Hlavní navigace

Jednotná nabíječka pro mobily se v Evropě blíží realitě

30. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zdá se, že Evropská komise může pomalu slavit úspěch svého tažení za jednotný typ nabíječek mobilních telefonů. Deset velkých výrobců mobilních telefonů prý už vyslovilo souhlas s tím, že své budoucí modely vybaví pro dobíjení konektorem Micro USB (neplést s Mini USB). K spotřebitelům se mají dostat už v následujícím roce. Díky navzájem kompatibilním nabíječkám nebude nutné s každým novým přístrojem automaticky prodávat novou nabíječku, v čemž Evropská komise vidí ekologické úspory.…

Zdá se, že Evropská komise může pomalu slavit úspěch svého tažení za jednotný typ nabíječek mobilních telefonů. Deset velkých výrobců mobilních telefonů prý už vyslovilo souhlas s tím, že své budoucí modely vybaví pro dobíjení konektorem Micro USB (neplést s Mini USB). K spotřebitelům se mají dostat už v následujícím roce. Díky navzájem kompatibilním nabíječkám nebude nutné s každým novým přístrojem automaticky prodávat novou nabíječku, v čemž Evropská komise vidí ekologické úspory. Spotřebitelé si v praxi zase budou moci snáze vypůjčovat nabíječky, když tu svou nebudou mít zrovna po ruce.

Reakce z řad odborné veřejnosti jsou různé. Objevuje se například volání po rozšíření na další typy přenosných zařízení jako jsou třeba multimediální přehrávače, takže s jednou nabíječkou by si spotřebitel mohl dobíjet mobil, hudební přehrávač nebo třeba i digitální fotoaparát. Někdo zase pochybuje nad zásadností ekologického dopadu takového projektu a aktivitu Evropské komise označuje za populismus. A jak to vidíte vy? (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.