Hlavní navigace

Jiří Janeček poskytl Hospodářským novinám jediný, ale upřímný rozhovor

29. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
29. 5. 2009

Téměř jako zpověď vyzněl jediný „předvolební“ rozhovor generálního ředitele České televize Jiřího Janečka exkluzivně pro deník Hospodářské noviny. Končící šéf ČT v něm odpovídal na otázky dvojice redaktorů bez servítek a značně impulsivně. Mluvil o svém bývalém nejbližším spolupracovníkovi Františkovi Lambertovi, který musel z televize odejít kvůli zamlčenému členství v předlistopadových Lidových milicích a zmínil se i o úvahách ohledně případného pověření ředitele zpravodajství Milana Fridricha dočasným vedením televize. K tomu by mohlo dojít tehdy, pokud by Rada ČT nezvolila nového ředitele televize do doby, než Janečkovi skončí mandát.

Když nebude ředitel jmenován, končí mi šestnáctého (července – pozn. red.) pracovní poměr a vyklidím kancelář. Podle statutu mě má zastoupit ředitel techniky Rudolf Pop,“ uvedl. A na doplňující otázku, zda by to mohl být i Milan Fridrich reagoval: „To bych vám neřekl, ani kdybychom spolu byli v posteli. Musím to říct nejdřív Radě ČT.

Ohledně kauzy Lambert, kde vyšlo najevo, že někdejší vrchní a programový ředitel ČT byl členem předlistopadových Lidových milicí, a neměl tedy dle zákona vůbec vykonávat vedoucí funkci v ČT se Janeček zmínil také úpřimně. Jmenoval do významné funkce aniž by po něm chtěl osvědčení, ale přísahá, že o jeho problematickém členství v milicích nevěděl: „Tak to se naštvu. Přísahám na smrt svých dětí – a to se neříká v žertu -, že jsem to nevěděl, než sem nastoupil. Stačí? To si myslí novináři: jsou z jednoho města, musejí se znát. Ale my jsme se seznámili v roce 1991 na kurzu angličtiny. Tábor má s přilehlým Sezimovým Ústím a Planou 60 tisíc lidí, já přece všechny neznám. A fakt vás vyhodím, jestli mi budete říkat, že jsem to věděl,“ dodal. Na otázku, proč ho tedy vyjmenoval do funkce aniž by si ověřil zda Lambert splňuje zákonné podmínky? „On ty papíry nevyplnil, nechal je ve stole… Blb. To byl ten problém.

CIF 24 - tip - superearly cena

Nicméně Lambertovo angažmá v České televizi bylo úspěšné a jeho úsporná opatření instituci prospěla. Jiří Janeček ho přesto ani jednou v rozhovoru přímo nejmenoval, dokonce ani v závěrečném výčtu úspěchů svého působení. „Já si totiž narozdíl od spousty lidí nemyslím, že je ta televize špatná. Naopak, podařilo se ji vytáhnout z bahna. Nemusela už ekonomicky fungovat, mohl zbýt jen jediný kanál. Já jsem po svém nástupu propustil 300 lidí, a přesto v nezměněném počtu vysíláme na čtyřech kanálech místo dvou, 35 tisíc hodin místo 17,5 tisíce. A jsme dnes narozdíl od soukromých médií nezávislí na reklamě,“ uzavřel generální ředitel České televize.

Jiřímu Janečkovi skončí mandát 16. července. Pokud by byl Radou ČT zvolen do funkce na další období, tak v televizi zůstane. Ale pokud ne, tak plánuje z televize odejít úplně. Někam, kde ho nebude moc vidět.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).