Hlavní navigace

K čemu je dobrý virtuální PoP?

15. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internet 2000 nabízí poskytovatelům, aby získali telefonní číslo pro přístup z celé republiky za jednotný tarif, vyžaduje však určitý minimální počet uzlů a jejich přesné rozložení do jednotlivých oblastí. Komu však něco chybí, může využít službu Telecomu, nazvanou Virtuální PoP.

Virtuální přístupové body nejsou tak docela neznámým pojmem, kdysi se tento termín vynořil v souvislosti s aférou Internet OnLine, který přesměrovával volání z různých fiktivních uzlů do jiných měst po telefonní síti. Zatímco tehdy šlo o způsob značně neetický, který si mohl dovolit jenom sám Telecom, dnešní služba Virtuální PoP je dostupná všem poskytovatelům bez rozdílu.

Popis služby v materiálech Telecomu je nepříliš srozumitelný: „Služba virtuálního PoPu spočívá ve speciálním 2 Mbit/s svazku, který propojuje ústřednu typu HOST, v jejímž atrakčním obvodu ISP svůj PoP nemá, s existujícím PoPem příslušného ISP v rámci atrakčního obvodu tranzitní ústředny, v němž se virtuální i existující PoP nachází.“ Jinými slovy tedy Český Telecom pro poskytovatele vytvoří virtuální přístupový bod v obvodu, kde ho nemá, a volající uživatele přesměrovává jinam, na existující přístupový bod. Ten však nemůže být umístěn kdekoliv, nýbrž jen v rámci stejného TTO.

Podle informací, které jsme dostali od tiskového mluvčí Českého Telecomu Vladana Crhy, tuto službu v současné době používají tři poskytovatelé připojení. Jak se nám podařilo zjistit, jedním z nich je také World OnLine, což nám potvrdil také Jaroslav Bílek z této společnosti. WOL měl sice poměrně rozsáhlou síť, zděděnou po CZCOMu, byla však poněkud asymetricky rozvinuta především ve východních Čechách, kde měl CZCOM sídlo. Požadovaných třicet PoPů proto hladce splnil, ale v některých lokalitách mu jich ještě dohromady šest chybělo. Díky použití virtuálních PoPů má nyní i přesto Internet 2000 v národní ver­zi.

BRAND

Osobně by mne na celé službě nejvíce zajímala cena, za kterou ji Český Telecom nabízí. Jeho tiskový odbor nám v tomto směru neposkytl žádný údaj s tím, že se jedná o službu v rámci tzv. Velkoprodeje, kde je cena vždy stanovována individuálně. Podle mého názoru zřejmě nebude nejnižší, na druhou stranu v porovnání s dřívějším přesměrováním po telefonní síti musí být výrazně nižší, pokud ji skutečně někteří poskytovatelé používají a jsou schopni ji zaplatit. Zajímavá je v této souvislosti skutečnost, že i z hovorů přijatých prostřednictvím virtuálních PoPů získávají poskytovatelé provizi: k zaplacení této služby však patrně ani vzdáleně stačit nebude.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).