Hlavní navigace

Ještěd slaví pětatřicet let a Radiokomunikace ho prodají

Radní Libereckého kraje na svém včerejším zasedání rozhodli o tom, že severočeský vysílač a hotel Ještěd bude prodán. Hlavním zájemcem o něj je přitom právě kraj. Ještěd nabídly v dubnu ke koupi České radiokomunikace (ČRa). Jaká bude nakonec cena za tento objekt, se zatím tají a bude předmětem dalšího jednání. Záměr ještě musí schválit zastupitelstvo a také představenstvo Radiokomunikací. Skutečností však zůstává, že tato technická památka slaví právě dnes 35 let od svého otevření. Kromě možnosti prodeje byla ve hře ještě možnost, a to ta, že by hotel s vysílačem provozovalo město Liberec a ČRa.

K TÉMATU: České Radiokomunikace prodají Ještěd, majitelem bude Liberecký kraj

K této variantě se přiklonili radní proto, že Ještěd potřebuje rekonstrukci a peníze na ni bude možné čerpat také z evropských fondů. Radiokomunikace mají zájem na opravě skvostu moderní architektury, podmínkou je ale zachování přístupu k vysílacím a telekomunikačním technologiím. České Radiokomunikace i v digitálním vysílání počítají s využitím vysílače Ještěd pro pokrytí Libereckého kraje, který je velmi členitý, řekl mluvčí společnosti Kamil Chalupa.

ČTĚTE TAKÉ: Ještěd zachováme i po vypnutí analogu, slibují Radiokomunikace

Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od 9. července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory.

Našli jste v článku chybu?