Hlavní navigace

Kauza přesměrovávaných "uzlů" sítě Internet On Line SPT Telecomu se pomalu uzavírá

7. 10. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Před několika měsíci, konkrétně v červnu jsem na Lupě rozvířil malou aféru zjištěním, že SPT Telecom má desítky přesměrovávaných uzlů, ale fyzicky je zastoupen jen v 16 městech. Nyní se zdá, že celá aféra se pomalu uzavírá, Telecom "zhmotňuje".

Jak mi řekl Ing. Knor, který patří k technickým představitelům služby Internet OnLine, naše oznámení z června urychlilo rozhodnutí o převodu stávajících virtuálních uzlů na standardní, hmatalelné. Zároveň bylo tehdy zastavenou budouvání dalších uzlů na původním principu přesměrování telefonních hovorů. Nepochybně tu svoji roli sehrál určitý tlak ze strany ostatních poskytovatelů, kteří by patrně nebyli ochotni překousnout, že Telecom v tomto způsobu rozšiřování své sítě hodlá pokračovat.

Původní oficiální tisková zpráva, kterou Telecom na naše oznámení reagoval, slibovala nápravu do konce srpna. Máme sice říjen a k převodu stále nedošlo, ale zástupci SPT Telecomu se omlouvají tím, že ani jim nejde všechno kamžitě. Prázdniny a další změny způsobily, že se zbrzdily některé dodávky a celý proces se tedy zpomalil. Dovolím si zopakovat, že uzly sítě Internet OnLine se dnes dají rozčlenit do tří kategorií. První jsou skutečné fyzické uzly, těch je stále jen zmiňovaných 16. Do druhé skupiny patří uzly virtuální, kde jsou však přístupové body a volání je tunelováno po datové síti Telecomu – to je principiálně v pořádku, přestože i čistota tohoto řešení by se dala určitým způsobem zpochybňovat. Nejhorší je však podle mého soudu třetí kategorie, kam patří uzly, z nichž jsou hovory zcela obyčejně přesměrovávány po telefonní síti. Proč to není fér jsem už na Lupě popisoval, doufám že v dostatečné míře.

Jak ale dnes slibují zástupci Telecomu, na celé věci se intenzivně pracuje a snad již do konce října, ale nepochybně nejdéle do konce listopadu budou všechny přístupové body Telecomu skutečně fyzické. Jsem rád, že Telecom se vydal touto cestou a pokud jsme přispěli k jejímu alespoň mírnému urychlení, píšu si to jako plus. :-)

Marek Antoš

KL22 hlasovani


Starší, související články:

* Je SPT TELECOM anděl nebo ďábel, Kain či Ábel?
* SPT Telecom nehraje fér hru
* Jak věc vypadá z pohledu SPT Telecomu
* Je to tu znovu: nezneužívá SPT Telecom svého monopolního postavení?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.