Hlavní navigace

Jižní Čechy vypínají analogovou televizi. Které vysílače končí?

30. 6. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Úderem půlnoci ukončí všechny velké analogové televizní vysílače v jižních Čechách vysílání a diváci z nich budou moci přijímat televizi pouze digitálně. Vypínání analogu se ale dotkne i řady malých dokrývačů a opakovačů, které jsou závislé na analogovém signálu velkých vysílačů. Vypínat je budou zejména Česká televize s Primou, zatímco Nova takový záměr dosud neohlásila a zřejmě se spokojí pouze s vypnutím hlavních vysílačů. Co se tedy v noci na zítřek bude vypínat?

Končí analogová ČT 1, ČT 2, Nova a Prima

Vypínání analogového televizního vysílání v jižních Čechách se dotkne všech čtyř takto šířených programů: ČT 1, ČT 2, Novy a Primy. Z hlediska tří velkých vysílačů, kterých se toto vypínání dotkne (Kleť u Českých Budějovic, Mařský vrch u Vimperka a Radimovice u Tábora), nastane nejmenší problém u stanice ČT 2, která analogově vysílá už jen z Mařského vrchu. Na Kleti tento program ukončil analogové vysílání již v září 2008, kdy uvolnil vysílací kanál pro digitální síť České televize, a z Radimovic u Tábora nikdy nevysílal. Všechny tři velké analogové vysílače naopak využívá program ČT 1. Prima vysílá analogově na dvou z tří těchto vysílačů, Nova na jediném: společná je jim pouze Kleť.

Diváky, kterých se dnešní vypínání analogového vysílání dotkne, na tento fakt už týdny upozorňuje varovný piktogram v pravém dolním rohu programů České televize, v posledních dnech doplněný o rotující informační lištu. Stejné upozornění přebírá i řada analogových dokrývačů ČT 1 a ČT 2, některé z nich ale Česká televize vypínat nebude. Technicky však není možné z primárního signálu, přebíraného z velkého vysílače, který se bude vypínat, piktogram a lištu odstranit (seznam skutečně vypínaných dokrývačů ČT najdete níže). Od konce března také v celé územní oblasti probíhala státní informační kampaň k vypínání analogu. Dle našich průzkumů jsou obyvatelé na tuto změnu dobře připraveni. Proto neočekáváme žádné výraznější komplikace, říká národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.

TIP: Seznam všech analogových televizních vysílačů v jižních Čechách s termíny jejich vypínání

ČT 1 vypne tři velké vysílače a 21 dokrývačů

TV ČT 1 logo 2007 zmenšené

Bezesporu největším „vypínačem“ na jihu Čech bude v noci na zítřek první program České televize. Kromě tří velkých vysílačů ukončí analogové vysílání také na 21 dokrývačích, zatímco dalších 15 si ještě ponechá. Kavčí hory již loni na podzim oznámily, že kvůli nedostatku financí urychlí vypínání analogových dokrývačů, které by jinak mohly podle vládního harmonogramu digitalizace provozovat až do listopadu příštího roku. Naopak plánují, že letos v září zprovozní na jihu Čech pět digitálních dokrývačů svého veřejnoprávního multiplexu. Dočkají se jich diváci v Husinci, Loučovicích, Týnu nad Vltavou, Volarech a Zdíkově.

Jaké vysílače vypíná 30. června 2010 program ČT 1
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
České Budějovice Kleť 39
Tábor Radimovice 27
Vimperk Mařský vrch 32
Benešov nad Černou Benešov nad Černou 34
Český Krumlov Křížová hora 34
Dolní Dvořiště Dolní Dvořiště 52
Dub Prachatice 41
Frymburk Frymburk 35
Hluboká nad Vltavou věž zámku 23
Horní Dvořiště Kuželka 55
Horní Vltavice Horní Vltavice 21
Kaplice Kaplice 27
Malenice U vodárny 24
Nová Pec Nová Pec 28
Purkarec Purkarec 57
Rožmberk nad Vltavou Rožmberk nad Vltavou 24
Rožmitál na Šumavě Rožmitál na Šumavě 46
Rybova Lhota Rybova Lhota 33
Stožec Stožec 24
Strážný Žlebský kopec 31
Tábor Hotel Palcát 21
Vacov Vacov 21
Větřní Větřní 28
Vimperk město 25

Zdroj: Česká televize

ČT 2 vypne jeden velký vysílač a osm dokrývačů

TV ČT 2 logo 2007 zmenšené

Program ČT 2 má za sebou v jižních Čechách už jednu vlnu vypínání analogového vysílání. V září 2008 musel uvolnit kmitočet na hlavním vysílači Kleť pro digitální síť České televize. V noci na zítřek vypne jediný velký analogový vysílač, Radimovice u Tábora, a také osm analogových dokrývačů. Dalších 14 dokrývačů si ještě ponechá, z toho osm ale jen na jediný měsíc – vypne je již 31. července. V minulosti, v souvislosti s vypínáním analogového vysílání na Kleti, ukončila ČT 2 šíření analogového signálu ze čtyř dokrývačů na území jižních Čech.

