Hlavní navigace

Jiří Janeček: ČT bude propouštět a zavede pořad Volejte řediteli

16. 7. 2009
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Česká televize má staronového šéfa. Jiří Janeček byl ve středu podruhé zvolen do funkce generálního ředitele ČT, a stane se tak historicky vůbec nejdéle sloužícím šéfem veřejnoprávní televize v České republice (a prvním, který funkci obhájil v dalším výběrovém řízení). Druhé funkční období mu začne 19. července a skončí v červenci 2015. Krátce po středeční volbě uspořádala ČT tiskovou konferenci, z níž vám nabízíme přepis a několik fotografií. Uvnitř článku také naleznete odkaz na původní fotoreportáž DigiZone.cz ze samotné volby ředitele České televize.

Ladislav Šticha, tiskový mluvčí ČT: Takže ještě jednou pěkný podvečer, vítám vás všechny na tiskové konferenci po volbě generálního ředitele České televize. Dovolte, abych přivítal hlavní hosty: znovuzvoleného generálního ředitele ČT Jiřího Janečka a předsedu Rady ČT Jiřího Baumruka. Nejprve předám slovo panu Baumrukovi, aby vás seznámil s výsledky dnešního hlasování.

Jiří Baumruk, předseda Rady ČT: Dobrý den, vážení kolegové. Výsledky znáte. Připomenu jen, že pan Jiří Janeček byl zvolen ve třetím kole volby poměrem hlasů 10:3, a že jeho finálovou soupeřkou byla Jana Kasalová. Rada ČT v průběhu odpoledne vyslechla projevy a kladla otázky všem pěti kandidátům. V prvním kole volby postoupili dále dva finalisté, Jiří Janeček a Jana Kasalová. Ve druhém kole chyběl Jiřímu Janečkovi ke zvolení jeden hlas. Poté jsme se sešli s většinou členů Rady v naší místnosti nahoře a jenom jsme si ujasnili, jaká je situace. Nebylo v tom nic tajemného, bylo v tom pouze to, že v případě, že bychom i v tom třetím kole nezískali pro volbu generálního ředitele deset hlasů tak, jak je nutné ze zákona, tak bychom zvažovali, zda ještě provádět jedno nebo dvě opakování této volby ve stejném gardu. To byl první důvod naší rozpravy, a ten druhý byl ten, že pokud se nám nepodaří generálního ředitele v této první části volby vybrat, tak by to znamenalo v případě, že bychom už nepokračovali s tím opakováním, zrušit výběrové řízení a vypsat nové.

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 1

Začátek tiskové konference po volbě generálního ředitele České televize. V televizních saloncích na Kavčích horách odpovídají zleva: tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha, znovuzvolený generální ředitel ČT Jiří Janeček a předseda Rady ČT Jiří Baumruk. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Takže to byla jediná témata, která byla předmětem toho jednání. Jak kdo hlasoval, netuším. Byla to tajná volba. Každý měl svobodu svého tajného hlasu. Nakonec to dopadlo tak, že ve třetím kole dostal Jiří Janeček potřebných deset hlasů a Rada ho podle zákona jmenovala na dalších šest let generálním ředitelem. Snad jenom na závěr bych řekl, že Rada v průběhu těch několika měsíců určitě neměla, a ani její jednotliví členové, jednoduchou situaci. Jak v médiích, tak v části veřejnosti, a tak i v určité části politického spektra převládaly názory, že by se výběrové řízení mělo zrušit, protože obsazení finalistů konkurzu je nereprezentativní. S tím jsem si dovolil, a se mnou i většina mých kolegů z Rady, hluboce nesouhlasit. Připadalo mi to i urážlivé vůči těm, kteří se dostali do finále. Myslím si, že ostatně i svými projevy před Radou ČT potvrdili, že jsme vybírali správně a že to určitě nebyla jednoduchá volba, a že se tam dostali silní kandidáti. Nicméně vyhrál Jiří Janeček, já mu gratuluji a konstatuji, že to je poprvé v historii ČT, kdy byl generální ředitel opakovaně zvolen.

