Problémem je úroveň absolventů VŠ. Na "slavných" českých školách cvičí polovinu předmětů bakaláři (MUNI), doktorandi jsou většinou lidi co bydlí ještě u maminky, protože nikdo normální za 8 tisíc měsíčně prostě pracovat nebude (v Praze můžete dostat i 15-20 tisíc), což pro člověka v produktivním věku, který by měl dělat vědu, učit a zároveň posouvat studenty není zejména v praze vůbec nic. 15 tisíc je tak hypotéka nebo nájem.
Výsledek je takový, že idioti učí ještě větší idioty, protože ti schopnější už dávno utekli buď do praxe, aplikovaného výzkumu, nebo dělají to samé v zahraničí ještě za větší peníze. Stačí sledovat, jak šplhají v Praze platy. 100 tisíc je naprosto běžné, specialisté co opravdu něco umí a mají mozek v hlavě stojí klidně o 50-60 tisíc víc.
Co by takový člověk dělal ve školství ? Nebo ve státním sektoru ? Za úřednický plat ?
Fakt jo?
1. Konektivita. Na vesnici mám WiFi 16/16Mbps, agregace 1:2. Vypadává to, když koukám online na video, tak se to krásně seká,... Optika je sci-fi, metalika za 1,5x vyšší částku by byla 6/2Mbps 1:6
2. Většina lidí nemá Internet. Má jenom připojení do lokální sítě za CGNATem. S veřejnou IP adresou nebo IPv6 se nikdy nesetkali. Na sdílení a chytrý krabičky se musí skrz nějaký centrální šmírovací server.
3. Mobilní konektivita existuje jenom na papíře, protože normální člověk se za normální používání dat nedoplatí.
4. Mobilní operátor si dělá sám, co chce. Sám si mění smluvní podmínky, sám rozhodne, jestli o tom informovat a sám rozhodne, jestli je to zhoršení a zákazník má právo to neakceptovat.
5. Digitální podpis by měl mít k dispozici každý a zdarma. Ideálně vygenerovaný na občance, přístupný proti PINu a čtečku za symbolickou cenu, ne placení výpalnýho poště furt dokola.
6. Registr vozidel, ... (průšvihy se spouštěním)
7. Pobočka kriminálu s krycím jménem NAKIT
8. "Otevřený data" v XLS místo CSV, XML nebo JSON, vendor lock-in jak kráva, vnucovaný státem.
9. Příprava na šmírování čekokoliv kdykoliv armádní rozvědkou
10. Bezpečnost komunikace se neřeší - https://forum.root.cz/index.php?topic=13426.0
11. ... (dalo by se pokračovat třeba zablokováním všech IPv6 adres od TunnelBroker.net na MF, služba na kontrolu neplátců DPH na jednom nezálohovaným diskovým poli, neschopnost FÚ zjistit adresu trvalýho pobytu z registrů,...)
Prostě e-commerce (zatím) (skoro) funguje, ale uvidíme po EET. Infrastruktura mimo velký města je v <cenzurováno>, připojení je vzhledem k platům a parametrům nepřiměřeně drahý a ze strany státu aby člověk fungující věc hledal v poledne s baterkou. A místo, aby nastavili pravidla posílení infrastruktury, tak se hádají, kterýmu kamarádovi hodit do kapsy 14 mld z EU...
Zavedl bych něco jako princip minimalismu - nová věc musí být jednodušší (na použití) než stará. Nový zákon zruší - nahradí dva staré. Nová občanka s čipem umožní výpis z rejstříku trestů, přehled čerpání zdravotního pojištění apod. Všechny nové registry budou mít povinně tento výstup. Atd. Takové datové rozhraní pro předškoláky.
Já třeba díky vlastní firmě už stíhám oboje a habilitace je na cestě jen díky tomu, že jsem částečně pánem svého času.
To co píšete prostě není pravda. Spoustu nadějných lidí nám odchází. Škola vás nikam neposouvá a věda se prostě na českých VŠ moc nedělá. Občas někdo starší. Doktorandi a doktoři píší naprostý odpad. Když už to tak trochu je k něčemu, je to opět jen aplikovaný výzkum.
