Hlavní navigace

Japonské Fujitsu chce v Česku zaútočit na pozice HP, IBM či Oraclu

19. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Fujitsu Autor: Jan Sedlák
Firma letos plánuje na českém trhu růst o 20 procent. Využít k tomu chce mimo jiné pohyby na trhu s high-end servery.

Nejenom čínské firmy mají zájem získat větší vliv na tuzemském IT trhu. Ovšem zatímco Huawei a Lenovo míří především za menšími a středními zákazníky, japonské Fujitsu by rádo převzalo pozice v lukrativní high-end oblasti. „V těchto systémech jsme v Česku nebyli moc vidět, ale to chceme změnit,“ říká pro Lupu šéf zdejší pobočky Fujitsu Zdeněk Pilz, který do křesla usedl začátkem letošního roku.

Japonci v Česku chtějí využít zejména dvou pohybů na trhu s takzvanými business critical systémy. „Příští rok do jisté míry skončí éra HP a strojů s čipy Itanium a hardwarové pozice výrazně opouští také IBM. Pro nás se tak vytváří prostor zaujmout zákazníky, kteří chtějí pokračovat na unixových systémech. Naše technologie sice běží na x86, ale umíme nabídnout potřebnou vysokou dostupnost,“ vysvětluje Pilz. Firma chce jít také po Oraclu. „Ten se neumí příliš chovat k hardwarovým zákazníkům a není moc dobrý v servisu.“

Fujitsu chce na tomto specifickém trhu během příštího roku získat pěti až desetiprocentní podíl. To už by nemusely být úplně špatné peníze. Podle odhadů se roční český trh s těmito systémy pohybuje nad hranicí 50 milionů dolarů.

Na high-end strojích je zároveň možné získat mnohem lepší marže, než s jakými se operuje v případě tradičních serverů. „Jen v případě hardwaru jsou marže nižší desítky procent. Na servisu a službách okolo je to pak klidně i padesát procent,“ říká Pilz.

Ambiciózní pětiletka

Zdeněk Pilz dříve šéfoval například českému Oraclu a Fujitsu přišel nasměrovat k silnější roli. Firma je na tuzemském trhu aktivní řadu let a zaměstnává zde okolo sta lidí, nijak výrazně ale nevynikala. „Letos máme plán růst o dvacet procent a v dalším růstu chceme pokračovat,“ dodává nový šéf.

Fujitsu
Autor: Jan Sedlák

Fujitsu

„Mým cílem je do pěti let české Fujitsu otočit, nově nastavit a stvořit z něj velkou hrozbu pro konkurenci,“ pokračuje Pilz. Japonci přemýšlí v delších horizontech a „pětiletka“ je něco, s čím pracují i ve Fujitsu.

Současný počet zaměstnanců Fujitsu v Česku se měnit nebude, personální obměny na různých obchodnických a dalších postech ale pod Pilzovým vedením probíhají. „Budou i některé další změny, i když nijak extra velké,“ vzkazuje Pilz. Ten teď chce zejména postavit takový tým, který zvládne prodávat a nasazovat popisovaný „nový“ typ byznysu. V současné době se tak na Chodově hodně vzdělává.

„A na můj vkus jsme stále hodně závislí na byznysu se státní správou. To bych chtěl také změnit a více se přiklonit k enterprise,“ doplňuje. Přesný podíl státní správy na číslech nekomentuje, podle informací Lupy je to nicméně zhruba 30 procent.

KL24

Vysoké ambice má v Česku také čínské Huawei a servery od něj už nakoupil například ČEZ. Fujitsu chce na do velké míry komoditním trhu také soupeřit, ne však pouze přes prodej „krabic“, ale skrze dodávky kompletních řešení i se službami. Tedy něčím, na čem se reálně dají vydělat peníze.

Současné ambice Fujitsu přichází s tím, jak se firma dostala z problematického období, provedla velkou restrukturalizaci, upustila od společného podniku se Siemensem a propustila pět tisíc lidí. „Restrukturalizace je za námi, teď budeme útočit,“ řekl mi už koncem loňského roku viceprezident Fujitsu pro Evropu, Blízký východ a Afriku Duncan Tait. Firma v těchto dvou letech investuje dvě miliardy dolarů do expanze.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).