Volba generálního ředitele ČT 15.7.2009 - malá

Fotoreportáž z volby ředitele České televize

Pět hodin trvalo Radě České televize, než ve středu vybrala z pěti finalistů konkurzu na generálního ředitele ČT vítěze. Kavčí hory povede dalších šest let současný šéf ČT Jiří Janeček. Podívejte se prostřednictvím původních fotografií serveru DigiZone.cz, jak probíhala samotná volba: od veřejného slyšení kandidátů přes dotazy radních po výběr Jiřího Janečka a jeho odpovědi novinářům. Autorkou snímků je fotografka Ivana Dvorská.

Ladislav Šticha, mluvčí ČT: Takže já děkuji panu předsedovi a předám slovo znovuzvolenému generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi, aby řekl své první dojmy a pocity.

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Já jsem už tuto otázku dostal od některých novinářů, jaké jsou moje první dojmy a pocity, jestli se mi ulevilo, nebo jsem veselý a šťastný. Pravdu vidíte. Je to pořád stejné. Žádné velké emoce. Neříkám, že jsem s tím počítal, to vůbec ne. Jsem člověk, který je zvyklý bojovat, a tak jsem bojoval. A že jsem zvítězil, přičítám tomu, že jsem pravděpodobně to, co jsem připravil, nebo i ta práce, která je za mnou a mým týmem, ukazuje na nějaký trend, na něco, co je pozitivní pro tuto instituci. Jasně, ČT bude vždycky takovým otloukánkem, protože je hodně na očích a je jednou z nejmocnějších mediálních institucí v této zemi. Z toho si nic nedělám, jsem na to připraven. Konec konců, i někteří z vás na mě nebyli příliš hodní. Doufám, že budou milosrdnější a hodnější – ne v tom smyslu, že bych chtěl, abyste glorifikovali dobré výsledky, jenom bych chtěl, abyste psali objektivně a posuzovali to dobré i to špatné, protože když třeba divácké průzkumy od nezávislých firem říkají něco jiného, než si čtu v médiích, tak mi to připadá poněkud divné. Ale já vám teď dám prostor, abyste do mě trošku šili, ne?

Aleš Borovan, deník E15: Před Radou ČT jste řekl, že televizi čekají tvrdá úsporná opatření. Můžete je upřesnit? Bude to vlna propouštění, omezování výroby?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Já jsem to říkal už před Radou ČT před několika hodinami. Říkal jsem, že ekonomická situace je v tuto chvíli dobrá. Máme na kontě v cash flow, v hotových penězích, částku tři miliardy korun. To je částka, kterou jsme naspořili na horší časy. Ty horší časy logicky přijdou v souvislosti s tím, že výnosová křivka je v podstatě vodorovná, nestoupá, kdežto nákladová jde nahoru. Stoupají ceny, je krize, atd. Čili jsme se museli na další období připravit, ale jednou ten měšec dojde a musíme přijímat opatření, která vám ho zase naplní. To znamená, že počítám s další restrukturalizací, s kterou už máme docela dost zkušeností z minulých let. Počítáme s optimalizací, mám tu odborný audit od renomované firmy, která pracuje na této věci, mám nějaké mezivýsledky. Neřeknu vám rozhodně procenta, budu k této věci přistupovat velmi seriózně. Nebudu střílet čísla od boku, prostě si nechám poradit a pak usoudím, co bude správné.

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 2

Jiří Janeček sršel na tiskové konferenci dobrou náladou (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Aleš Borovan, deník E15: Nechci po vás číslo, ale neodpověděl jste mi, jestli čeká ČT propouštění.

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: I propouštění.

