři poznají i podle obrázku strašáka, který byl maskotem televizního pořadu.

KL22 hlasovani

Na stránkách se mají objevovat televizní reportáže Jany Lorencové a několika málo jejích spolupracovníků. Reportérka počítá i s tipy od čtenářů. Chci oslovit lidi, aby nám psali o křivdách na nich spáchaných. Dneska nemají šanci, že by se někdo zabýval tím, že je někdo okradl nebo že mají nějaký jiný problém, vysvětlila reportérka.

Havlíčkobrodský deník se pozastavuje nad otázkou financování takových internetových stránek. Nájem redakčních prostor a techniku podle Lorencové uhradí blíže nespecifikovaný sponzor. Reportérka ani nevylučuje postupné zpoplatnění přístupu na stránky. Chci tak zaručit nezávislost zpravodajství a znemožnit inzerentům, aby ovlivňovali obsah stránek, dodala Lorencová, již si jako nezávislou kandidátku do podzimních parlamentních voleb na Ostravsku vyhlédla Strana zelených.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.