Jaké vysílače vypíná 30. června 2010 program ČT 2
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
Vimperk Mařský vrch 47
České Velenice České Velenice 51
Hluboká nad Vltavou věž zámku 28
Horní Planá Horní Planá 45
Horní Vltavice Horní Vltavice 56
Lipno nad Vltavou Lipno nad Vltavou 47
Malenice U vodárny 55
Vyšší Brod Vyšší Brod 28

Zdroj: Česká televize

Nova vypne jediný velký vysílač, nad dokrývači je otazník

TV Nova logo

Televize Nova se chová ohledně vypínání analogových vysílačů nevyzpytatelně, takže se zatím nedá se stoprocentní jistotou říci ani to, zda v noci na zítřek vypne své analogové vysílání na hlavním jihočeském vysílači Kleť. Jisté to není z toho důvodu, že Nova požaduje, aby v době vypínání analogu probíhalo digitální vysílání ve stejné lokalitě přesně podle Technického plánu přechodu, včetně definitivních vysílacích kanálů. A to se zatím v jižních Čechách neděje.

Digitální síť 2, v níž vysílá i Nova, na jihu Čech využívá dočasný kanál 50, a po vypnutí analogového vysílání v noci na zítřek přejde na definitivní kanál 39. Je tedy možné, že si Nova nejprve počká na přeladění multiplexu 2 a teprve potom vypne analogový signál z Kleti. Analogové dokrývače v oblasti zřejmě ponechá v provozu i nadále – ostatně stejně se zachovala i v oblastech, které vypínaly analogové vysílání dříve.

Jaké vysílače vypíná 30. června 2010 televize Nova
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
České Budějovice Kleť 2

Zdroj: Technický plán přechodu

Prima vypne dva velké vysílače a 10 dokrývačů: kompletně všechno

TV Prima logo 2008

Nejdrsněji se k vypínání analogového vysílání v jižních Čechách postavila televize Prima, která v noci na zítřek vypne všechny své analogové vysílače i dokrývače v této oblasti. Kromě velkých vysílačů Kleť a Radimovice půjde o deset menších dokrývačů. Jeden dokrývač v České Kubici Prima vypnula už v minulosti. Podobně nekompromisně Prima přistupuje k vypínání svého analogového vysílání ve všech oblastech, kde končila analogová televize. Volí tedy naprosto odlišnou cestu než konkurenční Nova, která všechny analogové vysílače, které není třeba vypínat, nadále ponechává v provozu.

Jaké vysílače vypíná 30. června 2010 televize Prima
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
České Budějovice Kleť 33
Tábor Radimovice 44
Český Krumlov Křížová hora 21
Kaplice Kaplice 47
Milevsko Milevsko 51
Písek Písek 43
Prachatice Prachatice 60
Stakonice Přední Ptákovice 40
Tábor město 37
Třeboň Třeboň 51
Vimperk město 51
Zdíkov Zdíkov 28

Zdroj: Prima TV

ICTZ23

Kde a jak přijímat digitální televizi na jihu Čech?

Diváci, kteří dosud nepřešli na digitální příjem televize, mají hned několik možností, jak si zachovat své oblíbené programy. Nejjednodušším řešením je koupě set-top-boxu, který zapojí ke své analogové televizi, případně nového televizoru s digitálním tunerem. V jižních Čechách vysílá přes pozemní vysílače 14 digitálních televizí, ne všechny ale využívají stejné vysílače. Nejvíc programů diváci naladí z hlavního jihočeského vysílače Kleť (tři digitální sítě s 11 televizními a osmi rozhlasovými programy), dále z Mařského vrchu u Vimperka (dvě digitální sítě s devíti televizními a sedmi rozhlasovými programy) a Včelné u Českých Budějovic (jedna digitální síť s čtyřmi televizními programy).

České Budějovice 200

Mapy pokrytí digitální televize v jižních Čechách

Jihočeský kraj pokrývají svým signálem čtyři digitální televizní sítě. Dvě největší, které obsahují nejsledovanější tuzemské televize, využívají vysílače Kleť u Českých Budějovic a Mařský vrch u Vimperka. Další síť vysílá pouze z Kleti a jeden regionální multiplex lze naladit z menšího vysílače Včelná u jihočeské krajské metropole. Mapy pokrytí, technické parametry vysílání i přehled programů těchto sítí najdete v kapitole České Budějovice stálé přílohy DigiZone.cz Digitální vysílání v regionech.

Další možností je satelitní televize, jejíž nabídky si můžete prostudovat ve stálé příloze DigiZone.cz Satelitní televize v České republice. Část diváků jistě využije služeb jihočeské kabelové společnosti Elsat nebo nabídky digitální televize přes pevnou linku od společnosti Telefónica O2 (O2TV). Určité změně se nevyhnou ani diváci, kteří už přešli na digitální příjem televize, tedy té z pozemních vysílačů. Digitální síť 2 s programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov totiž o půlnoci na zítřek přejde na vysílačích Kleť a Mařský vrch z nynějšího kanálu 50 na definitivní kanál 39. Pro další příjem této digitální sítě je třeba na set-top-boxu nebo digitálním televizoru znovu spustit automatické vyhledávání digitálních sítí, nebo si tuto síť nastavit na přijímači manuálně.

Dotkne se vás vypínání analogového televizního vysílání v jižních Čechách?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.