Ondřej Aust, Lidové noviny: Pane řediteli, volbu provázely silné politické tlaky, jak viditelné, tak i ty méně viditelné. Vy sám jste byl dokonce jedním konkrétním politikem… Bylo vám naznačeno, že byste nemusel mít moc velké šance, pokud byste se přihlásil. Přesto to dopadlo jinak. Můžete popsat, jakým způsobem, pokud se to tak stalo, na vás bylo tlačeno a nebo říci, s jakými jinými podobnými věcmi jste se setkal v průběhu tohoto řízení?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Vy jste hroznej. Slíbil jste mi, když jsme spolu seděli v té restauraci, že nebudete nic z toho, co vám řeknu, ventilovat, a vy to teď na mě vybalíte.

Ondřej Aust, Lidové noviny: To psal časopis Týden.

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Fakt, jo? Tak to si asi vymysleli. Víte co, absolvoval jsem různé rozhovory s různými politiky, řekl bych že neoficiální nebo přátelské, nebo se aspoň tvářily jako přátelské. Možná byly nějaké rady nebo něco v tom smyslu. Neřekl bych, že by to bylo něco tak razantního, abych si stáhl kalhoty před brodem, jak se kulantně říká.

Ondřej Aust, Lidové noviny: Kdybych tedy ještě mohl jednu otázku na pana předsedu Baumruka. Nepřipadá vám nestandardní trávit několik desítek minut před posledním kolem volby mimo veřejnost, kde jste nějakým způsobem dohadovali další postup? Říkal jste, že jste tam neřešili nic, co by se týkalo konkrétních kandidátů, ale přeci jenom.

Jiří Baumruk, předseda Rady ČT: Já bych chtěl říci, vážení kolegové, že jednání Rady ČT je pod takovým drobnohledem jako žádné jiné jednání žádné jiné rady, ani v médiích veřejné služby, ani vlády, ani já nevím čeho, a už vůbec ne privátních firem. Konec konců, celá dnešní volba byla v podstatě v přímém přenosu. Pravda, na toaletu jsme si odskočili úplně svobodně, bez pozornosti veřejnosti. Nic jsme netajili a já jsem říkal, co bylo důvodem toho, že jsme se sešli. Naopak jsme otevřeně řekli, a já jsem to nazval termínem „dohadovací řízení“, jestli si vzpomínáte. Nedávno se volil předseda Českomoravského fotbalového svazu, a tam samozřejmě existuje přímo institut dohadovacího řízení a přitom ta volba není veřejná, není určena pro veřejnost. Myslím, že se tam ani nemohlo odehrávat nic, co by komukoliv mohlo být jakkoliv podezřelé. Tam šlo pouze o to, abychom měli chviličku soukromí, mohli se posadit, malinko si odpočinout od těch světel a kamer, a vyjasnit si tu situaci tak, jak ji vidíme a kam to může dospět. Opravdu v tom nehledejte nic víc.

Ondřej Aust, Lidové noviny: To, že ten výsledek deset ku třem hlasům po tom dohadovacím řízení, jak říkáte, obsahoval právě ten jeden důležitý hlas, který se objevil, tak to s tím tedy vůbec nesouvisí?

Jiří Baumruk, předseda Rady ČT: Pravděpodobně to souvisí, ale já ani nevím, kdo ho předtím nedal a kdo ho potom dal, čili z toho se to ani nedá zjistit. Pravděpodobně někdo usoudil na základě těch informací, které jsme si sdělili a na základě toho případného dalšího postupu, že se rozhodne takto a udělal to.

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 3

Předseda Rady ČT Jiří Baumruk vysvětluje, co se dělo během půlhodinové přestávky před třetím kolem volby generálního ředitele ČT,. kdy se číst radních včetně něho uchýlila do neveřejných prostor v hlavní budově ČT. Poté se jeden z radních, který původně nehlasoval pro Jiřího Janečka, přiklonil na jeho stranu a Janeček byl znovu zvolen ředitelem – deseti hlasy, nejmenším možným počtem podle zákona. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Redaktorka MF Dnes: Zeptám se generálního ředitele ČT, zda chystá nějaké konkrétní personální změny. Jde mi o Milana Fridricha, ředitele zpravodajství, o kterém se uvažovalo jako o vašem nástupci.

