Hlavní navigace

Kanál sítě 2 nesouhlasí na Sušicku s TPP, proto Nova nevypnula analog

11. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 3. 2010

DOPLNĚNO Televize Nova se rozhodla na Sušicku nevypnout ke konci února analogové vysílání proto, že současný kmitočet, na kterém je šířen z lokality Svatobor multiplex 2, neodpovídá Technickému plánu přechodu (TPP), jízdnímu řádu české digitalizace. Vyplývá to z Měsíční monitorovací zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kterou serveru DigiZone.cz poskytla mluvčí Dana Marklíková.

Jako důvod pro neukončení provozu těchto vysílačů (Klatovy – Barák a Sušice – Svatobor, pozn. red.) k danému termínu uvádí společnost CET 21 spol. s.r.o. skutečnost, že pro digitální vyslání na stanovišti vysílače Sušice je ve vysílací síti 2 využit jiný rádiový kanál, než stanovuje technický plán přechodu, uvádí monitorovací zpráva. TPP počítá pro finální stav s rádiovým kanálem 39, v současné době se však vysílá na kanále 48.

Podle předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřiny Kalistové není důvod zahajovat s Novou kvůli nedodržení termínu vypnutí analogového vysílání na Sušicku správní řízení. Situaci však chce naopak řešit ČTÚ. Svolal jsem si interní poradu na dané téma. Poté nabídnu projednání situace a postupu předsedkyni RRTV, uvedl nedávno pro server DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Český telekomunikační úřad dále upozornil, že jiný rádiový kanál byl využit se souhlasem operátora, tedy Českými Radiokomunikacemi, s ohledem na technické řešení nezbytné pro naplnění práv provozovatelů vysílání s regionální licencí, jejichž programy jsou multiplexem 2 rovněž šířeny.

MM_SS3

Regulační orgán kmitočtového spektra však odmítá skutečnost, že využitím jiného kanálu by docházelo ke změnám v pokrytí digitálním signálem územní oblasti Sušice. Pokud by jiný rádiový kanál nebyl využit, došlo by k neodůvodněné diskriminaci provozovatelů vysílání s regionální licencí, jejichž programy jsou ve vysílací síti šířeny, uvádí dále ČTÚ. Současně s ukončováním provozu analogových vysílačů velkého výkonu dochází k postupnému vypínání vysílačů malého výkonu šířících analogové vysílání v oblastech, kde je již náhrada digitálním vysíláním.

K TÉMATU:
ČTÚ prošetřuje, proč Nova nevypnula analogové vysílání na Sušicku
RRTV nezahájí s Novou řízení kvůli nevypnutí analogu na Sušicku

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.