Většina těch lidí se po 5-10 letech profesně zabije takovým způsobem ,že jsou v praxi nepoužitelní. Zejména to pracovní tempo, tam chybí pracovní návyky...ale to jsem odbočil od tématu. Moje pointa je, že se potřebujeme těchto lidí zbavit a mít možnost si vybírat. Teď tu možnost nemáme. Vezme se každý, protože lidí je málo. Na nějaké posouvání laťky není prostor.
Ano jenže techno-optimizmus je ve společnosti mnohem starší než Internet.
Techno-optimizmus je možné už pozorovat v prvních Verneovkách konče dnešní realitou. Elektřina, atom… …ne nelítáme na Venuši, není nebe plné vzducholodí, nemáme ani atomové vlaky ani automobily. Stejně už teď víme že FB ani Twitter neproměnili severní afriku v baštu demokracie a opravdová revoluce se nevytwittuje . Ale nemá o pevné historické hranice, protože i dnes najdete v nějaké HUBu techno optimisty. Kteří myslí, že programováním aplikací pro produkty nakousnutého jablka, zvedají vzdělanost a společenské uvědomění dětí v třeba Čadu, Bangladéši, nebo Afganistanu.
Techno optimizmus je lidskou vlastnosti. Je jakým si ateistickým mesiášem\spasitelem v podobě „zázračné“ pozitivní technologie. U které předpokládají, že změní skrz materiální svět, ten svět společenský uvnitř lidí a samozřejmě k lepšímu.
Třeba pro spoustu techno optimizmů je BTC něco co má přinést té chudé společnosti vykoupení. Místo toho ale dali nástroj do rukou kapitalistům toho nejhrubšího kalibru, kterým jsou nějací chudí naprosto ukradení
Ono celé to slavné otvírání dat je celkem na kočku - připomíná to známou situaci z Yes, minister, kde tajemník nakrmí svého ministra informacemi, když jej tento o ně žádá, v bláhové víře, že takto získá odpovědi na podstatné otázky. Ovšem z přehledů nákupů kancelářských potřeb se moc o strategických rozhodnutích ministerstva obrany nedozví. Takto mohou být třeba zveřejněny smlouvy v nějakém xGB velkém balíku, který si sice mohu stáhnout, ale smlouvy pro Kardašovu Řečici si už musím odfiltrovat sám. A pro sledování aktuálního stavu tohle obden opakovat. Tudy ne, přátelé.
Přesně tak. Mám možnost tak maximálně podělaného ADSL za naprosto šílené ceny. Naštěstí alespoň 8Mbit verzi. V Jižní Korei výsměch, v Praze jedna z lepších přípojek. Češi jsou národ naprostých hovad. Tržní cena 500 Kč mi za takové připojení přijde hodně, stejně jako 2 roky úvazek. Ale co zmůžu já jako jeden kverulant uprostřed Prahy, když okolo žije dostatek lidí, kteří na to skočí.
Myslite tim koncem svete napriklad okoli Vysehradu? Pripadne vubec Prahu? Na spouste mistech je prakticky nemozne zcela jakekoli pripojeni, kabel tam nikdo nikdy nedotahne, wifi pres jak bylo zmineno "devatero zdi" neprotlaci a 3/4G je tam na urovni scifi.
Dnes je největší problém kopnout do země. To co tu stát předvádí je tragické. Územní rozhodnutí, délka vyřízení, správní poplatky a poplatky za věčná břemena, to je to co potápí celý tenhle business. Proč se dnes situji jen sídliště? To je jediná možnost, kde se celá investice relativně brzo vrátí. Ale síťovat cokoliv dalšího je při dnešních cenách absolutní utopie. Bohužel stát zprivatizoval Český Telecom a teď by pod vidinou miliard nejlépe budoval Český Tel 2.0. Bohužel politiky zajímáme jen před volbami. Případně při přílivu peněz z EU. Koncepce zde evidentně žádná není...
Dle statistiky regulatora neni O2/cetin schopny prodat vice pripojek. UPC roste velmi mirnym tempem a nejvice se dari optice (pricemz FTTB je takova optika napul) a mobilni internet je doplnek ve smyslu komplementu, nikoliv substitut. Po internetu neni poptavka, protoze nejsou novi uzivatele.
