Hlavní navigace

JOBS.CZ slaví tři roky

26. 4. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před více než třemi roky byla založena služba JOBS.CZ, dnes velmi populární Internetové středisko pracovních příležitostí. Denně tu hledá práci odhadem přes sedm tisíc uživatelů Internetu a vybírá si z nabídky prestižních firem. Co nového pro nás její správci připravují?

Průměrný denní počet návštěvníků služby JOBS.CZ stále výrazně roste. Zatímco v roce 1997 navštívilo server odhadem 1800 lidí denně, koncem roku 1998 se průměrná denní návštěvnost pohybovala už okolo pěti a půl tisíc a na začátku druhého čtvrtletí se vyšplhala až na zhruba sedm tisíc uživatelů. Přitom stále klesá procentuální zastoupení (nikoli celkový počet) zájemců z počítačových firem, zaměstnanců v telekomunikacích a techniků (z celkových 51 procent v roce 1997 na současných 34 procent) a zvyšuje se podíl ostatních oborů: obchod 10 % (8 % v roce 1998), administrativa 9 % (6 %), finance 8 % (5 %), personalistika 4 % (3 %) apod. Nejvíce zájemců bydlí v Praze (39 procent) a brněnském kraji (14 procent), nejméně v jihlavském kraji (jedno procento).

Vyhledávání práce pomocí Internetu proniká mezi stále širší vrstvy obyvatel ČR. Během posledních dvou let vzrostl i průměrný věk uživatelů služby JOBS.CZ (z 24 let v roce 1997 na současných 27 let). Zároveň vzrostl podíl žen (z patnácti procent v roce 1997 na současných 31 procent) a vysokoškolsky vzdělaných lidí (z 28 procent v roce 1997 na současných 39 procent), naopak poklesl procentuální počet studentů (ze 42 procent v roce 1997 na současných 31 procent).

„Věřím, že v blízké budoucnosti se na JOBS.CZ objeví nabídky pracovních míst z mnoha dalších oborů,“ říká Libor Malý, ředitel pražské firmy LMC Jobs, která server provozuje. „Jak bude Internet pronikat do běžného života většiny lidí, poroste i jeho význam při hledání pracovních příležitostí a vyhledávání pracovníků vhodných pro specifické posty.“

MM_SS3

Statistické údaje, které LMC Jobs o návštěvnících svého serveru zveřejnil, a zejména jejich vývoj je nepochybně velmi zajímavý a pravděpodobně se k nim ještě vrátíme v dalším článku. Leccos vypovídají o vývoji českého Internetu jako takového a o struktuře jeho dnešních uživatelů v porovnání se stavem před několika lety.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.