Pokud firma platí daň z příjmu, tak se daní zisk. Tedy rozdíl mezi celkovými příjmy a celkovými náklady. Jsou to tedy peníze, které by jinak zůstaly firmě, rozhodně to nejsou žádné cizí peníze.
Pokud platí DPH tedy daň z přidané hodnoty, pak se platí rozdíl mezi vypočtenou daní prodaného produktu/služby a vypočtenou daní vstupních surovin. Tedy opět daň z části zvaná "marže", která je čistě firmy.
Hmmm... A co asi firma s těmi penězi, které jí zůstanou udělá?
Dobré je nějak danit by bylo leda v případě, že by je například pálila v krbu nebo s nimi tapetovala prostory, případně je pan ředitel sám osobně jedl namleté v salátu.
Ale firma ty peníze opět utratí za zaměstnance, další rozvoj, výzkum nebo investice. Dokonce i když si pan ředitel koupí soukromý tryskáč nebo nechá postavit druhý Taj Mahal přímo na zahradě, tak opět ty peníze vrátí do oběhu.
Jenže když se odvedou na daních státu, tak stát za ně nenakupuje srovnatelné protihodnoty, ale ve státních zakázkách platí klidně i 100x víc než by bylo běžné v soukromém sektoru. Spousta peněz se vyhazuje za zbytečné krytí a schvalují se naprosto nepotřebé projekty jenom, aby se ulilo 5% pro někoho ze správy.
Tohle soukromé firmy nedělají... Když Starbucks otevře pobočku, tak vždycky tak, aby fungovala a poskytovala služby - neotevře ji "jenom tak na oko".
Dokonce daně ani nejsou nezbytně nutné - v USA se zpočátku neplatily daně žádné a provoz státní správy byl financován výhradně ze státních podniků a poplatků za různé úkony placené přímo.
To je hlavním důvodem proč se USA staly světovou velmocí!
Kdyby se u nás zrušily daně, tak by si člověk ze mzdy 20 000 Kč mohl koupit věci v hodnotě dnešních téměř 40 000 Kč :-). Ekonomika by nám taky raketově letěla nahoru! Problém je, že když máme DPH 20%, daň z příjmu pro PO je 19%, z FO je 15%, tak je to jako běžet s neléčenou rakovinou v předposledním stádiu a jednou nohou prostřelenou - nějak to půjde, ale spíš to bude vypadat jako parodie a nic moc se od toho čekat nedá :-(
Zadne penize neexistuji, existuje pouze vira, ze ty potistene papirky predstavuji nejakou hodnotu. Realne ale za zadnou skutecnou hodnotu smenit nejdou. Jednoduse nejde rict, ze ten papirek ma hodnotu trebas metru pozemku, kila neceho ... .
A tudiz jakmile lide verit prestanou, tak ta hodnota zmizi.
Je to stejne jako nabozenstvi - funguje to jen dokud tomu veri dost lidi.
Skutečná ekonomie se neučí v ČR na žádném typu školy. Kdo skutečně rozumí systému fungování peněz, tak má úplně jiné příjmy a nemusí brát plat učitele - takže všichni vyučující ekonomie, kteří žijí z platu vyučujícího, tam nemají co dělat...
V zahraničí je vyučovat na univerzitě bráno jako prestiž a jako práce pro společnost - proto například na Stanford University vyučují i nositelé Nobelovy ceny nebo špičkoví businessmani, i když to samozřejmě nemají za potřebí z finančního hlediska.
Nechápu, jak se někdo může označovat za PROFESORA EKONOMIKY a skotačit s trasparentem, aby mu zvedli plat o pár tisícovek :-(.
V USA se kdysi platila jen daň z nemovitostí. TO byl hlavní důvod proč se USA staly velmocí, měli velké volné pozemky (zabrané indiánům), tedy přírodní zdroje fakticky zadarmo, a ty byly motorem ekonomiky, zdrojem pro velký příliv imigrantů. Když kolonizace skončila hnacím motorem se museli stát jiné hodnoty bez fyzické podstaty.
Firma nikdy neplatí žádné daně, protože ona nemá žádné "vlastní" peníze, má jenom peníze zákazníků a práci zaměstnanců. Když má platit daň, tak to zaplatí z toho...
Firma platí vyšší daně tím způsobem, že zdraží pro zákazníka a sníží mzdu pro zaměstnance. Jelikož daně jsou nastavovány globálně, tak se ani nemusí bát konkurence, protože to udělají všichni v dané lokalitě...
Ale tohle tupému stádu nedochází nikde na světě! Myslí si, že "bohatí", včetně bohatých firem mají platit nejvíc a jaksi jim nedochází, že přesně podle zákona "padajícího ho*na" to nejtvrději dopadne právě na ty, kteří jsou na žebříčku nejníž a už nemají kam uhnout nebo kam to poslat dál - což jsou právě oni, ti, kteří nejvíc volají po zdanění :-D.
Je to docela sranda tohle sledovat! Ale nejkrásnější je, že to neplatí jenom v daních... Například statisticky vychází, že nejčastěji je trest smrti uplatňován proti skupinám lidí, kteří jej nejvehementněji chtějí zachovat :-D.
Takže první si blbítci vymyslí malé mzdy a velké ceny, aby tomu pak dali korunu a sami na sebe přivolali tresty smrti :-D. To už se člověk musí smát, až se za břicho popadá, nad lidskou tupostí!
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.