Paklize nekdo bydli na konci sveta, tak je to jeho volba. Zcela jiste uziva na tom konci sveta jine benefity nez jsou vymozenosti mest. Myslim, ze TMobile ma nabidku pevneho LTE za 500Kc se 40 GB dat. To nestaci?
LTE je mnohem rychlejsi nez cely cetin s tou svoji metalikou.
ad8) Nove jsou "otevrena data" v PDF :)
http://www.zive.cz/clanky/cesky-statni-blacklist-uz-funguje-ministerstvo-financi-se-pochlubilo-s-detaily/sc-3-a-185649/default.aspx
Ve vysokem skolstvi, kdyz nemusite psat neplodne clanky, mate prostor pro sevevzdelavani nad beznou profi uroven klidne v nekolika oborech zaroven. Ve statnim sektoru se muzete dockat vysluh, a pokud si zorganizujete praci, rovnez se muzete odborne posunout vys. VS je ovsem lepsi kvuli volnejsimu pristupu k siti a spouste odbornych zdroju "zdarma". Pokud vyznavate cinsky nebo budhisticky pohled na zivot, tak je to oproti komerci balzam. Nebo pokud vam stejne jako Milosi Zemanovi "staci chleba se sadlem a cibuli" (citace z jednoho odposlechu), tak si take prijdete na svoje :-)
Vetny rozbor se prave docela hodi. Kdyz vidim u pritelkyne, jak ma velke problemy urcit i/y, carky apod. A to vse vychazi z neznalosti vetneho rozboru, protoze najit podmet, prisudek nebo nedejboze predmet, privlastek pro ni neni tak jednoduche. A to jeste pomerne dost cte, takze by mela mit ocima nacteno jak slova vypadaji (coz treba ja nemam). I tak jsem schopen diky vetnemu rozboru psat spisovne lepe nez ona (urcite ne bez chyby).
Takze opravdu si nemyslim, ze by vetny rozbor byl naprosto k nicemu. Ohledne rozsahu vyuky vetneho rozboru, tam je jiste diskuze zadouci.
Vite, to je sice krasna idea, ale v nasich "specifickych" podminkach, to dopadne tak, ze nekdo ulozi tak nejak vsem obcanum povinost, ale nijak nim nic neulehci. Tudiz by to vypadalo tak, ze pokud chcete nejake davky, tak misto aby si urad sam zjistil veskere skutecnosti (ktere ma stat k dizpozici), tak budete muset nejdrive zadat o vypisy ze 158 rejstriku a registru. Pricemz kazdy jeden ma nejmene 30 dnu na to, aby vam odpovedel.
Nemluve o situaci predevsim starsi lidi, kteri take potrebuji (respektive jsou k tomu nuceni) se statem komunikovat, a pocitac nebo i jen telefon je pro ne zhruba totez, jako kdyby jim dnes zaklepal na dvere zeleny muzicek s antenkami na hlave.
Takze jakozto danovy poplatnik, ktery ten bordel plati vice nez polovinou toho co vydela, ocekavam, ze stat !umozni! elektronickou komunikaci, zcela dobrovolne, ze byrokrat nebude toho, kdo jej plati, otravovat nesmysly (i vy si platite cca 2-3 dny mesicne toho sveho), a ze stejne dobre pujde vyridit cokoli osobni navstevou uradu, pripadne papirovym dopisem. ... pardon, prave mi klepe na dvere ten zeleny muzicek ...
Apropos, hotove to byt nemuze a nikdy nebude, uvedomte si, ze stat si za miliardu objedna linearni tabulku o zhruba 7M zaznamu (registr aut) a ani neco tak primitivniho nefunguje (dodnes). Vite proc? Protoze ten, kdo dostane tu miliardu, si 900M ponecha, a za 100 najde subdodavatele. Ten si zase 90M necha a za 10 najde subrodavatele, ten si opet 9 necha, a ten zbytek slibi synovi "ITkovi", ktery si prave nainstaloval sve prvni windows.
Pricemz registr aut je tak mozna vhodny ucebnicovy priklad pro krouzek vypocetni techniky pri nejake zakladni skole. A s vysokou mirou pravdepodobnosti by fungoval.
