Hlavní navigace

Kathrein UFT-571: sympatický set-top-box s problematickým EPG

13. 2. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Nový digitální přijímač značky Kathrein má dobrou technickou výbavu a na trh je dodáván ve stříbrném i černém provedení. Na Českou republiku ale set-top-box ještě není plně připraven, chybí mu české menu a jeho programový průvodce nezobrazuje týdenní výhled.

Německá firma Kathrein vyrábí digitální přijímač UTF-571 ve dvou barevných variantách, stříbrná má označení si, černá sw. Obě provedení mají až na barvu stejný vzhled a také vlastnosti.

Kathrein UFT 571

Balení, které si zákazník přinese domů, obsahuje přístroj samotný, dálkové ovládání a dvě malé tužkové baterie. Informace o set-top-boxu se majitel dočte z německého manuálu nebo české uživatelské příručky. V krabici je navíc také externí čidlo dálkového ovládání. Pokud byste chtěli skrýt zařízení na nějaké méně viditelné místo, stačí zapojit kabel čidla a přivést ho do blízkosti televizoru. Kathrein UTF-571 má rozměry 28×5×15 centimetrů (šířka x výška x hloubka) a váží zhruba půl druhého kilogramu.

Na předním panelu je čtyřmístný displej, na kterém se zobrazuje číslo navoleného programu, ale i další hlášky přístroje. Zepředu jsou také dvě tlačítka na změnu programu, dvě pro ovládání hlasitosti a spínač, který přístroj zapne nebo vypne. Do výbavy konektorů patří dvě zdířky pro SCART, kompozitní video výstup a dva cinche pro kanály stereo zvuku. Digitální zvukový výstup S/P-DIF nabízí set-top-box v optické i koaxiální podobě. Samozřejmostí jsou konektory pro připojení antény a vyvedení anténního signálu. Síťový napájecí kabel není v digitálním přijímači pevně ukotven, je možné ho vyjmout. Příkon za plného provozu nepřesahuje 10 W, ve standby režimu je nejvýš 2 W. Set-top-box nepřenáší data pomocí sériového rozhraní RS-232, ale využívá rychlejšího síťového propojení. Mozkem digitálního přijímače je procesor o taktu 150 MHz, pamětí 8MB SDRAM.

Kathrein UFT 571 zezadu

První připojení

Kathrein UTF-571 po zapojení do elektrické sítě nejprve rozzáří segmenty displeje na předním panelu, kde zhruba čtvrt minuty blikají čárky. Uvítání zablikáním skončí tak, že zůstane svítit čárka jediná, ale obrazovka neukáže ani ťuk. Po stisku některé z číslic na ovladači, např. 1, se konečně objeví menu a nápis Erst Installation. Na pozadí začne hrát program, který má na příslušné číselné pozici analogová televize. Uživatel si může nastavit zemi, ale na výběr je pouze trojice: Německo, Rakousko, Francie. Set-top-box nabízí komunikaci v osmi jazycích, češtinu mezi nimi budete hledat marně. Zbývá určit časovou odchylku od greenwichského standardu a vybrat si, zda chcete využít pětivoltového napájení pro anténu. Potvrzením základního nastavení začíná hledání programů.

Kathrein UFT 571 ovladac

Během procházení kmitočtového spektra se informace o nalezených stanicích objevují pouze v celkovém součtu, tedy žádná jména. Akce trvá přibližně minutu. Nároky přijímače na úroveň signálu jsou nadprůměrné, při prvním hledání si nevšimnul multiplexu Czech Digital Group. Když jsem ale povysunul pruty pokojové antény (set-top-boxy se v místě mého bydliště většinou obejdou bez nich), multiplex B přibyl do programové nabídky už bez obtíží. Když se uživatel rozhodne pro hledání stanic rozhlasu a televize někdy později a přístroj už má naladěn, cestou přes menu se mu seznam stanic už zobrazí. Kathrein UFT-571 nabízí také možnost ručního zadání parametrů programu.

