Hlavní navigace

K obavám týmu Událostí, komentářů se přidal první člen vedení ČT: Pavlína Kvapilová

10. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výkonná ředitelka divize Nová média ČT vyzvala otevřeným dopisem generálního ředitele Petra Dvořáka a celý management ČT k okamžitému řešení situace ve zpravodajství

Nejen odboráři a realizační tým pořadu Události, komentáři, ale už i první člen vedení České televize veřejně vyzval generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby se urychleně zabýval situací v redakci zpravodajství. Výkonná ředitelka divize Nová média ČT Pavlína Kvapilová zveřejnila prostřednictvím sociální sítě Facebook otevřený dopis Dvořákovi a celému vedení ČT, v němž naléhavě žádá, aby management co nejdříve zodpověděl veškeré dotazy formulované ve výzvě moderátora Událostí, komentářů Martina Veselovského a editorů Jana Ouředníka a Jana Rozkošného.

K TÉMATU: Martin Veselovský žádá ředitele ČT, ať vysvětlí odvolání Daniely Drtinové

Veselovský, Ouředník a Rozkošný požádali už v pátek o sdělení důvodů, proč byla Daniela Drtinová odvolána z moderování pořadu Události, komentáře a přeložena do podvečerního pořadu Interview ČT 24. Kvapilová považuje situaci v redakci zpravodajství ČT za problematickou již delší dobu a požaduje větší interní diskusi uvnitř managementu ČT. “Současná situace kolem zpravodajství ČT může výrazným způsobem narušovat důvěryhodnost média veřejné služby před stěžejními volbami,” varuje ve svém prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ: Odboráři oponují šéfovi ČT: Drtinová nesměla moderovat už prezidentská Interview ČT 24

“Jako člen managementu ČT považuji obecně za nezbytnou větší interní diskusi o zpravodajství, osobně jsem svůj postoj tlumočila opakovaně v minulosti i přímo panu generálnímu řediteli. Rozdílnost názorů není negativní, naopak, jejich konfrontace, faktická polemika a odborná diskuse je na půdě instituce jako ČT jednou z naprosto klíčových ingrediencí kvalitní veřejné služby,” píše Kvapilová. Debatu podle ní nelze zúžit pouze na aktuální případ moderátorky Daniely Drtinové, jejíž přeložení z Událostí, komentářů do podvečerního Interview ČT 24 vysvětlují televizní odbory politickými tlaky na vedení ČT.

NAPSALI JSME: Ředitel ČT Petr Dvořák: Politické tlaky na odchod Daniely Drtinové jsou nesmysl

“Poslední vývoj vyžaduje hlubokou interní i celospolečenskou diskusi na téma veřejnoprávního zpravodajství. Jde o zřetel na systémové nastavení, které bez ohledu na budoucí nejrůznější politické konstelace a personální obsazení postů v ČT bude funkční, ve smyslu všech premis média veřejné služby v kontextu měnícího se světa, propojeného moderními technologiemi,” konstatuje Kvapilová. “Z hlediska současné napjaté situace, kdy je před nadcházejícími volbami důvěryhodnost zpravodajství ČT v sázce, apeluji na včasnou úvahu o tom, jak vyvrátit pochybnosti.”

ebf - témata 1

K VĚCI:Odbory ČT: odvolání Drtinové z Událostí, komentářů může mít politické pozadí

Vedení ČT zřejmě čeká mimořádně těžká pondělní porada. Dosud totiž nikdo z managementu nevystoupil na obranu Drtinové. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se má navíc v pondělí sejít přímo s Drtinovou a osobně jí vysvětlit důvody, proč bude ode září stažena z moderování Událostí, komentářů. Doposud její přeložení do Interview ČT 24 vysvětloval jako “kariérní postup”, protože ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal navrhnul, aby se pořad přejmenoval na Interview Daniely Drtinové, přičemž Drtinová by byla jeho jedinou moderátorkou. K nabídce se měla vyjádřit v pátek, podle informací serveru DigiZone.cz se tak ale dosud nestalo.

Vadí vám odvolání Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).