Nemají z pohledu cíle. Cílem státu není ní zisk. , ale jakési společenské blaho , nebo vyšší princip fungování společnosti. Podnikání nemá motivaci nějaký altruizmus.
Takže stat chce Digitální Česko né a by mohl vydělávat ale aby mohl kontrolovat,řídit i ochraňovat. Proto chce Internet všude.
Podnikající subjekty ale zvažují náklady a potencionální zisk proto nechtějí \ nepotřebuji Internet všude.
Verne? Ten přišel nějakých sto let po skutečném začátku (moderního) techno-optimismu, který vystrčil růžky nejpozději s vynálezem parního stroje, jakmile se povedlo nahradit aspoň kousek lidské práce. Jestli lidstvu (ve smyslu vybraných jedinců majících k tomu především čas) něco jde, tak je to snění o lehčí/lepší budoucnosti.
Nevim, asi se pohybuji v jine oblasti, a proto mam zkresleny pohled. Mne zajima hacking, diry v HW, zpusoby pruniku do siti a informacnich systemu. Po pravde, prace v komerci by me jen zdrzovala vyplnovanim lejster kolem auditu. Kazdopadne nemuzu souhlasit s tim, ze by uceni bylo ztratou casu. Kazdy rok se objevi par studentu, kteri jsou zatim nezkazeni penezi a diskuze s nimi je (bez ironie) k nezaplaceni.
Einstein? Opět o století později, tentokrát po ludditech (byť ano, ti mysleli v menším měřítku, nešlo jim o lidstvo, ale o ně samotné). A v čem přesně "má pravdu ať se nám to líbí nebo né"? Že se ti největší techno-optimisté zmýlili? To není nijak překvapivé, stejně jako se zmýlili ti největší techno-pesimisté, realita se málokdy drží extrémů.
Větný rozbor by se měl učit lépe a radostněji, alespoň by pak nebyly diskuse plné příspěvků, ve kterých autoři zapomínají na naprosto základní věc, jako např. shoda podmětu s přísudkem a ani diskuse na Lupě nejsou výjimkou.
Děkuji za to, že jsem mohl "ochutnat" internet v minulém století a komunikovat tak s lidmi, kteří uměli psát.
Ke komu byste chtěl od od O2 nebo UPC reálně utéci? K nějakému wifistovi? A hlavně, co byste tím kromě dejme tomu uspokojemého ega získal? Úsporu sta korun za měsíc? Já mám připojení od UPC, resp. dříve od Karnevalu (dívám se, že už je to 12 let), a musím konstatovat, že za celou tu dobu jsem nezaznamenal jediný závažnější problém a krátkodobé výpadky by člověk na prstech spočítal. Teď se sice nabízí ještě Netbox, ale když se dívám na cenu a nabídku, nijak výhodněji se mi nejeví.
Jak tu nekdo nekde zminil, nejvetsi tragedie je vzdy to, kdyz se stat nekde zacne angazovat. Tam totiz 100 let ani trava neporoste. Ac zde je mnoho stiznosti na tragickou konektivitu (s cimz naprosto souhlasim), tak je u nas stale situace nadmiru dobra. Protoze rekneme vetsi cast populace ma moznost vyberu alespon ze dvou ruznych technologii dvou ruznych provozovatelu. A konkurence prekvapive v oboru funguje pomerne dobre (proto kdo muze od O2, ale i UPC utece).
Vite jak by dopadla statni vystavba site? Utrati se miliardy (ne tech 15, ale spise tak 150) a pak se to cele za 5, mozna 10 proda soukromnikovi. Ten stejne jako u propiranych vodovodu bude 10, 15, 20let vydelavat nehorazne penize, a pak nam shnile kabely odproda (za 30) zpet. Tim netvrdim, ze to nekde nemuze fungovat, ale ne v CR.
Pokud uz by stat neco udelat mohl, tak redukovat byrokracii a pripadne centralne evidovat co kde a kdy se kope, stanovit povinost umozneni priloze atd, ale rozhodne by sam nemel nikde nic budovat, ani na to davat nekomu penize.
