Hlavní navigace

Kasík požádá právníky o analýzu svého odvolání

23. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 7. 2009

Odvolaný generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík zaslal do redakce Digizone.cz prohlášení ke svému včerejšímu odvolání. Jak uvedl, v nejbližších dnech požádá právníky o analýzu svého odvolání. Je totiž přesvědčen, že včerejší rozhodnutí členů Rady Českého rozhlasu nemá oporu v zákone.

Kde jsou ony chyby, které stanoví zákon jako jediné důvody odvolání? Vždyť žádné z těch, které Rada uvedla ve své Důvodové zprávě, nevložila do oficiálního usnesení s rozhodnutím o mém odvolání. V usnesení Rada pouze konstatovala, že jsem „přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce". Zákon je ale vyjmenovává jasně a ani v jednom bodu jsem je splňovat nepřestal. Nebo už snad nejsem způsobilý k právním úkonům? Nemám už trvalý pobyt na území České republiky? Byl jsem odsouzen za nějaký zločin? Nikoli. Odůvodnění mého odvolání v usnesení Rady zkrátka postrádá oporu v zákonu, uvedl Kasík a pokračoval: V souvislosti s argumenty Rady Českého rozhlasu, uvedenými v mém odvolání, jsem připustil některé chyby. Ty jsem ale vždy neprodleně napravoval. Deset let působení nemůže být zcela bezchybné. Jsem však přesvědčen, že pozitiva převažují. Předávám Český rozhlas se 189 miliony Kč zisku v pololetí roku 2009, s rekonstrukcí historické budovy dokončenou ze čtyř pětin, s rostoucí poslechovostí a v situaci, kdy povinné výroční zprávy Českého rozhlasu procházejí poslaneckou sněmovnou už řadu let bez námitek. Kdo nic nedělá, nic ani nezkazí. Pokud můj nástupce bude postupovat dle tohoto pořekadla, nebude mít problémy.

K TÉMATU: Mluvčí Rady ČRo Dana Jaklová obhajovala odvolání Kasíka

ebf - témata 1

Průběh a rychlost odvolání ho vedou k zamyšlení, zda Český rozhlas nemá být destabilizován před kritickým obdobím mimořádných voleb do sněmovny. Mnozí si nepochybně přáli, aby dosavadní svislý přístup, nenaklánějící se k žádné z politických stran či vlivových skupin, byl rozkmitán a následně přikloněn k jedné nebo druhé straně. Nebo k oběma současně – v prognostickém očekávání. Jiní možná sní o vlivu na dokončení rekonstrukce, pokračuje bez bližších podrobností. Nicméně vyzval svého nástupce Richarda Medka, aby zadal nezávislý externí audit hospodaření Českého rozhlasu ke včerejšímu datu.

Pokud to nový generální ředitel neučiní sám, zašlu dopis s tímto požadavkem k rukám předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zároveň vyzývám nový management, aby se před právním posouzením kontextu mého odvolání a před dokončením externího nezávislého auditu hospodaření Českého rozhlasu zamýšlel hlouběji, než kdykoliv jindy nad svými kroky v oblasti hospodaření instituce, dodává Václav Kasík ve svém prohlášení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).