Hlavní navigace

Kaspersky Lab slibuje, že pozná falešné přátele. Spíš ale sbírá vaše data

21. 5. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přítel nebo nepřítel? Aplikace z dílny Kaspersky Lab slibuje analýzu vašich přátel na Facebooku. Spíš ale vypadá na pokus, jak získat vaše data. Má to firma zapotřebí?

Na první pohled to vypadá na lákavou nabídku: antivirová firma Kaspersky Lab spustila aplikaci Friends or Foe (Přítel nebo nepřítel), která slibuje prověrku chování vašich přátel na Facebooku. Už druhý pohled ale ukazuje, že jde o nefungující nesmysl.

Jak má aplikace fungovat? Nejdřív si vyžádá rozsáhlá práva k vašemu profilu a pak z něj načte různé statistiky: kolik fotografií či videí jednotliví přátelé zveřejnili, jejich check-iny, kdo z nich nejčastěji zveřejňuje příspěvky ostatních, či jaké aplikace používají a jaká práva těmto aplikacím udělili.


Autor: Sergej Malenkovič, Kaspersky Lab

Na základě těchto dat pak má identifikovat „rizikové skupiny“. Mezi ty řadí Nepřátele (Aliens) – tedy uživatele, kteří se na Facebooku vyznačují bohatou aktivitou, ale přitom s vámi příliš interakcí nemají. Tichošlápky (Silence of the Lambs), kteří dlouho nic nedělají. Profily, které hodně publikují, ale nikdo na ně nereaguje (Talking to the Wall). A lidi, kteří postují výhradně odkazy na cizí obsah (Link Posters).

A to je celá „analýza“. 

Vaše data i data vašich přátel

Firma přitom na svém blogu aplikaci popisuje jako nástroj, který nabízí bezpečnostní analýzu sítě vašich přátel na Facebooku. Současně varuje před schvalování přátelství u žádosti lidí, které znáte jen velmi zběžně nebo vůbec.

„Pokud takovou žádost akceptujete, umožníte tím neznámé osobě přístup k informacím, které jsou dostupné pouze vašim přátelům, aniž byste měli tušení, k jakému účelu tyto informace nový přítel využije,“ říká Sergej Malenkov z Kaspersky Lab.

Jenže podobné je to i se samotnou aplikací Friend or Foe. Abyste ji mohli využívat, musíte mít pochopitelně účet na Facebooku. Přihlášením přes Facebook Connect dáváte aplikaci automaticky souhlas s tím, aby se dostala k vašim vybraným osobním údajům, informacím z profilu, ale i příspěvkům.

Friends and Foe získá přístup k vašemu veřejnému profilu, seznamu přátel, vybraným příspěvkům, datu narození, rodnému městu či aktuálnímu místu pobytu. Souhlasíte zároveň s tím, že aplikace bude zpracovávat informace vašich přátel (narozeniny, zájmy, aktuální pobyt a To se mi líbí).

Co Kaspersky Lab se získanými daty provádí, není zřejmé. Leccos ale naznačují zásady ochrany osobních údajů. Dočtete se v nich například, že firma tyto informace využije k vytváření obsahu, který je pro vás relevantní či k vytvářených speciálních nabídek určených na míru konkrétním uživatelům. Současně je může použít při vývoji nových produktů a služeb. Získané informace mohou být navíc poskytnuty třetím stranám.

Firma zároveň upozorňuje, že používá cookies a sleduje IP adresy a typ prohlížeče, který příchozí na její weby používá. Ujišťuje však, že tyto údaje jsou anonymní a nejsou párovány s informacemi získanými z Facebooku.

CIF22

A perlička nakonec: když jsme se rozhodli aplikaci vyzkoušet, zjistili jsme, že vlastně vůbec nefunguje. Kromě hlášky, že úvodní sběr dat může zabrat až 30 minut, jsme z ní nic dalšího nedostali. A to ani po opakovaném spuštění po více než hodině od prvním přihlášení.

Aktualizace, 22.5.2014, 17:45: Oficiální vyjádření společnosti Kaspersky Lab

Naším cílem v žádném případě není sběr dat, ale zvýšení povědomí uživatelů o nebezpečí v kybernetickém prostoru. Využíváme oprávnění běžná i u řady jiných aplikací. Aplikaci Friend or Foe jsme vydali záměrně v beta verzi – abychom nový systém otestovali z hlediska provozu, protože jde o aplikaci náročnou na zdroje. Po spuštění se do ní přihlásily desítky tisíc uživatelů, takže byl její provoz přetížen. Za jakékoliv obtíže bychom se rádi omluvili. Nyní pracujeme na zvýšení kapacity, tak aby ve chvíli, kdy z beta verze půjde od finální podoby, všechno proběhlo hladce.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn