Hlavní navigace

Je online žurnalistika méněcenná?

26. 9. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Rovnoprávnost internetové a "papírové" žurnalistiky vyvolává již řadu let vleklé diskuze. Podle řady názorů je úroveň online žurnalistiky srovnatelná s úrovní kteréhokoli z ostatních médií. Přesto však stále existují společnosti a instituce, které se domnívají, že tomu tak není a chovají se způsobem nevhodným následování.

Minulý týden přinesl server News.com článeko vztahu oficialit Olympiády k online žurnalistice. Šéf ESPN.com, John Marvel, chtěl poslat na Olympiádu dva své reportéry. Ale stejně, jako kdykoliv předtím, i tentokrát neudělily orgány Olympiády těmto novinářům akreditace. A jak Marvel říká, důvod neudělení akreditace byl tento:

„The Olympic Committee told us they're treating the Internet as a rights holder and that we are not an official rights holder…“

Olympijské hry jsou online žurnalistice zapovězeny stejně, jako Olympijský výbor zakázal jakékoliv online přenosy videa. ESPN.com není žádné „one-man-show“, ale kvalitní, známý a řádně registrovaný zdroj.

---

Radiomobil, provozovatel sítě mobilních telefonů Paegas, již dlouhou dobu ignoruje jakékoliv požadavky na vyjádření online médiím. Sem tam poskytne vyjádření Mobil Serveru, ale Svět Namodro dodnes marně čeká na vyjádření k problémům se sítí Paegasu a voláním na linky 0800 (zdarma). Tiskové zprávy zato posílat nezapomíná, v mnoha případech dokonce několikrát, a zcela jistě je rád, že online svět tiskové zprávy zveřejňuje.

Podobně nezodpovězeny zůstaly desítky dotazů vznesených za uplynulé roky. Nepomohlo ani zasílání dotazů faxem a mnohdy ani osobně vznesená žádost telefonicky.

---

Wüstenrot , podle vyjádření Slávka Rydvala ze Softwarových novin, dodnes neodpověděl na žádost o vysvětlení významného porušování soukromí svých klientů. Stačí zavolat na zelenou linku a rázem můžete získat údaje o stavu účtu kohokoliv, stačí znát jméno, příjmení a PSČ klienta.

---

Česká „pobočka“ BSA již více než dva měsíce ignoruje jakékoliv požadavky na vyjádření pro online tisk. Náše žádost na vyjádření k hacku BSA.CZ webu, zvláštní situace okolo vlastnictví této domény a vztahů mezi současným BSA a původními zástupci BSA (jmenovitě panem Zdeňkem Weigem) zůstala bez jakékoliv odezvy i přes řadu upomínek.

BSA.CZ ani po měsících (či letech) svého působení nedokázala ze svého středu (představuje ji pouze sedm českých firem) vyčlenit kohokoliv zodpovědného za komunikaci s tiskem či veřejností.

---

Ministr školství, pan Eduard Zeman, ústy své tiskové mluvčí, odmítl odpovědět na otázky týkající se využití počítačů a Internetu ve školství. Odpověď je možné zarámovat a pověsit na zeď:

Vážený pane,

pan ministr Eduard Zeman Vám také přeje šťastný
a úspěšný rok 1999, ale na Vaše otázky odpovídat nebude.
Ačkoliv tato zpráva není veselá, přeji Vám hezký zbytek dne.
Vladimíra Al Malikiová

---

Contactel, provozovatel nového portálu RedBox.cz, dluží Světu Namodro vyjádření k porušování pravidel používání Olympijské symboliky. Dopis od České olympijské, a.s., z 18. září tohoto roku, který má redakce k dispozici, hovoří dokonce o právních krocích, které mohou být proti společnosti Contactel vedeny. Tisková mluvčí Contactelu, paní Zdenka Pelikánová, žádost o vyjádření ignoruje.

---

Život „online“ žurnalistů tak vůbec není procházkou růžovou zahradou. Těchto několik málo příkladů je prakticky typických. Pro řadu společností a institucí je Internet méněcenným partnerem a považují pravděpodobně za zbytečné se věnovat čemukoliv s Internetem spojenému. V mnoha případech reagují způsobem absolutně neadekvátním – výjimkou není ani slovní napadání redaktorů a šéfredaktorů.

Po letech existence online žurnalistiky v České republice je přitom valná většina online novinářů řádnými členy Syndikátu, mají za sebou léta působení, mnohdy jsou zároveň i spolupracovníky řady „běžných“ redakcí, ať papírových, televizních či rozhlasových. Online tituly jsou registrovány, nabízejí své platné ISSN, jsou vydávány legitimními společnostmi a řada z nich slouží jako kvalitní zdroje i pro ostatní média (byť stále vládne nešvar přebírání kauz od online médií, aniž by tato byla uvedena jako původní zdroj).

Content - tip - nové sociální sítě

Internet se přitom stal plnohodnotným médiem. Pulitzerovu cenu sice získat nemůžete (další příklad nerovného postavení, více viz Tak ani letos toho Pulitzera nedostanem… a Tak toho Pulitzera ani dostat nemůžeme), ale o vlivu internetové žurnalistiky pochybovat nelze. Přes jeden milión uživatelů českého Internetu je prvním důvodem. Druhým je návštěvnost žurnalistických webů na českém Internetu – většina z nich má více než 70 000 čtenářů měsíčně, mnohé přesahují i hranici 100 000. Svět Namodro napočítal od března tohoto roku přes 180 000 identifikovatelných unikátních čtenářů. Řečí čísel je to mnohem více, než mají mnohé nákladné a renomované papírové tituly. Vliv internetové žurnalistiky na utváření obrazu společností podnikajících v České republice je tak nesporný. A případné ignorování online žurnalistiky je tak jasným důkazem o krátkozrakosti (a nevychovanosti) některých firem a institucí (o chuti odpovídat u státních institucí a volených zástupců raději ani nemluvit).

Shrnuto a podtrženo, podnikatelské i státní sféře schází elementární pocit zodpovědnosti a slušnosti.

Anketa

Je online žurnalistika méněcenná?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.