Hlavní navigace

K čemu jsou dobré videokonference?

13. 1. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

"Když jsem Markovi Antošovi nabízel článek o videokonferencích, odpověděl mi 'Spíš by to patřilo na ISDN server, ale že jsi to ty...' Myslím, že tato odpověď dobře ilustruje stav znalostí o videokonferenčních technologiích mezi domácími uživateli. V následujícím textu se pokusím vysvětlit, jak to vlastně je a proč videokonference patří na server věnovaný Internetu," píše Pavel Satrapa.

Pojem videokonference je asi většině z vás jasný. Jedná se o prostředky pro pořádání virtuálních setkání, kdy se v reálném čase přenáší zvukové a obrazové informace. Abychom mohli mluvit o konferencích, měly by dotyčné nástroje umožňovat komunikaci více než dvou účastníků (jinak se mluví spíše o videotelefonu).

V současné době existují tři nejběžnější principy: založené na ATM, ISDN a běžném IP.

ATM

je videokonferenční high-end se vším, co k tomu patří. Nic kvalitnějšího zatím neexistuje, ale musíte si pořádně připlatit. Pro přenos dat se používají vyhražené kanály v ATM síti. Potřebné kapacity se zpravidla pohybují v desítkách Mb/s. Jako koncová zařízení slouží specializované kodéry/dekodéry. Často bývají jednosměrné, takže potřebujete dva páry. Na ně napojíte běžnou videokameru a televizní přijímač.

[ATM videokonference]

Asi největším problémem této odrůdy je, že potřebujete ATM síť sahající až ke koncovým zařízením. K tomu se přidává jejich vysoká cena, nutnost podpory ze strany správců sítě a přenosové nároky. Jako odměnu za všechna tato příkoří získáte bezkonkurenční kvalitu. Používají se technologie jako při digitálním šíření televizního signálu (MPEG, Motion JPEG), čemuž odpovídá i výsledek.

Vzhledem ke svým vlastnostem se ATM videokonference používají tam, kde rozhoduje kvalita a kde je k dispozici potřebná síťová infrastruktura.

ISDN

varianta se do značné míry podobá té předchozí. Také zde zpravidla najdete specializované kodéry/dekodéry s připojenou videokamerou a televizí. Pouze se jako přenosové médium využívají vyhrazené ISDN kanály (zpravidla dva po 64 Kb/s).

[ISDN videokonference]

Tato varianta je všeobecně dostupnější - jak cenovými relacemi, tak větším pokrytím ISDN sítě včetně možnosti komunikace se zahraničím. Kvalita je nižší, ale pro běžné potřeby bohatě dostačuje. Asi největší nepříjemností je zde tarifikace. Ta se podobá telefonu - při videokonferování vesele naskakují impulsy, což může být stresující (zejména při zahraničních debatách).

Obě dosud popsané varianty se používají nejčastěji pro komunikaci mezi dvěma body. S větším počtem účastníků mívají obecně problémy. Zpravidla je nějak vyřešen, ovšem dostupná řešení (např. styk prostřednictvím videokonferenčního serveru) komplikují použití a zvyšují náklady.

IP

videokonference mají nejhorší pracovní podmínky. Na rozdíl od předchozích nemají vyhražen žádný přenosový kanál se zaručenými parametry, ale musí se spokojit s běžnými službami IP. Ty neručí za nic - že data vůbec dojdou, že zpoždění nepřekročí rozumnou mez, že jednotlivé datagramy nebudou zpřeházeny…

Ovšem popsané neduhy se projeví jen tehdy, pokud jsou přenosové trasy zahlceny. Existuje názor, že jednoduchým lékem na všechny bolesti je dostatečné zvýšení rychlosti. Podle této „gigabitové školy“ zanedlouho bude všude nadbytek přenosových kapacit a budeme hledat aplikace, které by je využily. Po nějakých zárukách pak neštěkne pes.

Jistě jste poznali, že tento názorový proud pochází především z USA. Ale jistou oprávněnost mu nelze upřít. Pokrok kráčí mílovými kroky a v současnosti jsou vysoké rychlosti brzděny především finanční politikou vlastníků přenosových tras. Stačí, aby se rozšířila možnost pronájmu čistého vlákna bez ohledu na kapacitu, a rychlosti vyletí závratně vzhůru.

Existuje tuzemská síť, která je schopna absorbovat širší nasazení videokonferenčních prostředků na bázi IP již dnes. Jedná se o akademickou síť TEN-155 CZ. Podle odhadů počtu domácích uživatelů Internetu z akademické půdy pochází 20 až 50 %. To znamená, že pro nemalou část naší Internetové veřejnosti jsou IP videokonference reálně dostupnou technologií a mohou se stát běžnou součástí jejich denní komunikační praxe. Jejich hlavní výhodou a důvodem, proč je z uvedených variant pokládám za nejnadějnější, je totiž vysoká dostupnost.

  • Stačí vám rychlejší PC, videokamera a karta pro spolupráci s ní. Ta je jedinou specializovanou částí sestavy, zbytek pak můžete používat i k jiným účelům.
  • Jednoduché použití. Prostě se naučíte ovládat další program.
  • Soběstačnost. Videokonferenci si můžete založit sami. Nepotřebujete žádné speciální zásahy správců sítě. Stačí se domluvit s lidmi, se kterými hodláte komunikovat.
  • Internet je dnes prakticky všudypřítomný.

Kromě toho se bez problémů může spojit několik účastníků zároveň. Běžně jich bývá do deseti. Větší počet není pro software problémem, ale pak začíná být videokonference nepřehledná pro její účastníky.

[IP videokonference]

I v případě, že vaše připojení k Internetu nemá dostačující kapacitu, mohou pro vás být videokonference na bázi IP zajímavé. Lze je používat interně - například pořádat operativní porady, aniž by se jejich účastníci zvedli ze židle.

KL22 hlasovani

Jak na to, prozradím zítra.

Pavel Satrapa

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.