Hlavní navigace

Jeff Bezos zas píše o dronech Amazonu. Je to vtip nebo realita?

David Slížek

Zmínka o vývoji dronů na doručování zboží se objevila v dopise, který šéf Amazonu napsal akcionářům firmy. Kromě ní ale dokument obsahuje zajímavý vhled do fungování firmy.

Jeff Bezos v dopise samozřejmě především vyzdvihuje úspěchy, kterých Amazon v loňském roce dosáhl. Dokument ale může posloužit i jako zajímavý pohled na to, co všechno dnes vlastně jeho impérium zahrnuje.

Hned na začátku si Bezos pochvaluje nárůst předplatitelů služby Amazon Prime, která za roční poplatek nabízí doručování nákupů zdarma, sledování streamovaných filmů nebo půjčování e-knih. „Celosvětově máme desítky milionů předplatitelů Amazon Prime,“ píše Bezos. O Prime je zřejmě takový zájem, že Amazon v březnu zvedl cenu ročního poplatku z 79 na 99 dolarů.

Slibně se podle Bezose rozjíždí nabídka videopořadů v rámci Prime Instant Video. Služba dnes nabízí 40 tisíc filmů a seriálových epizod. Amazon přitom produkuje i vlastní tvorbu – například satirický seriál Alpha House, který se podle Bezose stal nejsledovanějším pořadem služby. 

Připomněl také nedávné představení set-top boxu Fire TV, pomocí kterého chce Amazon dostat svůj obsah do televizí. Jde vlastně o obdobu zařízení jako je Apple TV nebo Roku. Po připojení k televizoru „krabička“ umožňuje využívání služeb Amazonu a jeho partnerů – zejména přehrávání hudby a sledování filmů.

A samozřejmě také hraní her – ať už pocházejí od externích vývojářů nebo od vlastního studia Amazon Game Studios. Nakoupíte je samozřejmě přes Amazon Appstore, který má v nabídce na 200 tisíc aplikací. A platit zde můžete i měnou Amazon Coins, logicky.

Content 2017 Tip Kytary

Dopis se příliš nevěnuje vývoji trhu s knihami – že by to bylo proto, že některá čísla naznačují pokles jejich prodejů v loňském roce? Bezos místo údajů nabízí historku o tom, jak Amazon pomáhal při schvalování používání elektronických zařízení na palubě letadel. „Náš tým na tom společně s mnoha spojenci trpělivě pracoval déle než čtyři roky. Jednou jsme dokonce naložili testovací letadlo 150 zapnutými Kindly. A letělo bez problémů,“ popisuje.

Akcionářům se pochlubil samozřejmě i mnoha dalšími věcmi, například:

  • Na vzestupu jsou audioknihy. V loňském roce si zákazníci na Amazonu stáhli na 600 milionů jejich nahrávek.
  • Služba Amazon Fresh, která za 299 dolarů ročně zajišťuje dodávku potravin a dalšího zboží v den objednání, je po Seattlu dostupná i v San Franciscu a Los Angeles a Amazon plánuje pokrytí dalších měst.
  • Cloudové služby Amazon Web Services fungují už v celkem deseti regionálních centrech (to evropské sídlí v Irsku) složených z několika nezávislých datacenter. V roce 2013 nabízel Amazon svým zákazníkům v cloudu na 280 různých služeb.
  • Amazon má ve světě 96 distribučních center. Pokud byste byli v USA, Amazon vám zařídí i prohlídku skladu – na její objednání má speciální web.
  • Počet obchodníků, kteří si nechají své zboží skladovat ve skladech Amazonu a doručovat je zákazníkům jeho dodávkami (využívají tedy službu Fulfillment by Amazon), v loňském roce vzrostl o 65 %.
  • Doprava zboží v neděli, kterou Amazon začal testovat ve spolupráci s americkou poštou, se má letos rozšířit do většiny měst v USA. Ve Velké Británii Amazon vybudoval vlastní zásilkovou službu, protože podle Bezose „komerční dopravci nedokázali zvládnout množství zboží v našich špičkách“.
  • A došlo i na drony: „Tým Prime Air už testuje pátou a šestou generaci našich vzdušných dopravních prostředků, a v současné době připravujeme design sedmé a osmé generace,“ zmínil se o nich Bezos. Je to pořád jen povedený vtip, nebo další vize svérázného podnikatele, která se jednou vyplní?
Našli jste v článku chybu?
14. 4. 2014 18:41

Jak už je v jiné reakci, v ČR to v žádném případě není zakázano zákonem. Regulace (nikoli zákaz!) je na úrovni vyhlášek ÚCL a MD a mimochodem je velmi sporné, zda není "nezákonná" naopak právě tato regulace, pokud by došlo k soudnímu sporu, tak by to asi bylo dost "zajímavé".

Pro hypotetické "Amazon drony" je ale podstatné něco jiného, totiž to, proč vůbec tato regulace vznikla. Ve skutečnosti totiž jejím cílem není "drony" zakázat, je to spíš naopak, tato regulace má vytvořit právní rámec k to…

14. 4. 2014 17:24
x (neregistrovaný)

Automatizovany skladovy systemy davno existujou, ale pro amazon jsou zcela nepouzitelny. Operuje totiz s velmi ruznorodym materialem a navic v kusovce. V tomhle pripade neni sice technicky nemozny automatizovat ten sklad, ale je to radove nakladnejsi nez najmout ukrajince.

Zato automatizovat dopravu posledni mile ... by asi zajimavy byt mohlo i financne. Otazka spis zni, kdo by dohledaval/vy­mahal/... ty sestreleny/od­chyceny/... stroje.