Zastávám názor že od techno-optimismu se utápíme ve Fragmentaci internetu. Máte pravdu v tom že to větvéní z mé strany není zcely namístě,protože předbíhat z prava je nesmysl.
V roce 1995 napsal americký kongresman Vern Ehlers: „Snižováním překážek k vzdělání vytvoří internet komunitu informovaných, interagujících a tolerantních občanů světa.“ S odstupem několika desetiletí to však spíš vypadá jako Kyberutopická víra v to, že nás internet promění v uber-tolerantní občany světa, překotně se snažící zbavit se našich škaredých předsudků a otevřít mysl tomu, co vidíme na svých obrazovkách tedy vize techno-optimismu zůstává s politováním stále nenaplněna a je jen jakousi vzdálenou a z dnešního stavu nereálnou vesnicí ..
Pokud by tedy techno-optimismu měl smysl musela by proběhnout přirozená revoluce nikoli to násilný technologický převrat ..
J. Verne ? ... „ Budeme dělat děti plnou parou! “ :) Mno nemyslím si že patřil zrovna k viziónářům díky vědeckému fundamentu který se prolíná jeho díly nicméně,ale je nezpochybnitelné že se mu podařilo mnoho prognóz ..
„Voda bude uhlím budoucnosti,“ praví prorocky, netušiv, jak se to povleče.“
Verne by se bezpochyby divil rozvoji počítačů,ale zároveň by se určitě zmateně rozhlížel po obloze a hledal osobní leteckou přepravu, k níž jaksi asi nedošlo. :)
BTC jakožto funkce bez ústředního orgánu nebo bank je určitě lákavá,ale o vykoupení nepůjde ..
„ Místo toho ale dali nástroj do rukou kapitalistům toho nejhrubšího kalibru, kterým jsou nějací chudí naprosto ukradení“ https://info.internet.org/en/ ... Nikdo neví co se tam ve skutečnosti děje :(
Problem skolstvi spociva v tom, ze se tu na vsech urovnich uci naproste nesmysly, a navic v souladu s porekladlem "kdo umi ten dela, kdo neumi ten uci".
Nastrelem ... ZS ... "vetny rozbor" - znalost naprosto zbytecna a nepotrebna, presto se ji venuji stovky hodin. Vysledkem je, ze produkt zakladni skoly je defakto negramotny, nezvladne poslat email, neumi vyplnit ani jednoduchy formular, netusi jak funguji uroky.
SS ... ve jmenu svatosti "vseobecneho vzdelani" tlaci budoucim strojarum/stavarum/zdravotnim sestram/... naprosto nezbytnou znalost "epizeuxis", odborne predmety pak vyucuji lide, kteri praxi nevideli bud vzivote, nebo naposled pred 30 lety. Takze se vyucuje jak funguje karburator, ktery si nasledne absolvent muze jit prohlednout do muzea.
VS ... snad vubec nehorsi situace vubec. Vyuka nema s praktickym uplatnenim naprosto nic spolecneho. Vyucuji prevazne lide, kteri na te skole jsou od casu ziskavani vlastniho diplomu. Praxi nikdy nevideli. Cely system je nastaven tak, ze uspeji ti, kteri bez protestu papouskuji to co jim je predlozeno. Ti kteri oboru alespon z casti rozumi (a tudiz o rad nebo dva vice nez, ti, kteri je maji ucit), velice rychle VS opousti. Vysledky podle toho vypadaji.
Veškerou státní agendu přes internet. Volby, výpisy z registrů, žádosti o dávky, prostě VŠE.
Pokud existuje ve státní správě jakýkoliv informační systém, musí mít rozhraní skrze které je pak přístupný občanům. A tím nemyslím 200 rozhraní pro 200 IS, ale jedno centrální, přes které vyřídím vše.
Příklad dnešní situace:
Úřad práce
Potřebujete občanku, ne doklad totožnosti, ale jen a pouze občanku, protože ÚP nedovede ověřit že adresa kterou uvádíte ve formuláři (na co to mám zase vypisovat když máme matriku?) je místem "Trvalého bydliště" jinak než z dokladu který dáte úředníkovy (na co je vlastně ÚP Vaše adresa? Když nepobíráte dávky?) V případě že žádáte o dávku musíte doložit svůj příjem, proč se prostě nezeptá (integrovaná funkce IS ÚP) Daňové Správy které platím daně a tak ví kolik přesně jsem vydělal?