Běžný provoz

Nelekněte se, když po naladění televizních stanic a rádií nic neuslyšíte. Set-top-box má zvuk vyhledaných programů při prvním spuštění zcela utlumen, pro kvalitní poslech stačí jen zvýšit hlasitost. Obraz televize má dobré rozměry a vypadá dobře. Dálkové ovládání reaguje na pokyny uživatele rychle, jen se trochu nepříjemně drží – je málo zaoblené. Pro někoho bude rušivou skutečností, že přístroj v režimu standby mírně hučí. Pravděpodobně ho chladí větráček na procesoru, který zajišťuje běh hodin zapnutých na displeji. Čas na předním panelu se dá ale pomocí menu vypnout.

Kathrein UFT 571 info

Mezi možná nastavení patří vytváření seznamů oblíbených programů, kterých může být až deset a není problém pojmenovat si každý z nich zvlášť. Kathrein UFT-571 umožňuje měnit v rámci jazykové volby také nastavení znakové sady pro elektronického programového průvodce (EPG). Normy používané v ČR přesto dělají přístroji problémy. ISO 6937, které dodržují od 9. února už všechny televizní stanice v multiplexu A, funguje na set-top-boxu jen polovičatě. Háčky a čárky se zobrazují ne nad písmeny, ale před nimi, což je rozhodně netradiční (např. ˇces´y pˇr´itel). Způsob kódování diakritiky dnes využívaný některými programy multiplexu B (ISO 8859–2) Kathrein nerozpozná ani částečně.

Kathrein UFT 571 EPG I

EPG je v případě digitálního přijímače Kathrein vůbec problematickou stránkou. Informační panel zobrazující údaje o právě vysílaném a následujícím pořadu funguje dobře, ale když si uživatel zkusí vyvolat program dalšího vysílání pomocí EPG, neuspěje. Manuál sice popisuje, jak by měl průvodce fungovat, ale prakticky se divák dočká jen prázdné obrazovky s hláškou: No further information available. Nedostatek je mrzutý o to víc, že připravil majitele o snadnou obsluhu časovače pořadů, který měl být s EPG propojený. Set-top-box dovoluje zadat celkem osm položek pro nahrávání, opakované nahrávání v denním nebo týdenním rytmu nepodporuje. Vypínání a zapínání přístroje probíhá ve zvolené časy bez problémů.

Kathrein UFT 571 timer

Přístroji chybí teletext, alespoň tlačítko Text na dálkovém ovládání nikterak nereagovalo na můj stisk. Menu umožňuje nastavit si do výstupů SCART různé varianty signálu. Pro televizní zdířku jsou možnosti: CVBS, RGB a Y/C, u konektoru videorekordéru RGB chybí. Mezi další funkce přístroje patří nastavení rodičovského zámku, navolení činnosti pro tlačítko i dálkového ovladače (informační pruh, kvalita signálu, nastavení antény) a možnost návratu až na čtyři předchozí programy, k čemuž slouží směrovník. Pokročilejší funkce v menu (úprava seznamu oblíbených programů apod.) jsou nejprve trochu těžkopádné na ovládání, po čase si na graficky návodné řešení člověk ale zvykne. Rozhlasový poslech doprovází černá obrazovka, na které se ukazuje pouze informační pruh – ten ale bohužel není možné vypnout.

Kathrein UFT 571 menu

Závěrem

Kathrein UFT-571 působí na první pohled mazlivým dojmem, jako elegán nevelkých rozměrů se skromnými energetickými nároky. Po vnější technické stránce je přístroj kvalitní, zadní panel má konektory nabitý a dobře fungující časovač také potěší. Je proto škoda, že set-top-box zatím neumí česky ve svém menu a že jeho EPG nezobrazuje přehled pořadů. Prodejce sice uvádí, že má Kathrein dekodér teletextu, ale v praxi si uživatel žádné teletextové stránky nevyvolá. Zmíněné věci by mohl vyřešit nový firmware, ale je otázkou, zda ho výrobce někdy naprogramuje.

Kathrein UFT-571
Celkové hodnocení 7 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 1 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: DVBTShop.net

Databáze: Kathrein UFT-571

KL24

Orientační cena: 2990 Kč (černé i stříbrné provedení)

Foto a screenshoty: Autor

Jak používáte svůj set-top-box?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).