Hlavní navigace

Jsem tvůrce bitcoinu, přiznal Australan. Pochybnosti ale sílí [AKTUALIZOVÁNO]

2. 5. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Julia Tsokur / Shutterstock.com
Muž, kterého časopis Wired označil za tajemného Satoshiho Nakamota, který položil základy bitcoinu a dalším digitálním měnám, veřejně řekl, že jím je.
  • 3.5. 8:30 – doplněny informace o tom, proč je Gavin Andresen přesvědčený o pravdivosti odhalení
  • 2.5. 17:30 – aktualizováno o pochybnosti bitcoinové komunity o pravosti důkazů

Jmenuje se Craig Steven Wright, pochází z Austrálie a tvrdí, že vytvořil bitcoin. Identitu muže, skrývajícího se dlouhé roky pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, označily už loni časopis Wired a server Gizmodo.

Wright ovšem tehdy informaci odmítl potvrdit a spustil tím skoro rok trvající debaty o tom, jestli je skutečným Satoshim, podvodníkem nebo součástí obřího vtipu. Byly logické – nešlo totiž zdaleka o první „odhalení skutečného Nakamota“. Nikdy ale nikdo nepředložil neprůstřelné důkazy.

Dnes se Australan ke své druhé identitě poprvé veřejně přihlásil. V článku na svém blogu publikoval důkazy, které mají jeho tvrzení podložit. Ještě před tím je poskytl BBC, týdeníku Economist a časopisu GQ.

Britská BBC na jejich základě a na základě tvrzení dalších expertů potvrdila, že Wright skutečně je tvůrcem bitcoinu. „V průběhu londýnského setkání jsem měl příležitost prověřit předložená data ze tří úhlů pohledu: kryptografického, sociálního a technického. Craigh Wright podle mého názoru prošel ve všech třech kategoriích,“ cituje server bývalého spoluzakladatele Bitcoin Foundation Jona Matonise.

Economist je o poznání opatrnější: „Naším závěrem je, že pan Wright by skutečně mohl být panem Nakamotem, ale důležité otázky stále zůstávají nezodpovězené. Ve skutečnosti může být nemožné jednou provždy bez jakýchkoli pochybností prokázat, kdo bitcoin skutečně vytvořil.“

Kdo poslal první bitcoiny

Wright nabízí důkaz ve výše uvedeném blogovém příspěvku. Zjednodušeně řečeno jde o to, že podepsal text soukromým klíčem, který je spojen s prvními vytěženými bitcoiny (block 9). Satoshi je před lety poslal vývojáři Halu Finneymu, který byl zřejmě prvním, kdo nějaké bitcoiny přijal (v roce 2014 ale zemřel, takže se dnes k transakci nemůže vyjádřit).

Redakci Economistu prý Wright demonstroval i vlastnictví soukromého klíče k blocku 1, redaktoři ale neměli dostatek času podpis ověřit. Wright odmítl i další testy navrhované Economistem (například že by soukromým klíčem podepsal nový dokument, který by mu redaktoři poslali) s tím, že mu lidé buď uvěří, nebo ne, ale že on nebude pořád dokola skákat, jak kdo zapíská.

Bude zajímavé sledovat, jak se k odhalení postaví bitcoinová komunita. Na Redditu se už vedou velké diskuse o tom, jestli předložené důkazy postačují, nebo ne.

„Satoshi je mrtvý,“ píše Wright na svém blogu. „Ale to je jen začátek,“ dodává. Myslel tím sice nejspíš vývoj kryptoměn, ale dobře to předznamenává i debatu, která se kolem jeho důkazu ještě určitě povede.

Je Craig Steven Wright tvůrcem bitcoinu Satoshim Nakamotem?

AKTUALIZACE 2.5. 17:30 – Je to podvod, myslí si výrazná postava české bitcoinové scény Marek „Slush“ Palatinus z firmy Satoshi Labs. Lidé z bitcoinové komunity už podle něj publikovali své vlastní důkazy, které Wrightova tvrzení vyvracejí.

Soukromý klíč, kterým Australan dokazuje, že je Satoshi Nakamoto, podle nich není validní. Potřebné údaje navíc bylo možné získat z veřejně dostupné bitcoinové transakce. 

Hlavním argumentem, který stále svědčí pro Wrighta, je tak svědectví vlivného člena bitcoinové komunity Gavina Andresena, který se přímo účastnil demonstrace důkazu v Londýně.

„Věřím, že Craig Steven Wright je osobou, která vynalezla bitcoin,“ uvedl na svém blogu. A později potvrdil, že jde skutečně o jeho slova – komunitou se totiž nějakou dobu šířilo podezření, že jeho blog někdo hackl. Wright se podle něj v jeho přítomnosti podepsal na novém počítači klíčem, který náleží k blocku 1.

„Je to celé podvod. Jediné, co mě zajímá je, jak se Gavin nějakým trikem nechal obalamutit,“ komentuje to Palatinus. „Údajně ověřil podpis na ‚novém počítači‘ (není zjevné, odkud se ten počítač vzal a jestli si s sebou na schůzku táhnul nový počítač) a Wright mu nedovolil si ten podpis nechat, prý aby to neuteklo před tím, než to oznámí novináři. Což bohužel nasvědčuje jen tomu, že je Wright dobrý psycholog a Gavin dost naivní,“ doplňuje Palatinus.

AKTUALIZACE 3.5. 8:30 – Gavin Andresen pro časopis Wired popsal, jak konkrétně jeho setkání s Wrightem probíhalo a proč je stále přesvědčen, že jde o pravého Satoshi Nakamota. Připustil přitom, že nechápe, proč je důkaz publikovaný na Wrightově blogu tak nedostatečný.

Andresena pozvala na setkání Wrightova londýnská firma. Podle svých slov trval na tom, aby byl důkaz proveden na nově zakoupeném počítači. Firemní asistentka jej odešla koupit a vrátila se s laptopem, který byl podle Andresena zabalený v krabici zapečetěné z výroby. 

Testem se mělo stát podepsání věty „Gavinovo oblíbené číslo je jedenáct“ klíčem, který souvisí s prvními vytěženými bloky bitcoinů. Wright k větě přidal ještě své iniciály CSW. Větu pak podepsal na svém počítači a poté jej na USB, které patřilo Andresenovi, přenesli do nově koupeného počítače.

CIF - osobnosti

Na něm pak podpis přes software Electrum ověřili. První pokus nevyšel, ale pak si Andresen podle svých slov uvědomil, že k ověřovanému textu zapomněli přidat ony iniciály. Poté už ověření prošlo: podpis byl podle Andresena platný.

Andresen podle svých slov nechápe, proč Wright nakonec nezveřejnil tento důkaz a doufá, že tak ještě učiní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).