Ideální situace?
Přijdu na ÚP, setkám se s úředníkem, dám mu doklad totožnosti, jakýkoliv, řeknu "chci podporu" úředník se mě zeptá "na účet", "na Vaši adresu Trvalého bydliště" nebo "na jinou adresu, kde momentálně bydlíte"
Vytiskne dva papíry, jeden z mou žádostí, kterou podepíšu a druhý z rozpisem toho co bude dál - tzn rozpis dávek, jméno a telefon úřednice která mě obsluhuje, datum případné další schůzky...
Pro dosažení tohoto navrhovaného stavu nepotřebujeme nové HW vybavení, ani více úředníků, centrální registry už máme, včetně logování transakcí z důvodu dohledatelnosti a bezpečnosti osobních dat. Teď jen ty systémy propojit. Proč to už dávno není hotové? Když to zvládlo Estonsko, země o čtvrtinu chudší než ČR tak proč ne my?
To si muzete gratulovat, osobni zkusenost rika, ze kdyz tomu "wifistovi" ted poslu sms nebo zavolam ze neco nefunguje, tak se do 2-3 minut dozvim, co, kde proc a jak dlouho. Kdyz se totez stane u UPC, tak pri stesti paty operator na "firemni" lince pochopi co je to ping, a ze vazne linka, ktera funguje 10s behem 10 minut neni funkcni. A pak si treba take 3 mesice pockam, nez po 20 urgencich dorazi znechuceny technik, ktery po hodine prohlasi, ze je problem asi nekde ve vedeni (coz bylo zjevne uz pred temi mesici) a odejde.
Druhy den na to dorazil ten wifista. Ktery aktualne buduje optickou sit. Tedy neco, o cem si jak u UPC tak u O2 muzete nechat leda zdat.
Co se týká digitální komunikace s úřady se domnívám že nejvážnějsí problém je "digitální podepisování".
Pokud totiž nekdo zneužije mého podpisu, mohu se bránit, že podpis není můj a podpořit toto tvrzení grafologickou expertizou. Tato obrana je pak dostupná i pro staršího a internetu méně znalého člověka.
Proti zneužitému digitálnímu podpisu se nelze bránit žádným způsobem, přičemž jeho odcizení je násobně snazší (v současném stavu bezpečnosti na internetu je to dětská hříčka). Poučovat neodborníky o odvolávání platnosti certifikátů a jejich nahrazení novými za ceníkové ceny České pošty je asi hlavní důvod stagnace E-govermentu.
Ad1: Digitální ekonomika (Průmysl 4.0) není revolucí ,ale jen počítačovou simulací.
Ad2: Digitální ekonomika nemá nic společného se správou digitální agendy státu byť mají mnoho společného.
Ad3: Digitální ekonomika (Průmysl 4.0) je pouhou vizí bez odborné koncepce a jeví se spíš jako téma politické kdy jsou to právě státní nekompetentnost,která uměle dynamický vývoj digitálních technologií v ČR zásadním způsobem brzdí.
Ad4: Neexistence reálných-odborných situačních analýz a přístup k nim způsobuje reálné rizika dlouhodobé stagnace.
Ad5: Digitální eknomika (Průmysl 4.0) stejně tak jako Digitalní agenda ČR bude mít za následek nezaměstnanost nejen v ČR,ale v každé zemi Evropy
Žijeme jen ve virtuální počítačové simulaci bez reálných vizí ....
Na konci jste odpověděl za mě. Ano, škola mě nikam neposouvá, posouvám se sám. A to dneska lidi dělají tak, že si za to ještě nechají zaplatit. Nebo to můžou dělat v rámci školy za 8-15 tisíc.
Čas je omezený a pokud Vám nic nedává, málokdo najde motivaci zabíjet svůj čas ještě učením.
To co pisete je nesmysl. Clovek, ktery musi delit svuj potencial na vice cinnosti nedosahne nikdy uroven specialisty v jedne z tech cinnosti.
