Hlavní navigace

Kauza Markíza v DVB-T pokračuje. SAKT vede rozhovory o cenách

13. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Petr Jakub
Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT) požaduje nižší ceny pro operátory u stanic Markíza a Joj patřících CME a MAC TV.

Podle zaslané tiskové zprávy vede SAKT už více než tři měsíce rozhovory s největšími komerčními televizemi o výši plateb za přenos jejich kanálů. Vše začalo v říjnu 2016 s představiteli společnosti CME, momentálně asociace rokuje i se zástupci MAC TV. Rokování byla započata poté, co obě společnosti poslaly výpověď z rámcových smluv i smluv individuálních uzavřených s jednotlivými operátory.

Cieľom a snahou SAKT je rokovať a vyrokovať vo všetkých rámcových zmluvách také podmienky, ktoré by na jednej strane reálne vystihovali možnosti operátorov a na druhej strane stále zohľadňovali silné postavenie oboch spoločností na slovenskom trhu, řekl Vlastimil Lakatoš, člen předsednictva SAKT, a pokračoval: Nemôžeme však zabudnúť ani na zákazníkov, pre ktorých je akákoľvek úprava cien smerom hore veľmi citlivou záležitosťou. Stávame sa svedkami etapy, kedy sa naše celoplošné komerčné televízie rozhodli, že už nebudú viac dostupné bezodplatne a stanú sa riadnymi platenými stanicami. Mali by však počítať s tým, že sa to odrazí na ich prísnejšom posudzovaní operátormi a zákazníkmi. Stanú sa platenými televíznymi stanicami – konkurentmi ostatných platených televízií, čo v praxi tiež znamená, že budú zaraďované do vyšších platených balíkov.

K TÉMATU: Markíza, Doma a Dajto od ledna skončí ve slovenském zemském vysílání

Komentář: Markíza zásadně mění způsob vysílání

Situaci na Slovensku i samotné rokování prý komplikuje to, že kanály skupiny CME (Markíza, Doma, Dajto) končí ve volném DVB-T vysílání k 31. 12. 2016, stanice skupiny MAC TV (JOJ, Plus a Wau) pravděpodobně v DVB-T zůstanou, a možná i volně dostupné.

Aj napriek spomínaným nezrovnalostiam, radi by sme deklarovali náš maximálny záujem dospieť k akceptovateľnej dohode a zabezpečiť zákazníkom našich operátorov dostupnosť všetkých ich obľúbených kanálov, dodává člen předsednictva SAKT Vlastimil Lakatoš. 

MMF24

Redakce DigiZone získala i vyjádření Romana Vavríka, ředitele pro prodej a marketing Digi Slovakia, který k tomu řekl (přeloženo): My jsme už dohody uzavřeli a kanály CME v naší nabídce zůstávají. Důležité je ale podotknout, že cenu základního balíku 9,60 € i přes zásadní navýšení ceny za kanály CME neměníme a nebudeme tento dodatečný náklad přenášet na naše zákazníky. Je to z naší strany projevem velké vstřícnosti a férovosti vůči našim existujícím i novým zákazníkům. Navíc všechny kanály CME budeme mít zanedlouho už pouze v HD kvalitě.

Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT) vznikla v roce 1991 pod jménem „Slovenská spoločnosť pre káblovú televíziu“ jako zájmové, nezávislé, nekomerční a nepolitické občanské sdružení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).