Hlavní navigace

Kam vede Apple Tim Cook?

25. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Časopis Fortune vyšel s titulním článkem, kterým hledá odpovědi na zásadní otázku: kam se ubírá Apple pod vedením Tima Cooka? Autor: Fortune Magazine Tim Cook na obálce Fortune Některé změny se nabízí hodnotit tak, že jsou k lepšímu. Tim Cook vystupuje sice s naprostým sebevědomím, ale zároveň jako člověk milý, klidný a přístupný. Na obědě si neváhá přisednout k náhodnému zaměstnanci. A především své podřízené neděsí. V Applu se nyní volně dýchá. Inženýři mají po obědě čas i na kafe. (Ale je to…

Časopis Fortune vyšel s titulním článkem, kterým hledá odpovědi na zásadní otázku: kam se ubírá Apple pod vedením Tima Cooka?

Tim Cook na obálce Fortune
Autor: Fortune Magazine

Tim Cook na obálce Fortune

Některé změny se nabízí hodnotit tak, že jsou k lepšímu. Tim Cook vystupuje sice s naprostým sebevědomím, ale zároveň jako člověk milý, klidný a přístupný. Na obědě si neváhá přisednout k náhodnému zaměstnanci. A především své podřízené neděsí. V Applu se nyní volně dýchá. Inženýři mají po obědě čas i na kafe. (Ale je to dobře, nebo špatně?)

Tim Cook mluví ochotně s investory, i s politiky ve Washingtonu. Rád by urovnal patentový spor se Samsungem. (Obě společnosti se beztak vzájemně potřebují.) Začal vyplácet dividendy a rozjel zpětný odkup omezeného množství akcií.

Jenže Apple se zároveň stává společností děsivě standardní. Za poslední dva roky se mezi zaměstnanci zdvojnásobil počet držitelů MBA. Důležité schůzky jsou prý nyní plné produkťáků a dalších manažerů; dříve to byli především inženýři. Rozmáhá se proces struktura.

Co se Tim Cook ujal vedení Applu, akcie stouply o téměř 70 % (na vrcholu 9. dubna). Firmě se prozatím daří jako nikdy. Ale dva důležité výrobky uvedené za Tima Cooka byly jen dílčím vylepšením modelů předchozích: iPhone 4S a iPad 3.

ICTZ23

Apple vděčí za svou efektivitu výroby, za to, jakým způsobem ovládá východoasijské výrobní kapacity, i za svou horu hotovosti již dávno z velké části Timu Cookovi, který to vše zařizoval už jako COO.

Ač nedílné součásti úspěchu Applu, ten nepotrvá bez převratných nových produktů. Na přesvědčivý důkaz toho, že i Tim Cook je umí z návrhářů a inženýrů Applu dostat, se však dosud čeká.