Hlavní navigace

JOBS.CZ slaví tři roky

Marek Antoš

Před více než třemi roky byla založena služba JOBS.CZ, dnes velmi populární Internetové středisko pracovních příležitostí. Denně tu hledá práci odhadem přes sedm tisíc uživatelů Internetu a vybírá si z nabídky prestižních firem. Co nového pro nás její správci připravují?

Průměrný denní počet návštěvníků služby JOBS.CZ stále výrazně roste. Zatímco v roce 1997 navštívilo server odhadem 1800 lidí denně, koncem roku 1998 se průměrná denní návštěvnost pohybovala už okolo pěti a půl tisíc a na začátku druhého čtvrtletí se vyšplhala až na zhruba sedm tisíc uživatelů. Přitom stále klesá procentuální zastoupení (nikoli celkový počet) zájemců z počítačových firem, zaměstnanců v telekomunikacích a techniků (z celkových 51 procent v roce 1997 na současných 34 procent) a zvyšuje se podíl ostatních oborů: obchod 10 % (8 % v roce 1998), administrativa 9 % (6 %), finance 8 % (5 %), personalistika 4 % (3 %) apod. Nejvíce zájemců bydlí v Praze (39 procent) a brněnském kraji (14 procent), nejméně v jihlavském kraji (jedno procento).

Vyhledávání práce pomocí Internetu proniká mezi stále širší vrstvy obyvatel ČR. Během posledních dvou let vzrostl i průměrný věk uživatelů služby JOBS.CZ (z 24 let v roce 1997 na současných 27 let). Zároveň vzrostl podíl žen (z patnácti procent v roce 1997 na současných 31 procent) a vysokoškolsky vzdělaných lidí (z 28 procent v roce 1997 na současných 39 procent), naopak poklesl procentuální počet studentů (ze 42 procent v roce 1997 na současných 31 procent).

„Věřím, že v blízké budoucnosti se na JOBS.CZ objeví nabídky pracovních míst z mnoha dalších oborů,“ říká Libor Malý, ředitel pražské firmy LMC Jobs, která server provozuje. „Jak bude Internet pronikat do běžného života většiny lidí, poroste i jeho význam při hledání pracovních příležitostí a vyhledávání pracovníků vhodných pro specifické posty.“

KL17-nominace

Statistické údaje, které LMC Jobs o návštěvnících svého serveru zveřejnil, a zejména jejich vývoj je nepochybně velmi zajímavý a pravděpodobně se k nim ještě vrátíme v dalším článku. Leccos vypovídají o vývoji českého Internetu jako takového a o struktuře jeho dnešních uživatelů v porovnání se stavem před několika lety.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?