Hlavní navigace

Jiří Balvín: Na zrušení "dočasných licencí" se nás nikdo neptal

18. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
18. 6. 2007

Jakým způsobem vlastně zmizely z návrhu „digitální“ novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání takzvané „dočasné licence“ pro šestici původních vítězů licenčního řízení na obsazení programových pozic v přechodných multiplexech B a C? Podle Jiřího Balvína, předsedy Asociace digitálních televizí (ADT) a generálního ředitele hudebního kanálu Óčko, tento krok s digitálním stanicemi nikdo předem nekonzultoval.

Balvín se sice zúčastnil minulé pondělí na Úřadu vlády schůzky předsedy Legislativní rady vlády Cyrila Svobody (KDU-ČSL) s generálním ředitelem televize Nova Petrem Dvořákem, předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václavem Žákem a zástupci ministerstev kultury a průmyslu, jejímž výsledkem byla dohoda na stažení návrhu novely od ministerstva vnitra z projednávání Legislativní rady vlády, podle svých slov ale o připravovaných změnách v textu novely dopředu nevěděl.

Na schůzku mě v neděli (11. června, pozn. red.) pozval Cyril Svoboda. Na Úřadu vlády nám řekli, že existují určité problematické body novely, které by nemusely být v souladu s evropským právem. Třeba bonusové licence pro Novu a Primu, i když to by se prý dalo řešit. Nebo zvýšení poplatku za užívání analogových kmitočtů, které jsou ale v různých státech Evropské unie různé, takže ani s tím by neměl být takový problém. Zásadním problémem prý ale jsou dočasné licence pro digitální televize, řekl Balvín serveru DigiZone.cz.

ebf - tip do článku - debata

ADT se podle Balvína už smířila s tím, že Nova s Primou dostanou až dvě bonusové licence navíc, pokud se včas vzdají analogových kmitočtů. Stažení pasáže, která měla novým digitálním programům umožnit vysílání i přes to, že nadále probíhají soudní spory o platnost řádně udělených licencí, ale předsedu ADT překvapilo. Řekl jsem jim, ať se nezlobí, ale že v takovém případě tam nemám co dělat, protože to je jediný bod v novele, který je pro nás klíčový, líčí Balvín.

Z pondělní schůzky podle Balvína úplně nevyplynulo, že dočasné licence z návrhu „diginovely“ zmizí. Pozdější zprávy to ale potvrzují. Další úpravy novely navíc provede ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem kultury a nikoli ministerstvo vnitra, které je původním autorem návrhu. Na Legislativní radu vlády se má přepracovaná novela dostat 28. června. Do té doby se máme nad návrhem ještě jednou sejít, pravděpodobně v ten týden, kdy půjde materiál na legislativní radu, dodal Balvín pro DigiZone.cz.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).