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Vy jste dobrá. Milan Fridrich sedí támhle za stolkem, určitě se neklepe strachy, protože jsme si už něco pověděli předtím, než jsme šli sem na tiskovou konferenci. Měli jsme dohadovací řízení. Jsme v pohodě.

Redaktorka MF Dnes: Můžete říci tři, nebo ještě lépe pět konkrétních věcí, které na ČT změníte tak, aby to zaznamenal divák přímo ve vysílání?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Já už jsem to říkal asi patnáctkrát. Ta nejviditelnější věc, která nastane zhruba za půl roku, to znamená od začátku příštího roku, je vyprofilování všech čtyř kanálů. Zejména Jedničky a Dvojky, které budou „oproštěny“ od většiny zpravodajských a sportovních relací, které přejdou na specializované kanály ČT 4 a ČT 24. Další věci, které jsem na Radě místopřísežně slíbil, jsou minimální počty pořadů pro děti, minimální počty dramatických pořadů, minimální počty hudebních pořadů… Prostě, řekl jsem záměrně minimální počty zejména těch pořadů, které budu cítit jako ty veřejnoprávní. Ty, které privátní televize dělat nebudou a nedělají je. To znamená pořady pro menšiny, pořady pro děti. Která televize u nás dělá pořady pro děti tak, jako ČT? Odpovím si sám: žádná. Čili těch věcí je celá hromada, jak jsem říkal, v té obecné kategorii ČT musela být nejprve konsolidována, aby později mohla vyrábět a pustit se do větší kvality, a toto období kvality a cizelování nastává teď. Broušení hran.

Juraj Gerbery, Marketing a Media: Ve své prezentaci jste zopakoval váš postoj, že považujete za možné setrvání reklamy ve vysílání ČT. Pochopitelně to je asi věc nějaké legislativní změny. Můžete říci, co podniknete pro to, aby reklama v ČT zůstala i po roce 2012?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Předně je třeba říci, že já o reklamu jakoby nestojím, já ji nepotřebuji. Tedy Česká televize ji nepotřebuje. Ale myslím si, že výnosy z reklamy lze využít mnohem, mnohem bohuliběji, než jenom tak, že by tekly do podle mého názoru již dostatečně naditých kapes akcionářů soukromých televizních společností. Když už si ti lidé kupují soukromé televize prostřednictvím past na zuby, dražších o pár korun, kartáčků a prášků na praní, atd., tak proč by ty koruny nešly na bohulibé účely, jako jdou teď. Teď jdou na digitalizaci a fond kinematografie. Proto jsem řekl, že ČT dozajista nezabije, a jistě to diváci pochopí, když bude mít reklamu dál – v nějaké míře, neříkám, že v té, jaká je v současné době na našich kanálech, třeba v menší. Mohla by opět sloužit k tomu, abychom pomohli saturovat český film. Kdo ho má saturovat? Stát? Ten na něj nemá. Myslím si, že tu je filmařský potenciál, který si zaslouží peníze a proč by to tedy nemělo pokračovat?

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 4

Jiří Janeček musel na tiskové konferenci odpovídat také na otázku, zda v ČT setrvá ředitel zpravodajství Milan Fridrich, o němž se spekulovalo jako o možném kandidátovi na generálního ředitele, pokud by původní výběrové řízení skončilo krachem (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Druhá věc je, že další prostředky vygenerované z prodeje reklamy můžou podle mého názoru jít na další kulturní věci. Někde jsem zmínil, že kdysi byla soutěž Mates, z které šly peníze na opravy hradů a zámků. Uznávám, že státní rozpočet je napjatý a obzvlášť v době ekonomické krize nemůže saturovat věci, které jsou kulturního charakteru. Tak proč ne? Já jsem se o tom poprvé veřejně zmínil tady, byť jsem to už konzultoval s některými filmaři, protože si myslím, že by to mohlo vyvolat jakous takous odezvu. I politici, respektive sněmovna, která upravuje zákony, by se k tomu mohla přihlásit, protože to nikoho vlastně nebolí. Ano, bolí to ty, co jim přijde do peněženek o pár krejcárků méně. Významně by to mohlo pomoci dobré věci, a já si myslím, že jsme instituce, která tu je i od toho, aby dělala takovouhle bohulibou činnost.