Vubec netvrdim, ze pan ST nema s kvalitou vysokeho skolstvi pravdu, ono je to po pravde jeste horsi nez si divaci zvnejsku mysli.
Fraze o tom, ze "vas skola nikam neposouva" je nesmysl a alibismus. Bud se vy sam chcete nekam posouvat anebo nechcete, nikdo druhy to vas nikdy neudela! Skola vam da prostor, pokud nemusite psat N zbytecnych clanku za rok, tak je na to casu dost. Problem nastava, kdyz potrebujete sestavit team, protoze studentsky material je mnohdy nepouzitelny, akademicti kolegove pracuji na vecech 20 let starych a musi neustale recyklovat sve predchozi vytvory, aby stihali pozadovany pocet carek, atd atd. Ale to je uz diskuze o necem uplne jinem.
Stačí se podívat přes hranice, funkční systémy, lidi vyřizují se státní správou většinu věcí s jednotným systémem, někde už i volí. Operátoři mají opravdovou konkurenci, drží ceny nízko atd atd. Příčina jsou retardované nenažrané prasečí rypáky které se v našem Kocourkově naserou ke každému korytu a drží si ho, takže nic nemůže pořádně fungovat. Já myslím ať žerou, ale ať jsou aspoň schopní dělat svoji práci aspoň tak nějak mimochodem.
kde to mam podepsat
mel jsem OBRI stesti na super anglictinarku a matematikare na ZS. Matematikar na SS uz byl ale spise taxikar - kvuli penezum a na VS (nez jsem utekl) jsem potkal sbirku gerontu se senilitou, kterych jsem si nemohl vazit i kdyby me na hlavu mirili pistoli.
A k čemu jinýmu, než ke sledování videa, se to, co posílá do baráku ISP, hodí?
- Data, fotky atd. člověk většinou nenasdílí, většinou totiž nemá veřejnou IPv4 a pokud má zázrakem IPv6, tak ho zase nemají ostatní. Jak v té pohádce, "za devatero NATy a devatero firewally, s latencí 10s, byl jeden sdílený disk..." Proto tomu ani neříkám internet.
- E-shopy a jejich podmínky, ochrana soukromí, ... jsou výsměch. Ukažte jeden, co není ochotný někomu prodat data a uživatel nedává souhlas se zpracováním osobních dat na dobu neurčitou.
- Pro komunikaci se státní správou je to úplně nepoužitelný, multiplatformní thin klent v browseru, kam by se člověk autorizoval pomocí čipovýho OP a vyřídil, co je potřeba, je sci-fi a úředník to evidentně nezvládne*.
A na tu optiku je tady těch 14mld. Akorát stát ještě nepochopil, že ty peníze má vrazit do optiky, ne šéfům spřízněných firem do kapsy. A chybějící optika je vlastně taky vina státu, neměli dělat monopol SPT Telecom na začátku 90. let.
* - Úředník je zmaten, pokud mu někdo pomíchá ikonky a jenom mechanicky přepisuje čísla z kolonky do kolonky, cokoliv jinýho po něm nemůže nikdo chtít**.
** - definice úředníka: Osoba, která by se v soukromým sektoru neuživila.
Celou hodotu internetu vidite v tom, ze koukate na video?
Mobilni konektivita je pro nepodnikatele opravdu jen doplnek k pevnemu pripojeni. Podnikatel se bezne dostane k 30-50 GB za mesic.
Pokud se tak dobre orientujete, nic vam nebrani vzit krumpac do ruky a zacit kopat optiku. Ale fyzicka prace boli a financne to nevychazi, ze?
Dale dle vaseho psani usuzuji, ze stat by mel v prvnim pripade ubrat na svych aktivitach, coz je v rozporu s tim, po cem touzi cela statni sprava.
Jsme tak digitalni, jak chceme.
Kdo chce internet, tak ho ma.
Kdo chce chytrou placku, tak si ji poridi
Se statni spravou lze komunikovat elektronicky.
Spoustu firem umoznuje zakaznikum spravu uctu pres web.
Trikrat kliknete a nejedna firma vam priveze nakup az domu.
Co vic chce MPO a CTU lidem vnucovat?
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.