Juraj Gerbery, Marketing a Media: Ale jak toho chcete dosáhnout?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: No tím, že to sděluji tady, tak se to páni poslanci a poslankyně dozvídají. Já s nimi samozřejmě budu mluvit a budu to nabízet. Nebudu to nabízet nijak agresivně, to je nabídka, která přeci pomáhá našemu rozpočtu a pomáhá dobré věci. Já kdybych byl poslancem, tak bych pro to hlasoval všemi deseti, a kdybych byl filmařem nebo kterýmkoliv jiným kumštýřem pod ministrem kultury, tak za mnou přijdu a řeknu, že to je dobrý nápad a jdu do toho.

Veronika Suchá, Aktuálně.cz: Můžete mi říci, pane Janečku, jestli vás zaujalo něco v kandidátských projektech ostatních kandidátů, jestli tam pro vás nebyl nějaký tip, co uskutečnit?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Jak to říci? Ani ne, tedy. Já je nechci urazit, všichni to jsou profíci. Myslím si, že jsme v podstatě všichni říkali něco podobného, někdo s větší a někdo s menší znalostí věci. Snad jedna z věcí, která se tam objevila a o které jsme nemluvili, ale také ji zvažujeme, je lepší komunikace s diváky i tak, že budu více vystupovat já i odborní ředitelé přímo na obrazovce. Abychom uváděli na pravou míru některé informace, které se objeví v médiích. Já jsem toho nikdy nebyl příliš velkým zastáncem, říkal jsem si, že není třeba, abychom se sami obhajovali, ale asi to není pravda. Myslím si, že bývalý ředitel Novy, pan Železný, měl výborný nápad s pořadem Volejte řediteli, tak proč něco podobného neudělat? Konec konců, myslím si, že by to bylo fajn. Tak to mě zaujalo.

Aleš Borovan, deník E15: Velká část vašich protikandidátů volala po snížení počtu ředitelů ve vedení ČT. Budete tento počet ve svém druhém funkčním období měnit?

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: Optimalizace lidských zdrojů se bude týkat všech struktur.

Redaktorka iDnes.tv: Vaše nové funkční období začíná 19. července. Co uděláte jako první krok v tento den?

UXD

Jiří Janeček, generální ředitel ČT: To ještě nevím přesně, protože jsem počítal s tím, že budu mít takové delší volno. Říkal jsem si, že si ho udělám stejně, ale asi to nevyjde, takže si sezvu svoje lidi, nejbližší kolegy a budeme si říkat, že budeme pokračovat v tom, co jsme nastavili. Mimochodem, to, že jsme seriózní firma a že jsme nečekali, až jak dopadne výsledek voleb, dokládá fakt, že jsme dopředu připravili dlouhodobou strategii ČT, takže teď, kdo by přišel po mě, by už měl na stole projekt, s nímž by mohl, ale nemusel souhlasit, ale který by obsahoval kroky naplánované až do roku 2015. Takže o tom to bude.

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 5

Tiskovou konferenci chtěla řada médií přenášet živě, špatný signál v místě konání akce, televizních saloncích v hlavní budově ČT na Kavčích horách, ale všechny přenosy přerušil – včetně toho, který chtěla dělat sama ČT (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Měla by Česká televize vysílat podobný pořad jako bylo kdysi Volejte řediteli na Nově?